
Снимка: acf.bg
На редовното си заседание миналия четвъртък Общинският съвет в Русе гласува против предложеното от кмета Пенчо Милков (БСП) удължаване на сключения преди две години договор за безвъзмездно ползване на Летище Русе с частното дружество “Еърпорт Русе” ООД.
“За” гласуваха 28 души при необходими 34 гласа. 12 общински съветници гласуваха против, а 4-ма се въздържаха.
Историята на Летище Русе е дълга, а на моменти и комична. Последният редовен пътнически полет излита от пистата край село Щръклево през 1991 г. Няколко години по-късно на бившето летище се събират стотици хора в очакване там да кацнат извънземни, но крисианците от републиката Вестуми така и не се отбиват в с. Щръклево.
Преди 10 години Летище Русе става първото общинско и оттогава две общински администрации правят редица неуспешни опити да го съживят.
В началото на 2023 г. кметът на Русе представи двама бизнесмени с интерес да развиват авиацията от и до Русе, включително и да осигурят търговски полети. Обявено беше, че Христо Крушарски чрез “Стройпроект” ЕООД и Антони Търницов чрез “Щраплан” ще създадат дружеството “Еърпорт Русе” ООД, което от своя страна да поеме развитието на Летище Русе.
По този начин, набързо, без обществено обсъждане и без конкурс Общинският съвет разреши по спешност в края на януари 2023 г. кметът на Русе да сключи договор за безвъзмездно право на ползване на летището в полза на “Еърпорт Русе” за срок от 10 години.
На 27 февруари 2023 г. кметът сложи подписа си срещу обещания за инвестиции. В договора бяха записани 15 точки, които фирмата се задължи да изпълни през първите 24 месеца. В противен случай общината би могла да прекрати договора едностранно и без предизвестие, като всички вложени средства и извършени дейности да останат за сметка на инвеститора.
“Сключването на договора с „Еърпорт Русе“ ООД нарушава поне три закона – Закона за концесиите, Закона за местното самоуправление и местната администрация и Закона за общинската собственост, както и приетите въз връзка с тях местни наредби. Законът за концесиите ясно изисква летище, което е общинска собственост, да се ползва само от лицензиран летищен оператор и да се отдава за ползване единствено чрез концесия. „Еърпорт Русе“ ООД няма активен лиценз за подобна дейност, нито е проведена процедура за отдаване на концесия. Нарушен е и Законът за общинската собственост, тъй като не е проведен конкурс или търг за избор на стопанин на летището”, коментира адв. Деница Руканова, правен експерт към Антикорупционния фонд (АКФ).
От самото начало зад сделката прозираха частни бизнес интереси на един от съдружниците в “Еърпорт Русе” ООД – “Стройпроект” ЕООД на бившия президент на футболния клуб “Локомотив” (Пловдив) Христо Крушарски, чийто бизнес е свързан с опериране на самолети за противодействие на градушки над северна България и в части на Румъния.
През 2023 г. на журналистически въпрос защо не иска да вземе летището на концесия Христо Крушарски отговаря, че периодът е много дълъг. “Първо, летището на концесия… на нас не ни пречи да го вземем, ако може да ни го дават още утре, но процедурите са… законовите процедури са в България по-тромави и от костенурката. Така че ние имаме зор да започнем да работим от месец май, това сме го казали – за н-ти път го повтаряме. Ние трябва да почваме… летището да е готово от месец май да почне да летят наште самолети.”
Няколко месеца след като “Еърпорт Русе” ООД поема стопанисването на летището фирмата на Крушарски подписва три-годишен договор за 25 млн. лева с Изпълнителната агенция “Борба с градушките” за осигуряване на защита от градушки над северна България чрез самолетен способ.
Както “За истината” писа, въпреки обещанията на двамата инвеститори и на кмета на община Русе Пенчо Милков, да се възстановят търговските полети от и до Русе, това в нито един момент не е било гарантирано от сключения договор.
На този фон две години по-късно се оказа, че поне четири от 15-те задачи не са били изпълнени от “Еърпорт Русе”, което постави под риск продължаването на договора. По предложение на кмета на Русе Пенчо Милков Общинският съвет трябваше да гласува дали да удължи срока за изпълнение на въпросните дейности с още 12 месеца.
Решението на Общинския съвет да не подкрепи това предложение означава, че кметът Милков трябва да пристъпи към разтрогване на договора с “Еърпорт Русе” ООД.