BG | EN

Натискът над журналисти продължава да е най-силен от страна на властите

Държавните институции и местната власт все повече се утвърждават като водещ източник на външен натиск за журналистите, сочи проучване на Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ) за свободата на словото в България през 2022 г.  

С всяка изминала година институциите на национално, регионално и местно ниво използват различни инструменти за натиск над медии и отделни журналисти, които приписват най-често на икономически субекти и рекламодатели, а намесата в журналистическото съдържание е неизменна част от българската медийна среда, показват резултатите от проучването.

Политическата намеса в работата на медиите ще остане дълго

Политиците продължават да имат водещо влияние върху медиите, а всеки трети от анкетираните 204 журналисти посочва, че местната Община плаща на определени медии, за да публикуват предварително подготвено съдържание.

Утвръдена практика е специалното отношение, което властите показват към критичните журналисти в сравнение с онези, които подчертано пишат в услуга на управляващите.

Отношението се изразява в откази или системно забавяне на получаване на обществена информация, изваждане от списъци с прессъобщения или официална информация, избягване да се дават интервюта в медии с критични журналистически гласове. Наблюдават се и практики на партийни централни и държавни институции да не информират редакции своевременно за пресконференции или за актуални теми от обществен интерес. Всеки трети журналист е бил обект на подчертано негативно отношение от властите, сочи проучването.  

Нов феномен – онлайн тормоз, обиди и заплахи в социалните мрежи

Докато през 2022 г. се наблюдава лек спад във външният натиск срещу медии, то вътрешният натиск расте. Той намира израз най-вече в автоцензурата, която журналистите си налагат. С всяка изминала година те губят съпротивителни сили срещу натиска върху работата им, отчита проучването. Расте броят на пишещите, които заявяват, че отбягват определени теми от страх да не загубят работата си.

Всеки трети споделя, че е получавал обиди, заплахи и е обект на тормоз в социалните мрежи. Всеки десети е заплашван със съд заради публикации, а всеки втори от съдените журналисти отбелязва, че причина за това са били засегнати политически или икономически интереси.

Регионалните медии изчезват

Проучването затвърждава наблюденията от последните години за централизиране на журналистиката в София за сметка на изчезващите регионални медии.  Двама от трима журналисти, участвали в анкетата,  работят в столицата. Тази тенденция, която е непроменена от 2015 г., създава сериозни пречки пред медийния плурализъм, правото на информиран избор и демократичното съществуване на местните, регионални общности, се посочва в проучването.

Анкетата на АЕЖ за свободата на словото в България се провежда от 2011 г. Обхватът й е национален, но проучването не е представително за професионалната общност. Една от причините е липсата на пълни и достоверни официални данни за работещите в медийния сектор в страната.

Данните се набират чрез доброволна онлайн анкета. Тази година тя бе отворена по традиция на 3 май – Международния ден на свободното слово, и затворена на 10 юни.

През 2022 г. в анкетата се включиха 204 души, които работят като репортери, ресорни и главни редактори, собственици на медии и университетски преподаватели.

Целта на проучването е да очертае проблемите на медийната среда в страната и как промените в средата – пандемия, война, политическа и икономическа несигурност и редицата от парламентарни избори оказват влияние върху медийния сектор.

Пълен текст на проучването „Медии под обстрел“ – тук.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Емилия Димитрова
Емилия Димитрова - Данкова работи като журналист от завършването на висшето си образование, а от 2015 г. развива собствен сайт за новини от Севлиево и региона. Била е главен редактор на вестник „Севлиево днес“, журналист във вестник „Росица“ и отговорен редактор на новините в кабелна телевизия „Киви-ТВ“ в Севлиево. От 2015 г. е координатор на „Програма Достъп до информация“ за област Габрово. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за 2018 г.

Още от автора

Съдът за дома за възрастни в с. Яворец: Домашна среда не означава собствен апартамент

С решение от 22 май т.г. Административният съд в Габрово отмени отказа на Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) да поднови лиценза на дружеството „Дара 13“ от...

Прокуратурата назначи проверка на ремонта по ПВУ в Психиатричната болница в Севлиево

Окръжната прокуратура в Габрово образувала преписка и назначи проверка на изпълнението на обществена поръчка за строително - монтажни работи по Националния план за възстановяване и устойчивост в Държавна...

Бедственото положение в област Габрово е отменено, на места водата е негодна за пиене

Със заповед на областния управител на Габрово Кристина Сидорова от 17 ч. на 26 май се отменя бедственото положение в област Габрово, обявено четири дни по-рано заради...

Още за новините

Над 1,6 млн. евро загуба в държавния конезавод „Коньовец“: Води ли се предприятието към фалит?

Над 1,6 млн. евро е загубата на единствения у нас държавен конезавод „Коньовец“ край Шумен. Работниците в предприятието не са получавали заплати от четири месеца, огромни са задълженията...

Активист на Пеевски започва ремонт за 1.2 млн. евро на улица в Тутракан

Община Тутракан стартира с „първа копка“ инфраструктурен проект  „Ремонт на уличната и тротоарната настилка на ул. „Димитър Благоев“ в гр. Тутракан“. Проектът се реализира по договор за безвъзмездна помощ,...

Нови кадрили в Шумен: Шести заместник-кмет си тръгва от екипа на шуменския градоначалник

Шести заместник-кмет си тръгва от екипа на шуменския градоначалник Христо Христов. На 4 юни стана ясно, че ще бъде сменен зам.-кметът по строителство и благоустройство, след като досегашният...