BG | EN

Общинският съвет в Силистра губи дела в опит да промени наемите на общински имоти

Снимка: Димитър Пецов

общинската администрация в Силистра прави опит за промяна на реда за определяне на цените на общинските полски пътища, които се разпределят за ползване на земеделски производители, обработващи имоти между тях. Процедурата е регламентирана със Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ). Той дава правомощия на общинските съвети да определят цени на общинските полски пътища. Това обаче става след постъпило искане от директора на областната дирекция “Земеделие”, което определя цените според годишното рентно плащане за съответната година, а то е различно за различните селища. 

Няколко такива искания постъпиха от началото на новия мандат в силистренския Общински съвет, за няколко групи селища. По тях съветниците трябваше да гласуват цените според определения в закона механизъм – тоест така както са определени в искането земеделската дирекция. Вместо това обаче съветниците няколко пъти решиха да определят различна цена – от 72 лв. за декар, чувствително завишена и еднаква за всички селища. 

Мотивът за това беше както стремежът на съветниците да увеличат постъпленията в общинския бюджет, така и желанието им да могат да влияе ефективно при определяне на цените, а не само да узаконява решенията на областната земеделска слружба.

Този начин за определяне на цените от страна на съветниците обаче се оказа доста спорен от гледна точка на закона и стана повод областният управител да заведе няколко дела срещу решенията пред административния съд на Силистра. 

Решенията на силистренският административен съд по тези дела от началото на годината, взети от различни съдии, категорично постановяват, че така завишените цени за ползване на общинските полски пътища са незаконосъобразни и с този мотив те бяха отмени.

Последното съдебно решение е отпреди няколко дни. След него председателят на Общинския съвет реши да пренесе съдебния спор пред по-висока инстанция и оспори решенията за отмяна пред Върховния административен съд.

Как се определя цената според закона

Изводът на силистренския съд е, че не е ясно по какъв начин е определена от Общинския съвет точно тази цена от 72 лева на декар. Механизмът за определяне на цените е разписан в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, който се явява специален и има предимство пред всички останали закони. В случая въпреки желанието да влязат в общинския бюджет повече пари, които да се ползват за общите нужди, според съда решенията противоречат на закона и по същността си представляват административен произвол.

Всъщност до определянето на тази цена се стигна, след като при разискванията в Общинския съвет беше посочено като аргумент при вземане на първото решение заповед на Министерство на земеделието от 2023, с която се определя цена от 78 лв. на декар. В случая обаче става дума за “начална тръжна цена” и за съвсем друга процедура от закона.

А според Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (чл. 37в ал. 16), цената на  полските пътища, които влизат в масивите за ползване, се определя от размера на средното годишно рентно плащане за съответното землище от общината за предходната година в левове за декар. То е възложено на специален орган – комисия, назначена със заповед на директора на областната дирекция „Земеделие“.

Именно размерът на средното годишно рентно плащане, който е определила комисията,  беше и в основата на исканията на директора на Областна дирекция “Земеделие” – Силистра, отправени до Общинския съвет на Силистра.

Може ли  Общинският съвет да определя различни цени

Един от дискутираните въпроси преди вземането на спорните решения беше относно правомощията на Общинския съвет при определяне на цените. Какъв е смисълът от предоставеното правомощие на местния апрамент, ако той не може да променя цените по своя преценка, питаха някои от общинските съветници преди вземане на решенията.

Отговорът на този въпрос даде Върховният административен съд, който потвърди едно от решенията на силистренския съд, обжалвано от председателя на Общинския съвет, и постанови, че Общинският съвет в случая взема решение при условията на “обвързана компетентност” – тоест общинските съветници могат да проверят само дали искането за цените отговаря на законовите условия, а не да ги променят по своя преценка.

Колкото и несправедливо да изглежда Общинския съвет да бъде само “гумен печат” за внесените решения, според закона по-голяма несправедливост е ако съветниците си позволят да използват правомощията за промяна на цените в полза на Общината. Такова решение според съда третира неравноправно останалите собственици на земи, защото с произволното увеличаване на цената се създавали предпоставки за неоснователно обогатяване на собственика – в случая Общината. 

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Димитър Пецов
Димитър Пецов е журналист на свободна практика и граждански активист от Силистра. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за гражданин, най-активно използвал правото си за достъп до обществена информация.

Още от автора

Търговското дружество за чистота в Силистра става общинско предприятие

С две свои решения на последното редовно заседание общинските съветници на Силистра решиха да ликвидират търговското дружество със сто процента общинско участие “Синева” ЕООД и да го превърнат...

ИПИ: Оценката за развитието на Област Силистра продължава да е незадоволителна 

Най-нисък брутен вътрешен продукт на човек от населението, незадоволително развитие на пазара на труда, слаба инвестиционна активност и една от най-лошите демографски картини. Това са част от констатациите...

Борисов организира купон за втория депутатски мандат в Силистренско и се самопредложи за премиер

На посещение в Дулово лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви за цел влизането в еврозоната на България, но ако бъде избран на поста министър-председател на България. “Аз съм ви...

Още за новините

Строители на вагони си търсят заплатите през съда, докато държавата „инвестира“ 30 млн. лв. във вагони втора ръка

За две години - 2023 г. и 2024 г. Районният съд в Дряново се е произнесъл по 73 дела за неизплатени заплати на работници във Вагонния завод в...

Делото за завода за боклук на Румен Гайтански тръгва отново

След една година и две заседания, които нищо не произведоха, делото за завода за горене на боклук край село Върбовка, община Павликени, отново влиза в съда. Първото, а...

Санкция в размер на 500 хил. лв. е наложена на Община Шумен заради нарушения в търг за ремонт на Летния театър

Летният театър в Шумен, обновен с европейско финансиране на стойност 1.6 млн. лв. Снимка: Община Шумен Община Шумен е санкционирана с близо 500 000 лв. заради поредица от нарушения в...