
Защо община Велинград плаща 14 415 лв. за вода, която не получава? С търсенето на отговор този въпрос се заема Елена Баева от електронното издание „Темпо-Велинград“, като дава пример с опита да разбере какво се случва, като използва закона за достъп до информация (ЗДОИ), при която институциите са длъжни да отговорят на зададени въпроси.
От януари 2023 г. до март 2024 г. или общо 14 месеца – това е времето, нужно на кмета на Община Велинград Костадин Коев за предоставяне на достъп до обществена информация, пише Баева и разказва как през януари 2023 г. Надежда Ключкова подава заявление по ЗДОИ във връзка с факта, че Община Велинград има разрешителни за минерална вода за две сгради в местността Клептуза.
За всеки жител на Велинград (а и за туристите) е видно в какъв вид са сградите на Клептуза. Те не само не работят, а всеки момент могат да се разпаднат, и затова е резонен въпросът за какво (или за кого) е нужна минерална вода. Исканата информация е по няколко въпроса: дали има решение на Общински съвет – Велинград, с което е дадено съгласие за предприемане на действия пред Министерство на околната среда и водите – Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ за издаване на въпросното разрешително за водовземане от минерални води; каква такса за водовземане е платена от Община Велинград и откъде са средствата; реализирано ли е присъединяване на отклонението за захранване на водоснабдяващия обект към водовземното съоръжение; колко и откъде са средствата, заплатени за изготвяне на проектната документация и строително-монтажните дейности?
Вместо отговор, обаче, Надежда Ключкова получава мълчалив отказ и по този повод завежда съдебно дело. На 16 май 2023 г. Административен съд – Пазарджик отменя мълчаливия отказ на кмета Костадин Коев като незаконосъобразен, защото според ЗДОИ кметът няма право на отказ и е длъжен да се произнесе. Съдът налага на кмета глоба от 1000 лева и му изпраща преписката за ново произнасяне. Следва обжалване пред Върховния административен съд, който потвърждава задължението на кмета да даде достъп до информация.
Целият този цикъл от дела означава и финансови санкции за общината, които тя плаща с парите на данъкоплатците. С дата 14 март т.г. Ключкова, която междувременно е станала и общински съветник и има законовото право да получи търсената информация и по друг начин, най-после получава отговор от кмета на Велинград Костадин Коев.
На въпроса дали има решение на Общинския съвет за разрешителните за минерална вода кметът отговаря: „Решенията на Общински съвет – Велинград са свободно достъпни на интернет страницата на Община Велинград“. Формално отговор има, но всъщност отговор отново няма.
За сравнение: на 25 януари м.г. Ключкова е задала същия въпрос по ЗДОИ на тогавашния председател на Общински съвет – Велинград Любомир Перчинков. И още на 1 февруари 2023 г. е получила ясен отговор: „Общински съвет – Велинград не е приемал решение, с което да е давал съгласие Кмета на Община Велинград да предприеме действия пред Министерство на околната среда и водите – Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ за издаване на разрешително за водовземане от минерални води…“.
Още един пример: също през януари 2023 г. Надежда Ключкова пита по ЗДОИ и Басейнова дирекция – Пловдив. Получава отговор в рамките на седмица и от него е видно, че през юни 2021 г. Община Велинград е получила разрешително за ползване на минерална вода за две сгради публична общинска собственост на Клептуза.
Разрешителното със срок до август 2031 г., водата е „за всички други цели“, а годишният обем минерална вода е до 27 475.5 кубика. От Басейнова дирекция отговарят, че общината е платила таксата за 2021 г., но няма информация за присъединяване на обектите към съоръжението за водовземане и за монтиране на водомер.
На въпроса каква такса за водовземане е заплатена от Община Велинград кметът отговаря, че сумата е 14 415 лв. и че средствата са от местни данъци и такси. Дали това е таксата за една година или е за целия период от издаване на разрешителното до момента – в отговора не е изрично посочено.
В същото време от отговора на следващия въпрос става ясно, че и до момента все още няма реализирано присъединяване и захранване на двете сгради с минерална вода. Така та практика общината плаща, но без да получава нищо срещу 14 415 лв.