BG | EN

Съветници в Силистра редовно получават заплати за заседания, на които не са присъствали

Често заседанията на комисиите в Общински съвет Силистра преминават при празни зали, както е на снимката от заседанията на една от комисиите.
Снимка: Димитър Пецов

Половината общински съветници на Общински съвет в Силистра са отсъствали от заседания през 2025 г., но въпреки това са получавали пълни възнаграждания. Това показва проверка на “За истината” в протоколите и представените документи от председателя на Общински съвет Силистра.

От 33 общински съветници през 2025 г. 16 са отсъствали от заседания. От 13 проведени заседания, отсътвия е имало на 12 от тях. Повечето съветници са с 1 и 2 отсъствия, но има трима с 4-5, тоест почти половината от всички сесии.

Пълният поименен списък на отсъствията от заседанията може да видите ТУК

Въпреки тези отсъствия, проверката на “За истината” установи, че всички съветници са получили пълните си възнаграждения през 2025 г., дори за заседания, в които не са участвали.

Нещо повече, много от съветниците, освен от заседанията на съвета, са отсъствали и от заседанията на постоянните комисии за съответната сесия. Тоест, те не са имали никакво участие в работата на местния парламент, но са получили възнаграждение. Възнагражденията на съветниците се изплащат от бюджета на общината.

Прегледът в периода юли 2025 г. – януари 2026 г. установи, че общинските съветници на Силистра са направили 179 отсъствия от заседания на постоянни комисии на съвета. 

Пъленият поименен списък на отсъствалите съветници от комисиите може да видите ТУК

Уведомленията за уважителни причини в канцеларията на общинския съвет показват, че преобладаващата причина, която са посочили като уважителна общинските съветници е служебна ангажираност –161 отсъствия са оправдани със служебна ангажираност, а 18 с лични причини.

Какво казва законодателството

Според чл.34 на Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), общинският съветник получава възнаграждение за участието си в заседанията на Общинския съвет и на неговите комисии. А според чл.36 от Закона, общинският съветник е длъжен да присъства на заседанията на Общинския съвет и на комисиите, в които е избран, и да участва в решаването на разглежданите въпроси. При неизпълнение на задълженията от възнаграждението на общинския съветник се удържат средства в размер, определен в правилника за организация на дейността на съвета.

Според актуалният правилник за организация и дейност на Общински съвет Силистра,

“при неизпълнение на задълженията за присъствие и участие, от възнаграждението на общинския съветник се удържат средства в размер: 1. за неучастие /отсъствие в/от заседание на общински съвет – 40 на сто от месечното възнаграждение; 2. за неучастие в заседание на постоянна комисия – 20 на сто от месечното възнаграждение.”

Силистренските общинските съветници могат да участват в 1 до 3 постоянни комисии и затова много от тях са имали по три отсъствия от комисии. Ако са отсъствали и от заседанието, съгласно правилника те не би трябвало да получат никакво възнаграждение за съответната сесия.

Но въпреки отсъствията, за през разглеждания период, както и за цялата 2025 г., според председателя на съвета Димитър Трендафилов всички общински съветници са получили пълните възнаграждения като за участвали в заседанията комисиите. Дори и тези, които са били на екскурзия в чужбина и са писали в заявлението като уважителна причина “отсъствие от страната”. При тях месечното възнагражение от 500 евро(1000 лв.) за съветник е било изплатено в следващия месец – тоест получили са двойно възнаграждение от 1000 евро, след като са се явили на работа през следващия месец. Било е достатъчно само да представят заявление пред председателя, в което са посочили съответната уважителна причина.

Какво е уважителна причина

Под „уважителна причина” правилникът приема основанията за отсъствие по смисъла на чл. 30, ал. 4, т. 5 от ЗМСМА: служебна ангажираност, отсъствие от страната, заболяване и други.

Общинският съветник трябва да уведоми писмено председателя на Общинския съвет за неучастието си в заседанието на Общинския съвет и/или в заседанието на постоянна или временна комисия по уважителни причини в 7 дневен срок от провеждането им.

Според закона и правилника, към уведомлението трябва да приложи документи, удостоверяващи причините за отсъствието.

При прегледа на заявленията в канцеларията на Общинския съвет, обаче, нямаше документи, с които съветниците да са удостоверявали причините за отсъствие – например болничен лист, бележка от работодател и др. Някои от съветниците са пенсионери, но са писали служебна ангажираност, което създава сериозни съмнения за служебната уважителност. 

По отношение на масово изтъкнатата причина “служебна ангажираност” в заявленията на съветниците няма представени документи – бележка от работодател или др., с които да докажат, че наистина става дума за служебна ангажираност, а не лична. Отделно от това, законът дава възможност общинските съветници да отсъстват от работа без за това да ги грози наказание. Според чл.34, ал.3 от ЗМСМА, за времето, необходимо за изпълнение на задълженията му, общинският съветник ползва неплатен служебен отпуск, който се признава за трудов стаж. Тази разпоредба цели да улесни присъствието на съветниците и те да могат да си изпълнят обществените задължения, но няма данни някой да се е възползвал от нея.

Практиката в други съвети

На сайта на Общински съвет Велико Търново съществува регистър на отсъствията. В него са публикувани поименни списъци с отсъствията на всеки съветник по дати на заседанията на съвета и на комисиите, и с информация за уважителната причина. И въпреки че са представени уведомления за уважителни причини до председателя, от публикуваните списъци се вижда, че от възнагражденията на великотърновските съветници редовно се правят удръжки в проценти за неучастие в комисия или заседание, които стигат до 60 % от възнаграждението.

Това показва, че ако се прилагат закона и правилника, е редно да се правят удръжки за отсъствията, а не отсъствалите съветници да получават пари като за редовно участвали в заседанията.

Ще се промени ли практиката в Общинския съвет на Силистра?

Постоянните отсъствия вече са провокирали една част от по-редовните съветници, по време на заседанията и пред председателя да настояват за някаква справедливост и вземане на мерки за промени. Отделно от това, както писа “За истината” , една част от постоянните комисиите не могат да формират кворум заради отсъствия на съветници и е вече наложително да се предприемат действия за промяна. Пример за това е постоянната комисия по “Регионално и международно сътрудничество, планове и програми”, която приключи работата си на последната сесия с рекорд от 26 секунди – колкото да се обяви, че заради липса на кворум заседанието се закрива.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени разследвания

monsterid
Димитър Пецов
Димитър Пецов е журналист на свободна практика и граждански активист от Силистра. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за гражданин, най-активно използвал правото си за достъп до обществена информация.

Още от автора

Промени в ръководствата на областната земеделска служба и болницата в Силистра обеща депутатът Слави Василев

От "Прогресивна България" заявиха в Силистра намерения за сериозни кадрови промени в Областна дирекция “Земеделие” и Многопрофилната болница в областния град. Това стана пресконференция в областната управа на Силистра,...

Активист на Пеевски започва ремонт за 1.2 млн. евро на улица в Тутракан

Община Тутракан стартира с „първа копка“ инфраструктурен проект  „Ремонт на уличната и тротоарната настилка на ул. „Димитър Благоев“ в гр. Тутракан“. Проектът се реализира по договор за безвъзмездна помощ,...

Рекордни загуби на питейна вода отчита екологичен доклад на Община Алфатар

Обща загуба на питейна вода от 56,46% за периода от май 2025 г. до април 2026 г. отчете Община Алфатар пред общинските съветници на редовното заседание на Общинския...

Още разследвания

„Много хубаво беше на Клептуза едно време“

Най-известният карстов извор в България – Клептуза, който е любим на велинградчани, а и на много българи, е в центъра на спор за бетон, тръби и институционални решения....

Лош ремонт и съмнения за злоупотреби: къде са 1,4 млн. лв. за психиатрията в Севлиево

Омбудсманът Велислава Делчева постави под съмнение качеството и законосъобразността на ремонта в Държавната психиатрична болница в Севлиево, финансиран с публични средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Аргументите на...

Антикорупционният фонд: МВР е плащало десетки хиляди евро на Картофа без договори

Областната дирекция на МВР - София е плащала десетки хиляди евро на фирмата на Юлиян Янков-Картофа "Юнит Асист" за транспортиране на веществени доказателства, въпреки че няма сключени договори...