BG | EN

Купища отпадъци засипаха парк „Златни пясъци“ след края на сезона

Незаконно сметище в местността „Аладжа манастир“ край Варна
Снимка: Гаврил Гаврилов

Туристите, решили да посетят Природен парк „Златни пясъци“ през есенната ваканция на учениците се натъкнаха на безразборно изхвърлени отпадъци и нерегламентирани сметища, както и на липса на добре организирана транспортна и туристическа среда. За това съобщава електронното издание „Еко Варна“. Еден от подалите сигнали – д-р Гавраил Гавраилов, преподавател в “Жан Моне“ център в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, сподели пред ЕкоВарна впечатленията си от туристическата обиколка в парка.

Първото, което му прави лошо впечатление, е

неудобният транспорт до Аладжа манастир

Номер 29 тръгва от жп гарата сутринта в 8 ч, към 8,40 ч е на последната спирка, и се връща в късния следобед, вече по тъмно.

„Пристигайки в Деня на будителите на Аладжа манастир, това, което ме изненада неприятно е, че обектът беше с променено работно време и туристите можеха да влязат там в 10 ч, въпреки че автобусът пристига в 8,40 ч по разписание“, започва разказа си Гавраил. За да уплътни времето, той променя предварителния си план за деня и се разхожда, заедно със сина си, в парк „Златни пясъци“. „Направи ми впечатление, че в подстъпите към парка има страшно много боклуци. Вътре, покрай основните пътеки няма кой-знае колко, но встрани от тях на няколко места видяхме нерегламентирани сметища. Някой целенасочено е стигнал до там с автомобил или пеша и е изхвърлил доста еднороден отпадък“, разочарован е мъжът. Това прави голямо впечатление на 11-годишния му син Христо, който въпреки възрастта си, вече участва в организирани почиствания като доброволец. „Има сетива на човек, който види ли боклук в природата, се навежда и го вдига. Но

толкова много боклуци видяхме

в парк „Златни пясъци“, че нямаше как да ги вземем с нас“, казва Гавраилов.

Кулминацията в разходката все пак е положителна и това е новата музейна сбирка в Аладжа манастир. Тя включва и мултимедиен спектакъл, който е много въздействащ за децата. В самия комплекс пътеките са в прекрасно състояние. „На сина ми му направи впечатление, че имаше много хвърлени монети, предимно румънски леи, в едно параклисче на втория етаж на комплекса от скални ниши. Явно хората го приемат и като свещено място, а не само като музеен обект. Има и кутия, но там се пускат не дарения, а бележките с желания от туристите“, разказва Гавраил.

Десетки дървета изгоряха „случайно“ на варненската ул. „Зеленика“, за да разчистят строителен терен

След посещението на музея, той и синът му тръгват по основната пътека в природния парк, за да слязат до плажа в курорта. „Трасето е много удобно дори за малки деца, има страхотни гледки към целия залив и нос Калиакра, но местата за почивка не са в добро състояние. Чешмите са пресъхнали. На много места

видяхме следи от огън

въпреки че е забранено в природен парк“, споделя гостът. На парковата територия има много указателни табели. Въпреки това на едно място Гавраил и синът му се подвеждат по маркировката (разместeни посоки на табелите), и тръгват по друга пътека. „От последните 7-8 години не виждам промяна по отношение местата, предвидени  информират туристите. Туристическият информационен център на входа на парка очевидно не е работил от много време. Вътре имаше брошури, които съм виждал на туристически борси преди 2010 г. Прашни прозорци, откачени климатици, липсващи осветителни тела, безстопанственост…“, заключава преподавателят от Пловдивския университет. Той с ирония отбелязва, че парковата дирекция явно няма интерес от прекалено много туристи, защото е по-добре да стоят на „ол инклузив“ в хотелите и да слизат само до плажа, а не да се качват към гората.

„Рак“ с изкуствен интелект може да изчисти Варненското езеро

„Природен парк „Златни пясъци“ е изключителен ресурс не само за Варна и туризма на България, но и за нас като граждани. Това е вторият по хронология природен парк. Той е на изключително важно и удобно място. До него се стига с градски транспорт. Природата е изключителна и предлага

място за туризъм през всички сезони

Много голям потенциал крие мястото“, убеден е Гавраилов. Въпреки това през почивния за учениците ден, по време на разходката си, той не среща други туристи в парка. Според него Българският туристически съюз е голям длъжник на обществото, не само заради дезертирането от подобен тип обекти, но и заради поддържането на маркировката на места, където има възможност за планински туризъм. „Близостта до Варна, до курортите, възможността това място да се посещава целогодишно, комбинацията море – планина, която съществува на много малко места по света… Освен всичко това, има и минерални води, сакрално място за поклонение, чудесни възможности за кулинарен туризъм. Но всичко това остава разпокъсано“, завършва Гавраил Гавраилов.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

Още от автора

Деца се гмуркат край дивите плажове до Варна – вземат проби за замърсяване на водата

Повече от 40 деца и младежи от Варна ще опознаят отблизо света под морското равнище това лято. Ще се научат да се гмуркат и да разпознават подводния свят с определители. Ще обследват и фото документират крайбрежните морски екосистеми. Ще описват и заснемат определени дънни участъци с характерни и добре запазени представители на дънната флора и фауна.

Дестинация „Отпадъци“ – 2

Изгарянето на вносни отпадъци в България ще продължи с пълна пара. Това е изводът, с който завършихме първата част на разследването „Дестинация Отпадъци“. Това се случи преди близо 5 години. Прогнозата ни се сбъдна.

Национален екоклъстер тръгва от Варна

Национален екоклъстер беше учреден през седмицата във Варна. Основната му цел е да обедини всички заинтересовани, които работят в областта на опазването на околната среда – личности, неправителствени организации, бизнес и местни власти. Това заяви Апостол Пенков, председател на новоучреденото сдружение. По думите му, освен от Варна и София, към обединението на този етап има интерес за включване и от Стара Загора и Силистра.

Още за новините

Върховният административен съд решава ще се гори ли боклук край с. Върбовка

На 16 септември Върховният административен съд (ВАС) ще гледа делото по жалба на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново и сдружение "Ти решаваш" срещу решението на Административен съд София-област да даде зелена светлина за инвестиция на Румен Гайтански - Вълка, която включва изгарянето на тонове боклук край с. Върбовка, община Павликени.

График за работа по проект за 1.5 млн. лв. в Севлиево е засекретен като търговска тайна

Линейният график за дейностите по проект за 1.5 млн. лв., изпълняван в Севлиево от любимото на Общината дружество „Еко Традекс Груп“ е търговска тайна.

Дисциплинарно уволнен декан на ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет уличава ректора му в плагиатство

Доцент Лазарин Лазаров, доскорошен декан на Ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет в Стара Загора, е подал сигнал за плагиатство срещу ректора на учебното заведение. Той е изпратен до...