
В област Габрово няма консултативен център за подкрепа на жертви на домашно насилие, бягащите от семейни насилници няма откъде да получат достъпна правна, социална или психологическа помощ и трябва да се справят сами, пише местното издание “За Габрово”.
Ревността е ключов индикатор за риска от убийство при домашно насилие. Периодът непосредствено след раздялата поради домашно насилие е особено опасен жената-жертва, обявиха от Фондация “Асоциация Анимус” след поредното убийство от насилник в Севлиево, умъртвил майката на трите им общи деца.
Жена е убита в Севлиево от бившия си партньор. Опитала е да се спаси и се е разделила с него, но е била причакана и убита.
За жертвите на домашно насилие в Габровска област няма и Кризисен център – не могат да се скрият на безопасна и сигурна среда. И за насилниците няма услуги, на които да бъдат изпратени от съда по реда на Закона за защита от домашно насилие.
През 2024 г. районният съд в Севлиево е издал 25 незабавни защити по Закона за защита от домашно насилие и едва 14 постоянни защити.
Повечето от тях са съдържали мярката – извършителят да не приближава жертвата, но в нито една от издадените заповеди за защита извършителят не е изпратен на програма за справяне с агресията и гнева.
Законът за защита от домашно насилие дава шанс за спасение, стига да е приложен на време.
Убитата жена от Севлиево е живеела дълги години на семейни начала със своя насилник, заедно имат и 3 деца. Живеели са известно време в с. Столът, а в Севлиево се озовават в следствие на търсене на работа. Убийството е извършено по жесток начин, и то в самия център на Севлиево.
На територията на Област Габрово функционира Фондация F.L.Y., които оказват съдействие на жени – жертви на домашно насилие, но кризисен център няма, както отбелязват и от Фондация Асоциация Анимус.
Агенцията за социално подпомагане към Министерство на труда и социалната политика още през 2023 г. обещава изграждане на кризисни центрове във всеки един от 28-те областни града. Към 2023 г. данните показват, че в 11 области няма нито един действащ Кризисен център, сред тях е и Област Габрово. В 21 области няма Кризисен център за пълнолетни хора, а в 13 области няма Кризисен център за деца. Действащите центрове са за 321 места.
Изграждането на такъв център в Габрово не е предвидено за 2025 г., става ясно от документите към проектобюджета, нито съществува в Проектобюджет на МТСП за 2025 г.
Издадените през миналата година в област Габрово заповеди за защита са 109, от тях 15 са за деца. Престъпенията в условията на домашно насилие от началото на 2024 г. са се увеличили с 54% спрямо 2023 г, отчетоха от Министерството на вътрешните работи в Международния ден за елеминиране на насилието над жените на 25 ноември 2024 г.
Не оставяйте сами – 0 800 1 86 76 Национална телефонна линия за пострадали от насилие.
Тази статия е създадена от „За Габрово“ в рамките на проекта за подкрепа на независими регионални медии на Сдружение с нестопанска цел „Про веритас“. Мненията, споделени в него са на „За Габрово“ и не непременно са споделени от „Про веритас“.