Осем месеца, след като техническият проект за основен ремонт на моста на Колю Фичето над река Росица в Севлиево е готов, съоръжението продължава да е на ниво „проект“, да се руши и да става все по-опасно.
Към днешна дата състоянието на моста се определя като предаварийно, но това не е пречка да липсва яснота в какви срокове АПИ ще възложи изпълнението на техническия проект. Той, според информация в електронната система за обществените поръчки, трябва да е готов през май 2023 г.
Ремонтът на съоръжението е един от въпросите, които кметът на Севлиево обяви, че ще отправи към директора на Областното пътно управление в Габрово идния понеделник, по време на среща, инициирана от областния управител на Габрово. Тя е втора от началото на годината, на която се обсъждат ремонти от републиканската пътна мрежа и на нея кметовете от областта искат отговори за належащи ремонти в четирите общини.
АПИ не казва кога ще започне ремонта
Офертите на кандидатите да изпълнят обществената поръчка за изработване на технически проект на основен ремонт на моста над р. Росица в Севлиево бяха отворени през септември 2022 г. Срокът за изпълнение на техническия проект беше 150 дни, което означава, че проектът отдавна трябва да е готов. Към момента обаче не се открива информация в публичните бази данни на АПИ да е обявена обществена поръчка за изпълнител на ремонтните дейности. Забавянето освен, че увеличава риска за използващите моста, със сигурност оскъпява работата, която предстои да бъде извършена.
Предаварийно състояние
Пътното платно по цялото продължение на моста е с амортизирана асфалтова настилка, по която има множество надлъжни и напречни пукнатини, слягания, неколкократно изкърпвана и хлътвания при устоите.
Тротоарите са с разместени, счупени, на места липсват бетонови плочки. Бордюрите са разрушени и при ходене на места се вижда реката отдолу.
Предпазният парапет по продължение на тротоарите е с множество деформации, цели участъци от са корозирали, а парапетът по цялата си дължина е наклонен към реката и видимо не е надежден.
Дилатационните фуги (елементите, които скрепяват отделните конструкции на съоръжението, б.р.) са напълно амортизирани и пропускат вода от пътното платно. Има големи участъци с обилни течове на вода през настилката и пътната плоча.
На места регулата (бетонните бордюри) липсва и тротоарите са изравнени с пътното платно. Само късметът спасява пешеходците от някой любител на скоростите, който би могъл да връхлети върху тях. това изобщо не бива да се подценява, тъй като мостът свързва Севлиево с красив и много посещаван крайградски парк, който е предпочитано място от майки с деца и възрастни хора. Пътят пък води към изхода на Севлиево в посока Велико Търново.
При връхната конструкция гредите на места са с малко бетонно покритие, което е паднало и има открита и корозирала носеща армировка. Вследствие на течовете през амортизираните фуги, както и водата, която изтича през късите отводнители в голяма близост до ригелите на стълбовете, те са с нарушено бетонно покритие, оголена и корозирала армировка.
Построен преди 167 години
Съоръжението е построено през 1857 г. от майстор Колю Фичето. Състои от три обединени конструкции – сводов мост със седем отвора, чиято конструкция е от каменна зидария; удължение от плочогредов мост с пет отвора и уширение на двете мостови съоръжения от плочогредова конструкция и бетонни устои и стълбове. Лагерите на удължението и уширението са стоманени плочи, стълбовете и устоите са плътни, зидани или облицовани с каменна зидария.
Необходимостта от изграждането на моста възниква през Кримската война (1853-1856 г.), когато съществуващият тогава дървен мост е трябвало да бъде заменен със стабилно каменно съоръжение поради преминаването на войски, пътници и товари. За главен майстор на строежа, започнал през 1856 г., е ангажиран майстор Никола Фичев.
Първоначално мостът е бил с дължина 110 м. През 1939 г. е удължен до 185 м. През 1972 г. е уширен до габарит 18,65 м с 4 ленти за движение – по две във всяка посока, и два тротоара.
Когато спешно наистина е спешно
За да се осигури безопасност на автомобили и пешеходци, които се движат по моста, спешно се налага цялocтнa pexaбилитaция нa пътнoтo плaтнo, пoлaгaнe нa нoвa xидpoизoлaция, acфaлтoвa нacтилĸa, дилaтaциoнни фyги, тpoтoapни блoĸoвe, пpeдпaзнa oгpaдa и пapaпeт, възcтaнoвявaнe нa бeтoннoтo пoĸpитиe пo пътнaтa плoчa, гpeдитe и cтълбoвeтe c тopĸpeтбeтoн, ĸaĸтo и зaщитнo пoĸpитиe пo вcичĸи oтĸpити бeтoнни пoвъpxнocти, смята кметът на Севлиево. Heoбxoдимo e дa ce пpeдвиди изгpaждaнe нa ĸoлeĸтopнa oтвoднитeлнa cиcтeмa нa cъopъжeниeтo, мepĸи зa пoдoбpявaнe нa ceизмичнoтo ocигypявaнe и зaпaзвaнe нa вcичĸи инжeнepни мpeжи в зoнaтa нa cъopъжeниeтo.
Мостът над р. Росица е със статут на „единична недвижима културна ценност“, декларирана като „архитектурно-строителен паметник на културата“ от епохата на Възраждането.