BG | EN

Общинският съвет на Шумен гласува против драстичното поскъпване на водата, поискано от ВиК

Заседание на Общински съвет – Шумен, архив
Снимка: скрийншот от ТВ Шумен

Общинският съвет в Шумен единодушно отхвърли 5-годишния бизнес план на местното ВиК – дружество за периода 2022 – 2026 г.

В документа е заложено драстично поскъпване на водата, като повишаването на цената започва още тази година и скокът е повече от 54 % – от 3.40 лв. за кубик сега на 5.25 лв.

В бизнес плана се предвижда поскъпване всяка година до 2026-та – 5.40 лв. през 2024 г., 5.70 лв. през 2025 г. и 5.77 лв. през 2026 г.

Съветниците в Шумен обаче бяха категорични, че този бизнес план не може да бъде одобрен и възложиха на представителя на общината да гласува против на предстоящото заседание на Асоциацията по ВиК, която ще разглежда документа на 15 февруари.

Общини застанаха срещу окрупняването на ВиК сектора, а омбудсманът възрази срещу поскъпването на водата в 13 града – тук

Всички политически групи в местния парламент декларираха, че след приемането на предходния бизнес план на ВиК, в който водата също беше увеличена значително, шуменци не са видели нито по-добро качество, нито пък решаване на най-големите водни проблеми.

Изобщо нямаме данни какво се е случило с предходния бизнес план от 2016 г., а операторът и КЕВР са длъжни да ни покажат отчет, посочи общинският съветник Добромир Драев. Той подчерта, че и новото ценообразуване на ВиК – Шумен е направено без анализ и местният парламент изобщо не може да разбере защо водното дружество иска тези по-високи цени.

Въпросите на съветниците така и останаха без отговор, защото в сесийна зала не дойде нито един представител на ВиК-Шумен, който да обясни как е формиран бизнес планът.

ВиК – Шумен е с нов управител, въпреки опита на 6 общини да спрат вписването му – тук

Драев посочи и друг проблем – в бизнес плана до 2026 г. няма предвидено пречистване на водата. Това значи ли, че пречиствателната станция няма да бъде пусната дотогава, попита риторично общинският съветник. Той подчерта, че остава нерешен и проблемът с огромните загуби на вода, макар че в новия бизнес план те мистериозно падат.

Миналата година, според всички официални изявления, загубите на вода в Шумен бяха между 80 % и 90 %, включително в анализите на КЕВР. Сега обаче ВиК – Шумен изненадващо посочва, че реалните загуби на вода през 2022 г. са 68 %. Според бизнес плана, те трябва да паднат до 57 % през 2026 г.

Кои са верните данни за загубите и означава ли това, че ВиК – Шумен манипулира данните, за да оправдае поскъпването на водата, попита Драев. Каквито и да са верните цифри, остава фактът, че ВиК – Шумен предвижда само 10 % намаляване на загубите, макар че в града се изпълнява огромен воден проект за над 126 млн. лв. Абсурдно е да се инвестират такива огромни суми във водния сектор и накрая резултатът да е само 10 % по-малко загуби, посочи и Драев.

Групите на ДПС и на БСП в общинския съвет също декларираха, че ще гласуват против бизнес плана на ВиК, а левицата припомни, че е била и срещу предходния план на дружеството. Против намеренията на ВиК се обявиха и съветниците от „Движение България на гражданите“.

Зимата, пандемията, международното положение – пречиствателната станция в Шумен изостава, а оправданията са много – тук

ГЕРБ също няма да подкрепи бизнес плана на ВиК, заяви председателят на групата Борислав Беджев. Предишният бизнес план от 2016 г. обаче беше приет именно с гласовете на ГЕРБ и заради това шуменци години наред плащат необосновано висока цена за мътната вода от чешмите. Днес Беджев се опита да оправдае това с обяснението, че „през 2016 г. правителството на Борисов положи усилия за решаване на проблемите в системата, но всички средства, които то завеща на правителството на Петков, днес вече ги няма“. От това обяснение изобщо не стана ясно защо шуменци трябваше да плащат скъпата вода и какво точно е направило правителството на Борисов, което управляваше до 2021 г. „Няма никакво повишаване на качеството на услугата“, призна все пак Беджев.

Въпреки единодушното решение на шуменския общински съвет, то няма решаващо значение, тъй като държавата притежава 51 % от ВиК – Шумен и цените ще бъдат определени от комисията по енергийно и водно регулиране /КЕВР/. Бизнес планът на ВиК ще бъде гласуван на заседание на Асоциацията по ВиК, в която влизат всички 10 общини от региона.

Според ВиК – Шумен, поисканите от тях цени на водат, са съобразени с определената за региона социална поносимост на населението.

Миналата година бизнес планът на ВиК – Шумен беше върнат от КЕВР именно заради това, че цените надхъвърялат социално допустимите. Сега от дружеството твърдят, че цените са коригирани и са съобразени със социалната поносимост, макар че са почти на границата.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините