
Община Стралджа удължи с един месец срока на обявеното частично бедствено положение заради проблеми с водоснабдяването. То се отнася за 20 от общо 22 населени места в общината, т.е. всички с изключение на град Стралджа и село Зимница.
Частично бедствено положение, заради безводието, първоначално беше обявено със заповед на кмета на общината Атанас Киров на 17 юли.
Крайната мярка бе мотивирана с възникване на значителна опасност от увреждане на здравето на живущите в засегнатите населени места, поради липсата на вода настъпила от трайно засушаване, както и от безпрецедентни аварии на водопроводната мрежа. От 17-и влезе в сила и изпълнение на Общинския план за защита при бедствия. За ръководител на кризисния щаб бе определен Гроздан Иванов заместник-кмет на Община Стралджа.
Наложени бяха ограничения на ползването, включително режим на водата.
Основният проблем идва от авариите по остарялата мрежа. Някои от водопроводите са на по 60 и дори над 100 години. Само вчера в село Иречеково, което е едно от най-проблемните, са отстранени пет аварии в рамките на един ден, казва заместник-кметът Гроздан Иванов, цитиран от БТА. В самия общински център град Стралджа няма режим на водата, но там също ежедневно се работи по аварии.
Усилията на общината и на ВиК-Ямбол са насочени към намирането на допълнителни водоизточници и отстраняване на непрекъснати аварии по остарялата мрежа, обяснява Иванов.
Търсенето на допълнителни водоизточници е другият фокус в съвместните усилия на общината и на ВиК-Ямбол. Ангажирани са хидроинженери и хидрогеолози, проверяват се стари каптажи, бият се нови сондажи.
„Проблемът е, че водата изчезва”,
коментира още заместник-кметът на Стралджа. По думите му допреди 15-20 години вода е намирана при три метра изкоп, а сега – на не по-малко от 20 метра дълбочина.
Гроздан Иванов алармира и за липсата на вода в река Мочурица, от която се осигурява водопой на селскостопански животни. „Над хиляда глави добитък останаха също без вода и те са на ръба на оцеляването”, обяви зам.-кметът на Стралджа. Специализирана комисия, сформирана в общината, е установила, че водата от реката в горното ѝ течение се отбива към язовир на територията на съседната община Карнобат. „Подадохме сигнали до всички възможни институции. Надявам се проблемът да бъде решен”, коментира Гроздан Иванов.