BG | EN

Община Велинград налива хиляди в граждански договори, но какъв е ефектът за града?

сградата на Община Велинград
Община Велинград
Снимка: пресцентър Община Велинград

Колко граждански договори е сключила Община Велинград и какви суми е платила по тях през 2024 година? На този въпрос търси отговор екипът на местното издание “Темпо”. Общинският съветник Надежда Ключкова отправя питане по темата към кмета Костадин Коев, който даде писмен отговор, данните, но огласени от Общината, будят редица въпроси, смятат от “Темпо”.

Според тези данни, Общината плаща около 400 хил.лв. годишно по граждански договори. 

Но въпреки направените разходи възникват още въпроси: какво е състоянието на пейките, беседките, оградите в парковете на Велинград? От години в централни паркове като Боров парк, Вельова баня, Женска баня то е срамно и обидно както за жителите на града, така и за неговите гости. В Боров парк няма нито една здрава и годна за ползване беседка, на Вельова баня няма нито една здрава ограда, на Женска баня постоянно има счупени пейки.

Същата е картината на още много места в зелените площи във Велинград. Гражданите могат само да се чудят и питат къде са изработените и платени по граждански договори „елементи за поправки на пейки, беседки, огради в паркове“, както се твърди в отговора на кмета? 

Въпросителни стоят и срещу парите по граждански договори за работници в гробищните паркове. Няма спор, че са нужни хора, които да се грижат за чистотата в гробищата. Но почти всеки, който се е сблъсквал с нуждата от изкопаване и загробване на стари и нови гробни места, знае, че за услугата се налага да се плаща и на ръка.

Общината плаща по 4 граждански договора месечно за  поддържане на реда в социалните жилища. В същото време според решение на местния парламент грижата за социалните жилища е задача на общинското предприятие „СИП-ТИЦ“, което разполага със собствен щат.

В отговора се пояснява, че общината сключва граждански договори във връзка с неотложни дейности в сферата на спорта, културата, пенсионерските клубове, чистотата и други дейности. 

Ето и конкретните данни в отговора (не е записано за какъв период от време са посочените цифри, най-вероятно са за месец):
* 2970 лева са парите по 5 граждански договора, сключени с преподаватели в музикалната школа на ОДК
* 1760 лева е сумата за 5 работника в пенсионерските клубове и клуб „Зорница“
* 11 265 лева е сумата за 15 работника, натоварени с „извършване на разнообразни задачи“: в отговора са изброени почистване около Кръста, косене на тревни площи, изработка на елементи за поправки на пейки, беседки, огради в паркове, контрол на безстопанствени животни и др.
* 9858 лева по граждански договори са платени на 13 работника в трите кметства Драгиново, Грашево и Кръстава. Техните задачи са почистване и малки строително-монтажни работи, които се възлагат от местните кметове.
* 6590 лева е стойността на гражданските договори с 8 работници в гробищните паркове, които трябва да се грижат за поддържане на чистотата, изкопаване и загробване на стари и нови гробни места.
* 3400 лева за 4 работници в социалните жилища, които отговарят за опазване на реда и имуществото.
* 1185 лева за 1 работник по поддръжка на напоителните системи.
* 140 лева по 1 граждански договор за издаване на разрешителни за сеч.
* 356 лева по 1 граждански договор на специалист да методическа помощ за реклама на туризма във Велинград.

Логичен е въпросът защо общината трябва да сключва граждански договори за дейности по чистота във Велинград и кметствата, след като разполага с хора, които получават социално подпомагане и срещу това трябва да полагат 4 часа дневно общественополезен труд. 

Тези хора се насочват от дирекция „Социално подпомагане“, а средствата за тяхното заплащане са от държавата. През декември Общински съвет – Велинград гласува отчет по изпълнение на Общинската програма за полагане на общественополезен труд от лица обект на месечно социално подпомагане в Община Велинград за 2024 г. 

Според този отчет от февруари до ноември във Велинград общественополезен труд са полагали между 450 и 574 човека месечно. 

Отделно в селата от общината същия труд са полагали още между 276 и 323 човека всеки месец. 

Ако броят хора и часове труд се смята на годишна база, то се получава една голяма армия от труженици, които се занимават с дейности по чистотата. 

Така Велинград и селата трябва да „светят“ от чистота, а общината няма защо да плаща допълнително и по граждански договори, смятат от “Темпо”.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

Още от автора

Разединени американски щати: какво прави Тръмп с Америка

"За истината" препубликува анализ на "Дойче Веле". От самото начало той стреля във всички посоки, зад което прозира стратегия: опонентите му да бъдат парализирани, а американските граждани да не...

Какво прави Доналд Тръмп-младши в Източна Европа

Доналд Тръмп-младши беше гост на бизнес форум в София. Той избегна среща с журналисти и политици, но Бойко Борисов е бил забелязан да излиза от хотела, където се...

Не е вярно, че социологическо проучване показва масова подкрепа за Русия и Путин сред българите

„За истината“ препубликува анализ на „Fact check“. Социологическата агенция „Алфа рисърч” не е провеждала изследване, което да показва, че 77% от българите подкрепят Русия във войната, а 91% харесват Путин...

Още за новините

През поляната с предимство: На един километър крайселски път АПИ постави 39 знака

Село Богатово, през което минава главния път от Севлиево за Велико Търново, вече има по един пътен знак на всеки 28 метра. Това е резултатът от изпълнението на...

Синдикат подканя учителите в Габрово да подпишат петиция за въвеждане на предмет „Религия“

Синдикатът на българските учители подканя своите членове в Габрово да подписват подписка в подкрепа на предложения за задължителен предмет "Религия", разкри местното издание “За Габрово”. В съобщение до учители,...

„Мини Берлинска стена“: Батков – син и Костадинов устроиха на Разпети петък поредното политическо шоу на ГКПП „Елидже“

На връх Разпети петък, край затворения път за гръцкия гр. Ксанти на ГКПП „Елидже“ ехтяха мегафони. Тодор Батков-син и лидерът на прокремълската партия „Възраждане“ Костадин Костадинов наляха кафе в...