
Незаконни кланици в два частни имота в кърджалийското село Чифлик са били открити при съвместна акция на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) l Кърджали и Икономическа полиция, съобщиха от БАБХ.
В информацията се посочва, че по време на проверката са намерени 80 ушни марки от едри преживни животни. Това означава, че от двете кланици са излезли тонове месо с неясен произход и без ветеринарносанитарен контрол, посочват от Агенцията. По номерата на марките ще бъде извършена проверка на произхода и на собствениците на животните, допълват от там.
В първата кланица инспекторите на Агенцията са установили около 100 килограма телешко месо без доказан произход, а във втората – приблизително 230 килограма говеждо месо, 10 килограма говежди обрезки и четири животински кожи. Всичко това ще бъде унищожено, а срещу собствениците на имотите ще бъде образувано досъдебно производство.
От Областната дирекция на МВР в Кърджали съобщиха, че е образувано досъдебно производство за нарушени правила при съхранението на животински продукти. Разследването по случая е по чл. 350, ал. 2 от Наказателния кодекс. Той предвижда, че „който наруши правила, уреждащи добива, производството, преработката, съхранението или търговията с животни, суровини, храни или питиета, предназначени за общо ползване, и с това изложи на опасност здравето или живота на другиго, се наказва с лишаване от свобода до 3 години“.
Акцията в Кърджалийско се проведе по-малко от две седмици, след като бяха установени незаконни кланици в Ихтиман, работили с години.
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомня, че съхранението и търговията с месо без доказан произход и без официален ветеринарномедицински контрол представляват риск за здравето на потребителите и подлежат на строги санкции.













