Община Венец, която има сериозни проблеми с информираността на гражданите за работата на местната власт, изненадващо се оказа първенец по прозрачност.
Общината е класирана на пето място в страната и на първо в Шуменска област в рейтинга на „Програма Достъп до информация“ /ПДИ/ за прозрачност на институциите за 2024 г.
Целта на проучването на ПДИ е да се оцени как органите на власт изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация /ЗДОИ/ за активно публикуване на информация в интернет, и как отговарят на заявления за достъп по електронен път.
Класирането на Венец като „най-прозрачната шуменска община“ предизвика учудване и откровено недоверие сред местните жители, и дори сред самите общински съветници, които знаят от кухнята колко „информирано“ се вземат решенията.
През януари, например, съветниците гласуваха актуализация на общинския бюджет „на тъмно“, тъй като темата не беше обсъждана в нито една комисия преди сесията. А ставаше дума за най-важния закон за всяка община – този за бюджета. През април пък общински съветници напразно се опитваха да получат информация как се харчат парите за читалищата, но така и не получиха конкретен отговор.
„Ако ние сме на първо място по прозрачност, не мога да си представя колко зле са останалите“, иронично коментира по този повод общински съветник от Венец.
Рейтингът за прозрачност отразява доколко общините изпълняват задълженията си по ЗДОИ да публикуват на интернет страниците си основна информация, като устройствен правилник, структура на администрацията, нормативни актове, регистри, годишни бюджети и отчети, достъп до информация, решения на общинските съвети и др.
На въпросите за прозрачност в анкетата на ПДИ отговарят самите кметове, и те носят отговорност за достоверността на подадената информация.
Какво се крие зад отчетите
Съвсем друг е въпросът дали общините наистина предоставят цялата информация на гражданите или съвсем формално „отмятат“ задълженията си за прозрачност по ЗДОИ. В това отношение сайтът на община Венец е пример за формализъм, най-вече във връзка с работата на общинския съвет. Но не само.
На сайта на общината се виждат само 5 новини и едва три от тях са актуални, останалите са от 2011 г. и от 2008 г. От „пресните“ три новини, две са посветени на общинската кметица Нехрибан Ахмедова и прославят посещението й в Страсбург през май и избирането й за заместник-председател на земеделската комисия към националното сдружение на общините. Толкова за новинарската прозрачност.
Съвсем формално община Венец изпълнява и изискването за прозрачност за работата на общинския съвет.
Дейността на местните парламенти е сред критериите за прозрачност и в анкетата на ПДИ се поставят въпроси дали се публикуват решенията на общинския съвет, дали има дати на тяхното приемане и обявяване на сайта на общината. На тези въпроси община Венец отговаря с „да“, т. е. изпълнява критериите за прозрачност. Същественият момент е какво точно публикува, или по-скоро не публикува общината.
От решенията на общинския съвет се оповестяват само „заглавията“, без никаква съдържателна част, което често не дава никаква информация на гражданите.
Ето един пример. Решението по една от най-дискутираните теми в общината – за работата на читалищата и харчените от тях пари, е публикувано в следния вид: „Общински съвет Венец приема доклад за осъществените читалищни дейности през 2023 г.“ И това е всичко. Самият доклад не е публикуван никъде на сайта на общината – нито към решението, нито към поканата за сесия. А на самата сесия стана ясно, че дори общинските съветници не могат да получат цялата искана информация по темата
На практика жителите на Венец не могат да се запознаят с документите, въз основа на които се вземат решенията в местния парламент, защото тези документи не са обявени на сайта на общината. В други общини практиката е документите на вносителите да се публикуват заедно с дневния ред за предстоящата сесия, но във Венец поканите за сесии са също толкова формални, колкото публикуваните решения – в тях също има само заглавия на точките от дневния ред
Самите съобщения за предстоящи сесии пък се публикуват на общинския сайт в последния момент – 2-3 дни преди заседанията, така че малко хора могат да се информират и при желание да присъстват в сесийна зала. Поканите за постоянни комисии, които също са открити за граждани, се публикуват само два дни преди заседанията. За сметка на това обявяването на решенията от сесии се бави – те се оповестяват на общинския сайт 10-15 дни след заседанията.
Въпреки поставения преди месеци въпрос към кмета на общината Нехрибан Ахмедова защо не може да се получи информация за работата на общинския съвет и поетото от нея обещание „да каже на председателя“, и до този момент няма промяна в „прозрачността“ за работата на местния парламент.
Важни теми тънат в мъгла
На сайта на община Венец не може да бъде открит и един важен документ – Стратегията за управление на общинската собственост до 2027 г., т.е. до края на мандата на кмета и общинския съвет. Тази стратегия беше приета на сесия още през януари, но следи от нея не се намират и при най-внимателно претърсване на общинския сайт. Какво ще се случва с общинската собственост, ще се продава ли, ще се отдава под наем ли или ще се купува нова, така и не става ясно на данъкоплатците.
Всъщност, цялата съществена тема за общинската собственост тъне в мъгла. На сайта на общината има раздел за общинска собственост, но последната публикация там е от 2023 г. Има и регистър на общинската собственост, който обаче не е едноименния раздел, а в края на всички регистри, след тези за кучетата. Въпросният регистър на общинската собственост е от 2020 г. и последната промяна в него е от 2021 г., според записа в общинския сайт. Какво е спестено през липсващите три години, остава въпрос без отговор.
Пред февруари, например, общинският съвет взе решение за продажба на няколко общински имота – дворни места в с. Черноглавци. От решението за продажба се вижда, че имотите са били описани с актове за общинска собственост през септември 2023 г., и са продадени само шест месеца по-късно. Тези имоти обаче не фигурират в регистъра на общинската собственост. Според решението за продажба, те са „имоти в квартал 59 по действащия устройствен план“, но в регистъра няма никакви имоти от квартал 59 в с. Черноглавци.
„Колко пъти хората ми се сърдят, че не сме обявили продажбата на даден общински имот, а аз нито знам, че сме имали такъв имот, нито че сме го продали“, казва по този повод общински съветник. Иначе и по тази тема общината е „отличник“ по прозрачност – на въпроса дали на сайта има публикувани регистри, администрацията отговаря с „да“.
Община Венец се управлява вече пети мандат от един и същи кмет – Нехрибан Ахмедова, и от едно и също партийно мнозинство, това на ДПС. Тази желязна симбиоза на местната изпълнителна и законодателна власт често е обвинявана в управление на тъмно, затова отличният рейтинг за прозрачност предизвиква сред местните управници особена гордост. Която щеше да е напълно основателна, ако общината не беше изпълнила формално част от критериите за „отличник“.
Този текст е създаден в рамките на проекта „Разкриване на злоупотреби в местното самоуправление в периферните и селските общини на Североизточна България“ на сдружение „Про веритас“, финансиран от German Marshall Fund.