Копривщица е единственият град в България обявен за град-музей. Това високо признание предполага, че държавата ще има специално отношение към този град със славна история и уникална архитектура. Нищо подобно не се случва. Напротив, градът е тотално изоставен в дебрите на Средна гора с разбита пътна и ВиК инфраструктура, пише местното издание Rnews. Само благодарение на грижите на своите жители, малкия бизнес и общинската управа, Копривщица опазва своите исторически реликви и продължава да привлича туристи.
„Привилегията“ да живееш в град-музей
През далечната 1952 г. Министерският съвет обявява Копривщица за град-музей. Решението е логично предвид особената роля на града в избухването на Априлското въстание, възрожденската архитектура на сградите и забележителната природа. В Копривщица има около 400 архитектурни, исторически, художествени и етнографски паметници. В града съществуват над 40 старинни чешми от различни исторически периоди и няколко древни мостове. С това решение са определени задължителни архитектурни правила, които трябва да се спазват при изграждането на новите жилищни и обществени сгради в историческата част на града. За да се запази автентичната атмосфера от XVIII век уличните настилки се правят с калдаръмени настилки.
Всички тези изисквания водят до допълнителни разходи за местните хора и общинските власти. По тази причина Министерският съвет на 29.6.1971 г. приема постановление, с което определя 400 хил. лева годишно да се предоставят за реставрационни и възстановителни дейности в град Копривщица. Логично е през годините тази сума да бъде индексирана в съответствие с инфлацията. Вместо това тя е спряна. В момента липсва каквото и да е целево финансиране на общинския бюджет. Малката община е оставена сама да се грижи за поддръжката на многобройните паметници и музеи.
Копривщица се посещава от многобройни туристи и вероятно държавната власт е преценила, че туристическият данък е достатъчен за финансиране на общинския бюджет. Никой не отчита факта, че тук няма изградени големи хотели и по тази причина този данък е символичен до 3 хил. лева на година. Общината разчита единствено на приходите от продадените билети за вход в музеите, с които успява да ги поддържа в добро състояние.
В подобно положение са и жителите на града, които имат само задължения от привилегията да живеят в града обявен за музей. Изискването да изграждат жилищните си сгради с архитектурни елементи от XVIII век води до допълнителни разходи за тях, за които държавата е поела ангажимент да ги възстановява на собствениците. Тази практика също е преустановена и единствено гражданите се грижат за поддържането на автентичния възрожденски облик на града-музей.
ВиК неволите на Копривщица
Копривщица е обградена отвсякъде с гори. Изградените водоизточници са напълно достатъчни да осигурят вода за малкия град по всяко време на годината. Основният проблем е силно амортизираната ВиК мрежа. Поради високото налягане възникват множество аварии в изтънелите водопроводи и по тази причина се ограничава подаването на вода, което води до проблеми във високите части на града.
Голямата трагедия за града обаче е състоянието на канализацията. Строена през 60-те години на миналия век, тя е с малък капацитет, тръбите са с множество течове, а на места липсват. Това води до множество избиви на канализационни води съпроводени с неприятна миризма. Положението става нетърпимо и през есента на 2021 г. жителите на града започват протести. Блокиран е Подбалканския път и държавата е принудена да се намеси.
Отпуснати са средства и е изработен проект за подмяна на ВиК мрежата по протежение на река Тополница. С обществена поръчка е избрана фирма „Алди Комерс груп“ ЕООД за изпълнител на проекта. На 28.02.2022 г. Община Копривщица сключва договор с фирмата за „Извършване на спешен, неотложен ремонт на водопроводната и канализационна мрежа и подмяна на пътната настилка на улици от първостепенно значение“. В договора, който е на стойност 10,373 млн. лева, е предвидено подмяна на водопровод, канализация и настилка по бул. „Хаджи Ненчо Дончев Палавеев” – източен и западен бряг на река Тополница, ул. „Любен Каравелов” и ул. „Никола Герджиков”. Заложено е и подмяна на настилка по ул. „Христо Тороманов” и ул. „Здравец”.
„Неотложният ремонт“ стартира една година по-късно. В началото на 2023 г. държавата осигурява 2,5 млн. лева, които са преведени авансово на строителя за първия етап от проекта – подмяна на водопровод и канализация по западната страна на река Тополница.
Както всяка работа, която се прави на парче и тук се оказва, че реализирането на този проект създава не малко нови проблеми. Поставените тръби по ул. „Ненчо Палавеев“ са с по-малък диаметър от заложените в основния проект за града. Проблемът се усложнява от това, че по тази улица върви основният ВиК колектор. Община Копривщица е пропуснала възможността за осигуряване на европейско финансиране за подмяна на водния цикъл и вече е изтекло разрешението за строеж. За да се издаде ново разрешение се изисква наличието на проект, но съществуващият е необходимо да се преработи съобразно заложените тръби.
Новоизбрания кмет на общината на последните местни избори Мария Тороманова сподели пред репортер на RNews.bg, че това несъответствие не дава възможност на Общината да кандидатства за европейско финансиране. Решението според нея е в поетапна подмяна на ВиК инфраструктурата, но за това е необходимо финансовото съдействие на държавата и при всички случаи този подход ще изисква повече време.
Строителство без край в Копривщица
Стартиралите строителни дейности по главната улица доведоха до обичайните проблеми съпътстващи строителните обекти у нас. В договора е предвидено подмяната на водопровода и канализацията за първия етап да се реализира за 150 дни. Този срок вече е изтекъл отдавна. Причините, според строителя, са възникнали допълнителни проблеми свързани с подпочвени води и необходимост от допълнително укрепване на брега на реката. На друго мнение е кметът Тороманова, която счита, че тъй като изпълнителите са получили цялата сума авансово е намаляла тяхната мотивация за завършване на обекта.
За втора година туристическият сезон в Копривщица преминава с разкопана главна улица. Жителите на града са основните потърпевши от ремонта. Повече от година те са принудени да газят в кал, да преминават през локви и да дишат прах, а това е само първият етап.
Осигурените от държавата средства не включваха възстановяването на пътната настилка на разкопаните улици по този проект. Това наложи Община Копривщица да кандидатства по Инвестиционната програма на МРРБ за тази дейност. Предложението е одобрено и на 15.08.2024г. МРРБ и Община Копривщица сключват споразумение за предоставяне на 2 млн. лева за възстановяване на пътната настилка по бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ по западния бряг на река Тополница. Кметът Тороманова уверява, че до края на годината този участък ще бъде готов.
Следващата година строителите ще се прехвърлят на източния бряг на реката, където ситуацията е доста по сложна. Договорът предвижда подмяната на водопровода и канализацията и възстановяване на пътна настилка в зоната на канализацията. Тогава те ще трябва да се съобразят и с провеждания през месец август Национален събор на българското народно творчество, когато градът ще бъде посетен от хиляди участници и туристи.
Парадоксът тук е, че собственик на западното платно на булеварда е община Копривщица, а за източното платно отговаря АПИ. Така вероятно жителите на града в едната посока ще пътуват комфортно, а в другата ще лавират през дупките на пътя.
Град в изолация
През Възраждането копривщенските търговци са пътували за да продават своите стоки до Цариград, а някои от тях и в Европа. Днес Копривщица е в голяма степен изолиран град. Малкото останали жители са откъснати от останалия свят поради липса на обществен транспорт дори до най-близките градове Стрелча и Пирдоп. Тороманова е песимист по отношение на перспективите за организиране на автобусни линии до Копривщица. Според нея за превозвачите е нерентабилно да организират транспорт до града поради малкия брой пътници, а Общината не е в състояние допълнително да финансира транспортните услуги. Единственото, което е направено е поддържането на общински транспорт до гара Копривщица, която е на няколко километра извън града.
Не по-лесно е и за жителите на града, които разполагат със собствен транспорт поради разбитите пътища до съседните селища.
В своята инвестиционна програма през 2022 г. АПИ залага основен ремонт на пътя за Копривщица след отбивката от Подбалканския път. Предвижданията са ремонтът да се осъществи до град Стрелча. Нищо подобно не се случва и две години след това състоянието на пътя продължава да се влошава. При обилните дъждове река Тополница е отнесла част от подпорните стени на пътя и те се нуждаят от спешен ремонт.
За тези проблеми информирахме АПИ с имейл от 28.08.2024 г., но до този момент от ведомството не отговарят предвижда ли се основен ремонт на този път. Според Мария Тороманова АПИ е изготвил проект за основен ремонт на пътя, но процедурата за избор на изпълнител не е стартирала. Все пак преди дни АПИ започна изкърпване на дупките по този път, което ще позволи по-нормално пътуване.
Заключение
След по-малко от две години ще отбележим 150-та годишнина от Априлското въстание. По този повод ще обърнат ли държавните институции необходимото внимание на Копривщица, или градът ще бъде оставен в сегашното си незавидно състояние? Предстои да видим.
Тази статия е създадена от „Rnews“ в рамките на проекта за подкрепа на независими регионални медии на Сдружение с несторанска цел „Про веритас“. Мненията, споделени в него са на „Rnewsа“ и не непременно са споделени от „Про веритас“.