BG | EN

„Обратен ефект“: С час по религия и оценка за дисциплина ли се възпитават „добри хора“

Снимка: Фейсбук страницата на МОН.

„За истината“ препубликува анализ на Видка Атанасова от „Свободна Европа„.

Никой не вярваше, че военната подготовка в училищата може да се върне. Но тя е факт. Сега, в 21 век, министърът на образованието предлага задължителни часове по религия, възпитание в родолюбие и добродетели. Иска да възкреси още нещо от миналото – оценката по дисциплина.

Военна подготовка, възпитание в родолюбие и добродетели, а скоро и задължителен час по религия, и оценка за дисциплина.

Това е представата за българско училище в 21 век. Военното обучение гимназистите имат от години (предмет „Защита на отечеството“). Останалите идеи са напът да бъдат реализирани.

Ще има и повече часове по математика и природни науки – все пак живеем в 21 век. Плюс матура – в бъдеще.

Логиката на оглавяваното от Красимир Вълчев (ГЕРБ) Министерство на науката и образованието (МОН) изглежда е следната:

  • Има непослушни ученици. Затова всички получават оценка за дисциплина.
  • Има неморални ученици и недобри хора. Затова – задължителен час по религия и добродетели за всички.

„Това е начин (…) да направим децата добри хора“, казва Вълчев.

„Ако детето или родителят не желае да избере с елементи на конфесионално (което се отнася до вероизповеданието – бел. ред.) образование, ще има възможност да избере без такива елементи – етика, философия, история на религиите. Но пак ще бъде час по възпитание в добро“, добавя той.

Експерти обаче казват, че часовете по религия и оценките по дисциплина не са решение, но може да бъдат проблем.

Кой иска час по религия?

Идеята на Вълчев идва наред с предложения за въвеждане на предмет по „родолюбие и родова памет“ и предложения за налагане на оценки за дисциплина.

Той неведнъж е казвал, че училището трябва да възпитава и в патриотизъм.

Изначален застъпник на обучението по религия са Българската православна църква (БПЦ) и патриархът.

Още след интронизацията си през 2024 г. Даниил каза, че е „много важно да се въведе предметът „Религия и православие“.

След среща с Даниил Вълчев се обяви за по-задълбочено „сътрудничество“ между МОН и БПЦ и каза, че ще предложи задължително изучаване на религия.

„Това е начин и да обединим усилията си с вероизповеданията, с БПЦ най-вече, да направим децата добри хора. Това не си противоречи с това децата да бъдат знаещи“, каза министърът.

„На какво основание приемаме, че добродетели се възпитават само през призмата на религията“, каза пред Свободна Европа Ирина Манушева, философ, преводач и застъпник за реформа в образованието.

„Внушението, че моралът е изключителен прерогатив на религията, е не просто необосновано, но е опасно и неморално.“

Манушева е автор на петиция срещу въвеждане на задължително религиозно обучение. В нея се напомня, че българското образование е светско и „задължителен час по религия би подронил облика на училището, чиято мисия е да предоставя съвременни научни знания“.

„Да си мислим, че добродетели и ценности се насаждат механично, чрез задължително „обучение“, е не просто несъстоятелно, но твърде опасно. Съществува риск подобно начинание да произведе тъкмо обратен на желания ефект“, казва тя.

Религия се изучава и сега – православно християнство, ислям и неконфесионално (което не се отнася до вероизповеданието – бел. ред.) обучение – но като факултативен и избираем предмет. През настоящата учебна година в 147 училища (без духовните) се изучава „Религия“, казаха от МОН пред Свободна Европа. Учебниците са написани от БПЦ и одобрени от министерството.

Манушева е автор на петиция срещу въвеждане на задължително религиозно обучение. В нея се напомня, че българското образование е светско и „задължителен час по религия би подронил облика на училището, чиято мисия е да предоставя съвременни научни знания“.

„Да си мислим, че добродетели и ценности се насаждат механично, чрез задължително „обучение“, е не просто несъстоятелно, но твърде опасно. Съществува риск подобно начинание да произведе тъкмо обратен на желания ефект“, казва тя.

Религия се изучава и сега – православно християнство, ислям и неконфесионално (което не се отнася до вероизповеданието – бел. ред.) обучение – но като факултативен и избираем предмет. През настоящата учебна година в 147 училища (без духовните) се изучава „Религия“, казаха от МОН пред Свободна Европа. Учебниците са написани от БПЦ и одобрени от министерството.

„Ако искаме адекватна, емоционално развиваща и грижеща се за нуждите на децата среда, е крайно време да оставим всички остарели похвати от дълбокото минало с дъх на социализъм“, каза пред Свободна Европа психоложката Яна Алексиева.

Наказания за учениците има и в момента: забележка, мъмрене, предупреждение за преместване в друга паралелка, за преместване в друго училище и самото преместване.

Как се „формират“ чувства?

Идеите за час по религия, родолюбие и оценка за дисциплина идват и с нова концепция на МОН за учебните програми.

„Основна цел на образователната система е да възпита децата в национално самосъзнание, човешки добродетели, граждански ценности и личностни качества“, пише в нея.

Чрез нови учебни програми МОН казва, че ще реализира целите и на готовата от 2019 г. Стратегия за възпитателната работа.

Сред въпросните цели срещаме:

  • превенция спрямо поведенчески прояви на национален нихилизъм;
  • формиране на патриотични чувства, патриотични нагласи, патриотично самосъзнание и национална идентичност;
  • формиране на позитивно отношение към историята на българската нация;
  • личността на учителя като основен възпитателен фактор.

Още при обсъждането на стратегията неправителствената организация Национална мрежа за децата излезе с критично становище.

Специалистите предупредиха, че тя връща България към тоталитарното общество, защото „почива на фундаментално погрешна концепция, която изкуствено разделя знанията, уменията и ценностните нагласи, възпитанието от образованието в надживели времето си парадигми от средата на миналия век“.

Как е възможно да се формират чувства, след като те са комплексен резултат от средата и не могат да бъдат цел на дадено въздействие, пита организацията.

Матура по математика?

Международни тестове като PISA, и вътрешните оценявания показват, че учениците в България имат затруднения с математиката и природните науки.

Сега МОН иска да увеличи броя часове по тези дисциплини.

„Математиката и природните науки ще бъдат в основата на бъдещите професии. Защото математиката развива (…) умения ключови за 21 век“, казва Вълчев.

Но към това добавя, че е добра идея да се въведе задължителна матура по математика.

Той вижда „голям смисъл“ от матура по математика в 12 клас, отколкото външно оценяване по български и математика в 10 клас. Вълчев казва това пред в. „Труд“. Идеята се обсъжда в МОН, но „матура по математика няма да има скоро“, успокои той в интервю за БНТ.

След 12 клас учениците държат задължителна матура по български език и втора задължителна – по избор. Общо около 20 хил. зрелостници годишно избират чужд език и само около 2 хил. – математика. Химия и физика – едва около 200.


Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

Още от автора

„Часът на Земята“ 2025: WWF започна кампания за опазването на влажните зони у нас

„Часът на Земята“ на природозащитната организация WWF(Световен фонд за природата) е най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на природата. И през тази година WWF България организира заедно с...

Апелативният съд окончателно отмени прекратеното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за замърсяването на Варненското езеро

Прокуратурата ще трябва да възобнови спряното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за замърсяването на Варненското езеро. Варненският апелативен съд е потвърдил определението на Окръжен съд –...

Община Бургас иска да увеличи обхвата на „Синята зона“

Илюстративна снимка: pixabay.com Община Бургас планира разширяването на синята зона в централна градска част и жилищен комплекс "Възраждане". Докладна записка с предложението е внесена от кмета на Бургас Димитър...

Още анализи

Катинар и решетки: Защо пожарът в Кочани взе толкова жертви

"За истината" препубликува анализ на "Дойче Веле". Сградата не е имала адекватна противопожарна защита, казват властите. Само секунди са отнели пожарът да се разгори. Мнозина загиват в опит да...

Анализ на Liberties поставя България сред страните „разрушители” на демокрацията

Кризата на демокрацията в Европа се задълбочава през 2024 г., сочи нов доклад на Съюза за граждански свободи за Европа Liberties, посочват от Български Хелзински Комитет. Дори държави,...

Ликвидаторът на КТБ сега иска да създава „нармаг“, опакован в социалистически ретро шик

"За истината" препубликува анализ на Емилия Милчева от "Дойче Веле". Пеевски, ликвидаторът на "Булгартабак", LaFka и КТБ, е решил да възроди социалистическия "нармаг", като начало срещу 10 млн. лева...