Преди шест години Българската агенция по безопасност на храните обяви чумна епидемия в Странджа. Тогава ветеринарните власти унищожиха над 4000 животни в седем огнища на заразата, единствено Ана Петрова от Болярово, подкрепяна от доброволци, не допусна екипи на Агенцията да умъртвят стадото й. А през 2021 г.
Върховният административен съд отмени заповедта за заличаване на фермата и избиването на животните с мотивите, че липсват убедителни доказателства за развитието на болестта „чума по дребните преживни животни“.
Днес Ана Петрова продължава да отглежда животните си и получава европейски субсидии за тях, свалена е и забраната й за износ.
През юли 2018г. разследване, публикувано в сайта „Тоест“, постави въпрос към българските ветеринарни власти и към Държавната Агенция “Национална сигурност“ дали в подписана спогодба между България и Турция за неограничен износ на овце от нашата страна на цена за кг живо месо три пъти по-висока от тази на вътрешния ни пазар,
е поставяно допълнително условие от турските власти да се изнасят само животни, ваксинирани срещу чума. И то тъкмо с т.нар жива ваксина, която е задължителна в Турция, но не е разрешена в ЕС.
Както и по какъв начин е била извършена ваксинацията, ако тя се окаже факт. Подозрението, че откритият щам на чума по дребните преживни животни в странджанските села, е възможно да е бил ваксинален щам, изрази тогава пред медията д-р Трайко Алчев, председател на Областната колегия на Българския ветеринарен съюз в Стара Загора. И тъкмо той да е бил открит при изследванията на проби, взети от вече унищожените стада.
Въпросът, разбира се, остана без отговор.
Днес същата истерия се повтаря, този път във Велинград. Огнище на заразата ветеринарните власти откриха във фермата на Георги Илиев, който заедно със синовете си отглежда над 1700 овце. Но въпреки твърденията на БАБХ, че изследваните проби в референтна лаборатория са потвърдили наличието на болестта „африканска чума“, всички животни са здрави, във видимо добро физическо и психическо състояние, без нито един смъртен случай и с живо родени агнета. Както през 2018 г., и сега доброволци от страната отидоха във Велинград да бранят стадото на Илиеви от заколение. Собствениците на фермата не позволиха да бъдат взети нови проби от животните, защото се страхуват, че те могат да бъдат умишлено заразени.
Техните притеснения са резултат от тежкото недоверие към държавата и нейните институции.
Случаят обаче изглежда по-скоро криминален, отколкото медицински.
БАБХ не призна резултатите от изследването, поръчано от собствениците на фермата във Велинград на лабораторията в Солун, Гърция. Затова изпрати проби в референтната лаборатория на ЕС в Монпелие. Докато се очакват резултатите, на заседание на МС в сряда служебният премиер Димитър Главчев заяви, че на този етап евтаназията на стадото във Велинград се отлага.
А вчера правителствената пресслужба обяви, че животните няма да бъдат убивани.
Има и друг разказ – този на професор Нихни Люцканов, бивш декан два мандата на Ветеринарно-медицинския факултет към Тракийския университет в Стара Загора. Пред „За истината“ той сподели, че ако през 2018 г. е бил сигурен, че не става дума за чума, сега бил раздвоен от информацията по случая. От свой колега в университета професорът разбрал, че фермерите от Велинград са търсили експертна помощ от катедра „Заразни болести“. Силно разтревожени, те описали една едва ли не апокалиптична картина с много болни и умрели животни. А снимки на животните от фермата на Георги Илиев навеждали на мисълта за развитие на тежка зараза в стадото. Местни ветеринарни лекари, които се опитвали да лекуват животните, ги посъветвали да се обърнат към държавните ветеринарни власти. Тогава те информирали БАБХ за ситуацията. “Но когато се стигна до вземането на кръвни проби и потвърждаването на болестта, те изведнъж промениха позицията си. И се стига се до това, което ни показват телевизионните репортажи –
фермери и журналисти се разхождат свободно в огнището на заразата, галят и целуват агнетата, палят огньове, веят знамена, пеят песни, отправят закани, изричат заклинания…няма болни, няма мъртви животни“.
Обществото е объркано от развитието на сюжета, който напомня за играта „тука има, тука няма“, сякаш не става дума за едно от най-тежките и смъртоносни заболявания с висока смъртност и заплаха за цялото поголовие в страната. Ако БАБХ бяха сигурни, че във Велинград е открито огнище на чума по овцете, до окончателното доказване или отхвърляне на диагнозата, трябваше да бъдат въведени ветеринарно – полицейски мерки, да се ангажира, ако е необходимо армията и жандармерията, да се направят пунктове за хора и за МПС-та, та и „пиле да не може да прехвръкне“. “А то какво – отиват на място министърът на земеделието и изпълнителния директор на БАБХ и на никого не му прави впечатление, че няма ограничителни мерки“, възмутен коментира професор Люцканов.
Това издава или тежка управленска некомпетентност, или подсказва, че случаят е криминален и с него трябва да се заеме прокуратурата. Когато властите не са категорични и липсва информация, плъзват слуховете, а почва за подхранването им има достатъчно.
Хората подозират дори, че от години се правят опити да се унищожи поголовието в България – то не беше шап, не беше чума по свинете, не беше нодуларен дерматит по едрите преживни животни, птичи грип и какво ли още не.
Професор Люцканов и доцент Лазарин Лазаров – доскоро декан на Ветеринарно-медицинския факултет на ТрУ не изключват възможността в страната ни да се осъществява нелегален внос на заразени животни. Според тях има джамбази, които ги купуват евтино, особено в Гърция, прекарват ги през граница и ги предлагат на наши фермери. А те ги въвеждат в основното си стадо без да ги регистрират и маркират. В същото време самолекуването и самоваксинирането на животни в България, според проф. Люцканов, у нас е достигнало вече епидемични размери.
Възможно ли е стадото на Георги Илиев да е ваксинирано преди време срещу чумата по дребните преживни животни?
Тази версия също не е коментирана публично, както и през 2018 г., защото противоречи на официалната позиция на държавата ни.
В конкретния случай, освен наблюдение на клиничната картина и симптомите на болестта при овцете, би трябвало да се направят епидемиологично изследване и аутопсия (на умряло животно). И секвестиране, за да се докаже кой е геномът на силно патогенният вирус.
Както е задължително да се проследи и откога съществува стадото, има ли в него нови и нерегистрирани животни, откъде са закупени, карантинирани ли са или не и правени ли им са каквито и да е било лабораторни изследвания.
Защото е общоизвестно в медицината – и хуманната, и ветеринарната, че лабораторните резултати не са диагноза, а само основание за такава.
Какво излезе от спора за лабораторните изследвания и затова доколко достоверни са резултатите от тях
На официалната интернет страница на БАБХ е публикуван сертификат за акредитация на изпитвателната лаборатория, в чийто състав влизат пет национални референтни лаборатории.
Една от тях е за шап и чума по дребните преживни животни.
В същото време на страницата на Изпълнителната Агенция „Българска служба за акредитация“ е публикуван обхвата на акредитация на изпитвателната лаборатория за екзотични и особено опасни инфекции, валидна до 30 юли 2025 г.
както и заповед от 18 януари т.г. за промяна на обхвата на извършваните изпитвания.
Оказа се, че и в обхвата на акредитацията, и в актуализираната заповед
не присъства нито един от видовете изследвания за установяване на антитела, антиген или геном на чума по дребните преживни животни.
Това несъответствие би следвало да бъде публично обяснено от министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов и от изпълнителния директор на БАБХ доктор Светослав Патарински. В противен случай недоверието към управляваните от тях държавни структури, на каквото те се радват не от вчера, а от години, ще се засилва.
В свой пост във Фейсбук Георги Тодоров – хуманен лекар и председател на сдружението „Буллаб“(регистрирано в частна полза) пише, че заедно с партньорите си от Евролаб са проверили лабораторията в Гърция, нейният обхват и акредитация.
И се оказало, че тя голяма, известна и акредитирана.
В същото време „българските държавни, зависими никой не ги проверява, освен участието им в междулабораторни сравнения, включително с Монпелие. И понеже съм лабораторен лекар и зная практиките в България, мога спокойно да се съмнявам за качеството и на този процес, на територията ни тук. Нещо повече: абсолютно в разрез с правилата на Европейската агенция по акредитация, в България се престъпва законът и се приписват права чрез заповеди. Професионална компетентност се доказва, проверява и акредитира на база изисквания на стандарт, а не се вменява административно със заповед, противно на твърденията на администрацията“.
В поста си доктор Тодоров посочва и особено важния факт,
че акредитираните лаборатории у нас са собственост на БАБХ, а те трябва да са независими в управлението и финансирането им, без значение дали са държавни или частни.
Това, според него, представлява вградено българско административно противоречие с БДС ЕН ИСО 17025, където в точка 5 се изисква независимост на лабораторията. По повод отказа на здравните власти да признаят за валидни резултатите от кръвните проби, направени в гръцката лаборатория, изпълнителният директор на „Буллаб“ уточнява,
че европейската акредитация се разпростира в целия ЕС и ако се изпрати проба в друга лаборатория, нейният резултат се приема безусловно.
Единственото условие е външната лаборатория да приема начина на вземане и транспортиране на пробата до нея.
В случая с велинградската ферма, доктор Тодоров вижда подъл, но всъщност простичък замисъл: „Прави се проверка по сигнал, обявява се епизоотична обстановка и се разчиства теренът както за конкуренцията, която вероятно е в добри отношения с БАБХ специалистите, така и за пасищата, които може да се дадат на други или да станат фотоволтаици“. В последните дни се появи и версия, че на мястото на фермата искат да строят жилищен комплекс.
За съществуването на подобен заговор срещу Георги Илиев и неговите синове би следвало прокуратурата да се самосезира и да извърши проверка. И тя би го направила, ако например Делян Пеевски, за когото регионът е едва ли не собствен вилает, поиска това официално. Но лидерът на ДПС „Новото начало“ мълчи. Поне засега.