
Снимка: ОбС – Руси
Според отчет на кмета на Русе Пенчо Милков (БСП), внесен в местния общински съвет, за една година в града е извършено машинно метене на площ от 132 303 квадратни километра. За сравнение, площта на България е 110 994 квадратни километра. За тази дейност от общинския бюджет са похарчени 1 204 919,68 лева с ДДС, сочи годишният отчет на програмата за качеството на атмосферния въздух в общината за периода 2021 – 2026 г.
Иначе казано, само за една календарна година Община Русе е измела цяла България и дори малко повече.
На изминалата сесия общинските съветници в Русе не приеха така предложения от кмета Пенчо Милков отчет. В него администрацията беше записала още няколко
спорни мерки за подобряване на въздуха
в един от най-замърсените градове в България, а според скорошна публикация на неправителствената организация “За Земята”, и един от най-замърсените в Европа.
Сред другите отчетени дейности, които станаха повод за шеги и коментари в социалните мрежи, са купуването на 90 пейки, монтирането на седем паркомата за системата за кратковременно платено паркиране в синя зона, както и една публикация за дървесината за битово отопление, качена на сайта на Община Русе през 2022 г.
Най-много работа обаче русенската общинска администрация очевидно е свършила по отношение на системното машинно метене и миене на основната улична мрежа на града.
Още през миналата седмица “За истината” изпрати въпроси до пресцентъра на Община Русе, от чийто отговори трябваше да стане ясно
как е изчислена отчетената площ
и колко често са били измитани русенските улици и тротоари през 2024 г. До публикуването на този текст отговори не бяха получени.
От декември 2024 г. Община Русе има сключен договор с “Консорциум ЕКО Русе груп” ДЗЗД за сметосъбиране, обществена хигиена и снегопочистване. Преди това дейностите по обществена хигиена са били изпълнявани съвместно от общинското предприятие “Паркстрой” и “Нелсен Чистота” ЕООД. Община Русе не отговори и на друг важен въпрос, зададен от репортер на “За истината” – каква част от отчетените площи, върху които е извършено машинно и ръчно метене, миене и “престъргване” през 2024 г., са обработени от общинското дружество и каква от фирмите, изпълняващи договори с общината.
От документите към търга, след който Община Русе сключва договор с “Консорциум ЕКО Русе груп” ДЗЗД, става ясно, че “площта на уличната и тротоарна мрежа, предмет на обществената поръчка е 2 132 533 кв. м.”. Това е близо 150 пъти по-малко от отчетената машинно изметена площ, дори ако се предложи, че цялата улична и тротоарна мрежа в града е била обработвана ежедневно във всеки от 365-те дни на годината.
Общинският съветник от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България” Деян Герасимов оцени съдържанието на представения отчет на програмата за качеството на атмосферния въздух на Община Русе като несериозно и като
неуважение към гражданите на Русе
и общинския съвет, а данните в него – “манипулативно и тенденциозно поднесени”.
От отговор на кмета Пенчо Милков на въпрос от общинската съветничка Галичка Николова от коалиция „Граждани за общината“ през март 2024 г. става ясно, че общинското предприятие „Паркстрой“ разполага с две почистващи машини, два специализирани автомобила – един за почистване на улици и друг за миене и транспортиране на отпадъци. „Нелсен чистота“ ЕООД пък разполага с две цистерни с капацитет 10 куб.м. и една цистерна с капацитет 6 куб.м.
Дали тези машини имат капацитет да почистят 132 303 кв. км. остава неясно.
Отворен остава и въпросът дали посоченото в отчета, 132 303 кв. км. машинно изметени улици и тротоари в Русе, се дължи на техническа грешка, или зад това число стои
корупционна схема за източване на публични средства?
За да отговори на този въпрос, “За истината” изиска по Закона за достъп до обществена информация Община Русе да предостави всички протоколи и фактури за отчетена работа от двете дружества – “Консорциум ЕКО Русе груп” ДЗЗД и „Нелсен чистота“ ЕООД – които през 2024 г. са имали отношение към обществената хигиена в града. Срокът за отговор изтича следваща седмица.
Действително, един от научно доказаните начини за намаляване на фините прахови частици (ФПЧ) е чрез редовно метене и миене с вода под налягане на улици и тротоари. Според изследвания подобна мярка може да намали средноденонощните концентрации на ФПЧ с между 7 и 10 процента.
“За истината” продължава да следи темата.