BG | EN

На финала е 30-годишната съдебна сага с т.нар. „Дупка“ в центъра на Бургас

Снимка: Петя Михова

Бургаският районен съд излезе с решение по делото за делба на терена на т.нар. „Дупка“ в центъра на Бургас. Община Бургас беше в съсобственост с четири дружества, чиито идеални част бяха съответно: „Мариета“ ООД с 263,50 кв. м., „Музеум“ ООД с 250 кв.м., „Трандекс България“ ЕООД с 63.49 кв. м. и „Търговски дом“ООД с 61 кв. м. Община Бургас беше с най-голяма част от терена в размер на 10 989 кв. м.

В края на юни миналата година, тогавашният Общински съвет, почти с единодушие, прие теренът да бъде поделен според Вариант 1, изготвен от вещите лица по делото. Този вариант включваше обособяването на четири имота за дружествата по 500 кв. м. от страната на улицата срещу СУ „Св.св. Кирил и Методий“. За Община Бургас остават терени от 8326 кв. м. за обществено обслужване с излаз към площад „Тройката“, от 900 кв. м., отреден за комплексно обществено обслужване на ъгъла в района на площад „Баба Ганка“, както и терен от 400 кв.м. за техническа инфраструктура.

Другите страни по делото също са постигнали съгласие да бъде приет именно този Вариант 1.

За разлика от Варна, Бургас е на път да реши проблема с „Дупката“ в центъра на града

Според експертното заключение по делото, пазарната стойност на целия имот е в размер на 21 075 188 лв. без ДДС. Това означава, че квадратният метър е в размер 1813 лв. без ДДС.

По този начин общата стойност на терените, с които Община Бургас остава след делбата, е в размер на 17 509 938 лв. без ДДС. За уравняване на дела си, Община Бургас трябва да получи от дружествата общо 2 477 496 лв.

Техните терени по 500 кв. м. са на стойност по 909 500 лв. без ДДС. Всяко от дружествата обаче дължи различна сума за уравняването на дела си към Община Бургас.

Бургаският районен съд е отхвърлил претенцията от общо 30 000 лв. на Община Бургас. Според местната администрация, през годините са направени подобрения в района, за които другите дружества също трябва да заплатят. В решението на съда се посочва обаче, че не са събрани достатъчно доказателства за това – теренът видимо не се използва и дори е опасен. „Извършените от Общината дейности, изразяващи се в изграждане на декоративна ограда, обезпаразитяване и т.н не са с характер на подобрения“, пише в мотивите на съда.

Всички страни по делото трябва да заплатят и съответната държавна такса по извършената делба, която е в размер на 4 % върху стойността на всеки дял. За Община Бургас тази сума е в размер на 953 396 лв., а за останалите е по 43 656 лв. Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините