BG | EN

„Общата“ тераса на шефа на КПКОНПИ се оказа с частна сауна

  • През 2016 г. жилището, в което сега живее Пламен Георгиев се е продавало за 265 хил. евро
  • Той твърди, че го е купил през следващата година срещу значително по-малка сума – 150 хил. евро.
Снимка: „Антикорупционен фонд“

Терасата в един от апартаментите на председателя на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобити имоти (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, за която той твърди, че всъщност представлява обща част от кооперация, е снабдена с частна сауна за шестима души.

Освен това на нея са разположени зимна градина, алпинеуми, душ и барбекю, до които има достъп единствено през жилището на Георгиев, информира неправителствената организация „Антикорупционен фонд“.

Разминаване има и между декларираната от шефа на КПКОНПИ цена на имота и тази, посочена в официалната обява за продажбата му, публикувана преди сделката на Георгиев.

Според обявата става въпрос за луксозно обзаведен тризонет с две тераси. Към 2016 г. жилището се продава за 265 000 евро, докато бившият прокурор твърди, че го е закупил през следващата година срещу значително по-малка сума – 150 000 евро.

Снимка: „Антикоропционен фонд“

От „Антикорупционен фонд“ прилагат и плановете за тризонета, от които личи, че „забравената“ за деклариране тераса на второ ниво не прилича на обща собственост, а е изцяло свързана с първото ниво на апартамента“.

„Въпросната тераса обаче не е част от жилището, а представлява тераса-покрив, която е обща част на сградата по смисъла на чл. 38 от Закона за собствеността, поради което не е обект на индивидуални собственически права и не подлежи на деклариране от страна на етажните собственици. Константна е практиката на Върховния касационен съд, че покривът на сградата, вкл. и когато може да се ползва като терасата на едно от жилищата, се включва в общите части на сградата, при което наличието на достъп до него само от един от обектите не променя тази му характеристика“, твърди Георгиев, на когото предстои да води пълна проверка за евтините имоти, продадени от „Артекс“ на представители на властта.

Според позицията на шефа на КПКОНПИ стойността на терасата-покрив е 197 449,70 лв., но той не бил длъжен да я декларира.

Останалите около 50 000 лв. в общото разминаване в декларациите на Георгиев той обясни със сбъркана данъчна оценка на свое жилище, закупено през 2012 г. Според нова оценка, която той бе извадил в деня на оповестяване на позицията си – 28 март, стойността на това жилище се равнява на левовата равностойност на 106 000 евро, т.е. 207 317,98 лв., а не каквато е данъчната оценка, записана в Имотния регустр – 264 310,30 лв.


Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени разследвания

Още от автора

Два лева на час ще струва паркирането в „синя зона” в Монтана

Общинските съветници одобриха Наредба за реда на престоя и паркирането на пътни превозни средства на територията на град Монтана.

До 15 май бизнесът може да кандидатства с проекти за изграждане на фотоволтаични системи

Процедурата е насочена към фирми, регистрирани по търговския закон, като фокусът е върху производствените предприятия, но са допустими и такива от сферата на услугите.

Двама души от Бурковица са арестувани за купуване на гласове

Баща и син от Берковица са арестувани при акция на полицията за противодействие на битовата престъпност и купения вот, проведена вчера в целия регион Монтана.

Още разследвания

„Демокрация ли? Диктатура за вас“ – служители в държавна болница обвиняват директора си в тормоз

Служители на Държавната психиатрична болница за втори път в рамките на половин година подават сигнал до институциите срещу директора на лечебното заведение д-р Сюзан Садъкова.

Над 4 млрд. лв. пътни неволи

Държавната компания „Автомагистрали“ получи договори за пътища за над 4 млрд. лв. за под две години без публична дискусия по темата и без да се гарантира по-ефективно и бързо строителство.

Чистка по сталински в земеделската служба в Силистра след разследване на „За истината“ и телевизионен репортаж

След разследване на "За истината" и последвал репортаж на Би Ти Ви, разкриващ нарушенията и при провеждане на търгове за отдаване на земи от Държавен поземлен фонд,  директорът на  Областна дирекция земеделие в Силистра Гинка Катева, която уж беше назначена временно, набързо е уволнила трима дългогодишни служители.