С дарения и собствени средства Община Ямбол успя да обнови фасадата на емблематичната Брънекова къща в града. Сега се търсят средства и за цялостното реновиране на сградата.
Повече от 20 години знаковата за Ямбол в архитектурно отношение Брънекова къща беше изоставена. В средата на 2021 г. Общински съвет – Ямбол подкрепи на предложението на кмета Валентин Ревански Община Ямбол да придобие собствеността на този архитектурно-строителен паметник на културата и това отвори път на местната администрация към реставрацията на сградата.
Преди дни местната администрация обяви, че е завършен проектът за възстановяване на фасадата на къщата. Официалното й представяне ще бъде на 4 октомври.
Тогава ще бъдат отбелязани 108 години от гибелта на бележития общественик Петър Брънеков. Община Ямбол със съдействието на Държавен архив-Ямбол и Регионален исторически музей ще представят експозиция с лични вещи и документи на семейство Брънекови. Повечето от тези вещи са намерени от служители на Общината в самата къща.
Емблематичната Брънекова къща е от сградите в Ямбол, които помнят времето на Царство България от 1908 година.
Тогава адвокат Петър Брънеков и съпругата му Мария пристигат в Ямбол и купуват къща с двор на това място. Тук се раждат и децата им – Любен и Тотю. Тяхното родолюбие се вплита дълбоко в историята на Ямбол.
Петър Брънеков е първият юрист с докторска степен в града, един от първите теоретици на кооперативното движение в България. Участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война в състава на 18-ти Етърски полк и 46-ти пехотен полк. Загива на фронта на 6 октомври 1916 г.
Неговите синове продължават обществената дейност и патриотичното дело на баща си.
На Тотю Брънеков принадлежат идейният проект за герб на Ямбол и девизът „Идвам от древността, отивам в бъдещето.”
Любен Брънеков е един от най-известните членове на туристическо дружество „Тунджа”, създател на химна „Обичаме земята”, припомнят от Община Ямбол.