
Снимка: скрийншот на „За истината“ от видеоизлъчване, архив
За една година и четири месеца, времето от началото на този управленски мандат до февруари 2025 г. включително, данъкоплатците са платили за Общинския съвет на Дряново 282 хил. лв.
Сумата включва брутния размер на заплатите на общинските съветници плюс задължителните осигурителни вноски съгласно Кодекса за социално осигуряване.
Данните са получени по Закона за достъп до обществена информация и са предоставени от Община Дряново по месеци и години от ноември 2023 г., когато започна работа Общинският съвет, избран за мандат 2023 – 2027.
За два работни дни месечно
През януари 2025 г. Общинският съвет в Дряново е провел две заседания – едно извънредно на 16 януари и едно редовно на 30 януари. Проведени са и по две заседания на постоянните комисии. За тази работа местните избраници са получили по 1251 лв. През февруари също е имало две заседания на Съвета и по две в комисии, заплатата в този месец е с 30 лв. по-висока – 1281 лв. Общата сума, платена от бюджета за възнаграждения за тези два месеца е 30 398 лв. и в нея не влиза заплатата на председателя. За същия период той получава по 2502 лв. месечно.
Това обаче не е всичко. Върху възнагражденията на общинските съветници се дължат осигурителни вноски и съгласно Кодекса за социално осигуряване процент от дължимото е за сметка на работодателя, т.е. от бюджета. Със задължителните осигуровки разходите за заплата на председателя стават 2983 лв.
За цялата 2024 г. разходите за брутни възнаграждения на Общинския съвет в Дряново са 175 хил. лв.
От справката не става ясно защо има различия в заплатите. Някои съветници са получили за дванайсетте месеца на годината около 13 400 лв., други почти 14 907 лв. Възможно е разликата да идва от отсъствия на заседания на постоянни комисии или заседание на Общинския съвет.
Председателят Тодор Георгиев за цялата 2024 г. е получил 32 292 лв., в които влизат и задължителните осигурителни вноски и данък общ доход.
От справката по години се вижда, че председателят на Общинския съвет в Дряново е бил с най-висока заплата в първия месец от мандата – ноември 2023 г. Тогава брутната му заплата е 3500 лв., а разходите за възнаграждението му с осигуровките стигат 4160 лв. От така предоставената справка е трудно да се извлече информация откъде идва сумата, възможно е в нея да има и част от дължимо заплащане за предишния мандат, в който Георгиев също е председател на дряновския Общински съвет.
За двата месеца – ноември и декември 2023 г., първите в този управленски мандат, разходите за заплати на Общинския съвет в Дряново са били 26 100 лв.
Замразяване с цел икономии
Заплатите в Общинския съвет на Дряново се формират като процент от средната брутна работна заплата в администрацията на Дряново. Съгласно правилника за работа на местния орган, 50% от средната заплата в администрацията съветниците получават за участие в заседания, а 20% за участието им в работата на постоянните комисии.
Това означава, че при всяко увеличение на заплатите в Общината скачат и заплатите на общинските съветници. За да икономисат пари в бюджета на малката община в началото на годината Общинският съвет в Дряново реши да замрази заплатите си, т.е. да не се получи увеличението, което води след себе си вдигането на заплатите в общинската администрация.
С решение, взето по предложение на седем общински съветници, Общинският съвет в Дряново фиксира таван на процента от средната заплата в администрацията – 65%, върху който ще се определят за 2025 г. възнагражденията на съветниците.
Това решение не рефлектира върху възнагражденията им за първите два месеца на годината, когато възнагражденията им са с около стотина лева повече спрямо същия период на 2024 г.
По данни на Националния статистически институт към 31 декември 2024 г. населението на община Дряново е 7263 души, от тях 5537 живеят в общинския център.
Общинският съвет на Дряново е с 13 общински съветници. Нито една политическа сила няма мнозинство. С най-много мандати са „БСП за България“ (5), ГЕРБ, коалиция „Левицата“ и ПП-ДБ имат по два, партия „Български възход“ и „Граждани за общината“ – по един.
Текстът е коригиран в 8.55 ч. на 21 март с уточнението, че сумите за заплати на общинските съветници включват и задължителините осигурителни вноски, съгласно Кодекса за социално осигуряване.
Тази статия е създадена с подкрепата на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.
