Мартенското заседание на общинския съвет в Никола Козлево премина в гробно мълчание и без никакви дебати, докато се стигне точка 11 от дневния ред – за одобряване на общата численост и структура на общинската администрация.
Докладната по тази точка беше внесена още на предишната сесия от кмета Исмаил Ибрям, но тогава той напусна залата по средата на заседанието и повече не се върна, поради което предложението му не беше разгледано.
Сега Ибрям поиска увеличение на щата на общинската администрация с 6,5 бройки – от 58 на 64,5, но без да посочи откъде ще се осигурят средства за заплати на новоназначените.
От екипа му обясниха, че парите ще бъдат осигурени от новосъздадения отдел „Местни данъци и такси”.
Кметът на Никола Козлево поиска и трети заместник-кмет на общината,
което определено изненада съветниците.
В момента ръководните длъжности в администрацията в Никола Козлево са 13: кметът на общината, двама общински заместник-кметове, 9 кметове на кметства, един кметски наместник. Пряко подчинени на общинския кмет са секретарят на общината, финансов контрольор, двама одитори, главен архитект. Специализираната администрация е от 31 души в сектори устройство на територията, хуманитарна политика, специализирани дейности и европейски проекти. Отдел „Местни данъци и такси” е 12 щата, отдел „Териториално-селищно устройство, проекти и обществени поръчки“ – 6 щата.
Предложението на кмета за увеличение на администрацията предизвика отпор сред съветниците.
Халил Али /НДПС/ попита: „Кое налага увеличението на администрацията с 6,5 щатни бройки? Не вярвам от местни данъци и приходи да се съберат средства за заплати за допълнителните бройки за цялата финансова година“. Али прогнозира, че възнагражденията на новоназначените ще се осигуряват от собствените бюджетни приходи на Общината и поиска подробна информация за предложената от кмета нова структура.
Кметът Исмаил Ибрям излезе на микрофона и прочете предварително подготвен писмен отговор. Според него, предложението му за увеличение на администрацията е достатъчно подробно и аргументирано.
„Целта е оптимизация на политиките на местната администрация и подобряване на инструментите и процесите, с които работя“, заяви кметът.
Той каза, че заместник-кметовете се увеличават от двама на трима с цел по-голям контрол.
„Предлагат се и нови два отдела – „Местни данъци и такси” и „Хуманитарна политика”. Причината е, че
има много несъбрани местни данъци и такси, за които ще се организират информационни кампании.
Отделът за хуманитарна политика ще работи за едно устойчиво общество, качествено и общодостъпно образование”, обобщи Исмаил Ибрям.
Халил Али не беше удовлетворен от отговора на кмета, защото допълнителните 6,5 щатни бройки няма да могат да се финансират от допълнителни такси и данъци.
„Няма такъв обем от работа, за да се назначава трети заместник-кмет на общината“,
заяви Али и съобщи, че групата на НДПС ще гласува против.
Председателят на общинският съвет Турхан Каракаш /ДПС/, от прокметската местна коалиция ДПС-БСП, също изрази недоумение от назначаването на трети заместник-кмет. Каракаш припомни, че в малката община Никола Козлево винаги е имало двама заместник-кметове.
„Какво точно ще прави третият заместник кмет, като сегашните двама имат по 6-8 задачи“,
попита председателят на общинския съвет.
Той се изненада и от искането за увеличаването на щата, при положение, че и в момента в администрацията има незаети бройки. Освен това Каракаш напомни, че бюджетът на общината вече е приет и в него са предвидени заплати за администрация от 58 души. Кметът Исмаил Ибрям обаче контрира, че бюджетът може да се коригира.
Секретарят на общината Петър Димитров се опита да защити предложението на кмета. По отношение на третия заместник кмет, Димитров коментира, че
въпросът не бил в натовареността на тримата, а за осигуряването на по-голям контрол.
„Какъв контрол? Сега има контрольори за всяка ресорна дейност в общината!”, репликира ядосано Турхан Каракаш. „Става въпрос за ключовите дейности – финанси, обществени поръчки, сигурност, електронно управление. Кметът на общината не може да бъде компетентен във всяка област“, отговори секретарят на общината. И попита селските кметове колко акта са направили досега, за да се осигурят повече приходи в общината.
Въпросът му ядоса кмета на село Църквица Рамадан Хасан. „Полицаите дойдоха и хванаха човек, който хвърля боклук на нерегламентирано сметище. Питайте общинския кмет кой защити нарушителя. Кой се обади на полицаите? В тази община тук всичко се превърна в частна собственост! Всичко е ала-бала!
Значи ще актуваме хората, за да се съберат пари за заплати на новите назначения в администрацията”, скара се Хасан.
В крайна сметка
с 6 гласа „против” и 6 гласа „въздържали се” съветниците отхвърлиха докладната на кмета Исмаил Ибрям за нова структура на администрацията.
Веднага след това председателят на общинския съвет Турхан Каракаш предложи корекция на кметската докладна. Той предложи да се създадат предлаганите от кмета два нови отдела, но да се запази сегашният щат на администрацията от 58 бройки и да не се назначава трети заместник-кмет. След почивка и консултации, предложената от Каракаш корекция беше приета.
Този текст е създаден в рамките на проекта „Разкриване на злоупотреби в местното самоуправление в периферните и селските общини на Североизточна България“ на сдружение „Про веритас“, финансиран от German Marshall Fund.