BG | EN

Нови кадрили в Шумен: Шести заместник-кмет си тръгва от екипа на шуменския градоначалник

Новият зам.-кмет по строителство инж. Веселин Христакев
Снимка: Община Шумен

Шести заместник-кмет си тръгва от екипа на шуменския градоначалник Христо Христов. На 4 юни стана ясно, че ще бъде сменен зам.-кметът по строителство и благоустройство, след като досегашният инж. Андреан Ваньов е подал оставка.

„Толкова бързо се сменят, че вече не можем да им научим имената“,

иронично коментират общински съветници.

Новият зам.-кмет по строителство ще бъде инж. Веселин Христакев, обявиха с прессъобщение от кметската администрация. Христакев е четвъртият строителен зам.-кмет в екипа на Христо Христов.

Първият, с когото Христов започна мандата си, беше арх. Николай Симеонов. Той се задържа на поста само седем месеца и подаде оставка през юни 2024 г. Така и не обясни публично какво го е накарало да избяга от екипа на новия шуменски кмет. След него зам.-кмет по строителство стана инж. Лиляна Гайдаржиева. Тя остана на горещия стол още по-кратко – четири месеца от юли до октомври. Третият строителен зам. кмет инж. Андреан Ваньов засега е най-дълго оцелелият на поста – от ноември 2024 г. до май 2026 г.

Новият зам.-кмет инж. Веселин Христакев ще встъпи в длъжност от 3 юни 2026 г., съобщиха от пресцентъра на общината. Инж. Христакев досега е бил директор на дирекция „Устройство на територията“ и с назначаването му „се запазва приемствеността в управлението на текущите инфраструктурни обекти и инвестиционни инициативи“, казват в прессъобщение от кметството.

Посочено е, че досегашният заместник-кмет по строителство и благоустройство инж. Андреан Ваньов е „освободен по негово желание да прекрати работата си в общинската администрация по лични причини“, а кметът Христо Христов му изказва благодарност „за участието му в екипа на общината и за ангажираността към изпълнението на задачите в ресора, като му пожелава здраве и успех в бъдещата професионална реализация“.

Рекордни кадрили по върховете

Кадровата въртележка в екипа на шуменския кмет започна буквално дни след встъпването му в длъжност през ноември 2023 г. За по-малко от три години Христо Христов успя да смени четири пресаташета, шестима заместник-кметове и секретаря на общината. А ако спазва девиза на коалиционния си партньор (ДПС-Ново начало) „Най-доброто предстои“, през последната година от мандата си направо ще зашемети гражданите с нови назначения.

Само два месеца след встъпването в длъжност на кмета Христов, оставка подаде медийният му съветник Камен Андонов, университетски преподавател, който беше плътно да градоначалника по време на предизборната му кампания (след това като пресаташета се смениха още три дами). После си тръгна проф. Светла Станкова, зам.-кмет на по образование и култура, която също участва в предизборната кампания заедно с кмета и беше избрана за общински съветник. Проф. Станкова напусна поста си през април 2024 г., само пет месеца след влизането в кметския екип.

В края на юни 2024 г. реши да си тръгне и зам.-кметът по строителство и благоустройство арх. Николай Симеонов. Като мотив той посочи лични причини. Сега в строителството има четвърти зам. кмет.

Трима зам.-кметове се смениха в ресора „образование, наука и култура“. След проф. Станкова, за просветен зам.-кмет беше назначена доц. Виктория Ковчазова. Тя „удържа“ на поста по-малко от година –  от 1 юли 2024 г. до края на април 2025 г. и подаде оставка по лични причини, каквата е „стандартната процедура“ в екипа на шуменския кмет. В началото на май 2025 г. за заместник-кмет по образование и култура беше назначена Даниела Савчева, бивш експерт от администрацията. Тя още е на поста си.

От 1 юни 2025 г. беше направена смяна и във финансовия сектор. На мястото на тогавашния зам.-кмет по финанси Десислава Петрова беше назначен Бейнур Ахмед, по онова време (и след това) общински председател на ДПС-Ново начало. Назначаването му беше откровен реверанс към новия политически партьор на кмета – Делян Пеевски.

От 21 януари 2026 г. беше сменен и секретарят на община Шумен – на мястото на Христо Павлов беше назначена дошлата от София Ирина Кьосева.

Засега смени няма само в социалния и икономическия сектор – зам.-кметовете Светослава Хайнова и Николай Колев са единствените оцелели от първоначалния екип на кмета Христов.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините