BG | EN

На първа инстанция: гражданите печелят битката с Румен Гайтански за горенето на боклук край с. Върбовка

Граждните от района на Павликени пътуват до София за всяко съдебно зседание, някои остават да слушат отвън, защото залата не ги побира
Снимка: „Ти решаваш“

Гражданите са на път да спечелят битката срещу дружество „Петрургия“, собственост на Румен Гайтански с прякор Вълка, което планира построяването на най-големия (според екоактивисти) инсинератор за горене на боклук в Европа край с. Върбовка, община Павликени. Това става ясно от решение на Административен съд София-област от 4 юни т.г.

Съдът отхвърля жалбата на Гайтански срещу решение на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново, с което не му се позволява да изгаря целогодишно по 56 тона боклук на час при денонощен режим.

С тази спечелена битка гражданите са само на една крачка да спечелят и войната, която водят от 2021 г., за да запазят чисти въздуха, земята и водата в един от плодородните райони на Дунавскта равнина. Всичко зависи от това дали Гайтански ще обжалва решението на първоинстанционния съд.

Един съд – две различни решения

С решение от 12 юли 2023 г. Административният съд в София област най-напред отмени издаденото през май т.г. отрицателно решение по оценката на въздействието върху околната среда на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново. Решението на екоинспекцията стопираше инвестицията на Гайтански, но съдът му даде зелена светлина да строи завод за каменна вата с енергоизточник инсталация за изгаряне на отпадъци.

В последствие, когато РИОСВ и сдружение „Ти решаваш“ обжалваха съдебното решение пред Върховния административен съд (ВАС) се оказа, че първоинстанционния съд е имал пет тома с доказателства, но не е обсъдил нито един документ от тях и не се е произнесъл по нито едно от възраженията на заинтересованите страни.

С това ВАС върна делото за ново разглеждане, но от друг съдебен състав, който да се съобрази с тълкуването на закона, дадено в съдебното решение на ВАС.

Вторият съдебен състав се оказа на противоположно мнение от колегите си. В решението категорично се посочват сериозни недостатъци на бъдещата инвестиция, цитират се конкретни цифри, с които се надвишава позволеното въздействие върху околната среда от подобен вид инсталации за произвеждане на сертифицирано РДФ гориво.

Пречистване, но не напълно

Данните от Доклада по оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) на „Петрургия“ сочат, че концентрацията на допустими емисии вредни вещества от осъществяване на инвестицията ще бъдат шест пъти над позволеното по наредба и три пъти над нормите ще бъде запрашеността на въздуха.

Съдът приема, че в ДОВОС е описана системата за очистване на димните газове, която предвижда очистване до 97% на тежките метали (антимон, кадмий, берилий, селен, хром, мед, олово, никел, живак и др), но остават 3% дим, който преминава в околната среда. За този остатък не е посочено пречистването му, „т.е. според възложителя остава непречистен“, което за съда означава, че „не се гарантира спазването на нормите за качество на околната среда и опазване на човешкото здраве“.

Само това основание е достатъчно за да обоснове правилността на издаденият отказ от одобрение на инвестиционното предложение, се посочва в решението на съдия Кролина Неделчева.

Войната между гражданите и ключовия играч в бизнеса с боклук Румен Гайтански продължава пета година, но дали краят му наближава зависи от това доколко е амбициран на всяка цена да премине през мощната гражданска енергия. Енергия, насочена против дишането на газовете от 1344 тона изгорен боклук дневно. Дали Гайтански ще направи още един опит да премине през гражданите, ще стане ясно до две седмици – срокът, до който може да обжалва решението на Административен съд София-област.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Емилия Димитрова
Емилия Димитрова - Данкова работи като журналист от завършването на висшето си образование, а от 2015 г. развива собствен сайт за новини от Севлиево и региона. Била е главен редактор на вестник „Севлиево днес“, журналист във вестник „Росица“ и отговорен редактор на новините в кабелна телевизия „Киви-ТВ“ в Севлиево. От 2015 г. е координатор на „Програма Достъп до информация“ за област Габрово. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за 2018 г.

Още от автора

Габрово е втора след област Видин по намаляване и застаряване на населението

С 2140 души е намаляла за последните три години област Габрово. Продължава негативната тенденция за застаряване на населението и намаляването му в следствие на отрицателен естествен прираст. По...

БАБХ закрива „птицеферма от Ада“ в с. Крамолин заради ужасяващите условия в нея

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) постави под засилен контрол ферма за отглеждане на кокошки в севлиевското село Крамолин. "Предстои поетапна депопулация на животните, отглеждани при варварски...

Държавна субсидия за читалища без дейност: Как се източва бюджетът за култура

Общинският съвет в Дряново не прие отчета на читалище "Надежда-1925" в с. Туркинча за 2024 г. Това е единственият читалищен отчет, който съветниците отказаха да гласуват, но освен...

Още за новините

Адреналин, кокаин и агресия: случаят „Явор“, заснет от охранителна, а не от полицейска камера

Полицаи се събират довечера във Варна в защита на колегите си, задържали Явор Георгиев в нощта на неговата смърт. Видео показва как униформените удрят поваления на земята 36-годишен...

Държавна субсидия за читалища без дейност: Как се източва бюджетът за култура

Общинският съвет в Дряново не прие отчета на читалище "Надежда-1925" в с. Туркинча за 2024 г. Това е единственият читалищен отчет, който съветниците отказаха да гласуват, но освен...

Прозрачност на хартия: Общинският съвет в Дряново не поддържа видеоархив на заседанията си

Общинският съвет в Дряново не поддържа публичен видео архив на заседанията си, а протоколите от се публикуват с месеци закъснение, установи "За истината". Последният протокол, от който може...