Комисията за енергийно и водно регулиране(КЕВР) одобри нова, по-висока цена на водата в Шумен от 2025 г. От януари шуменци ще плащат по 6,06 лв. за кубик вода, което е поскъпване с близо 10 % от сегашната цена (5,48 лв.)
Решението е взето на закрито заседание на КЕВР на 19 декември, на което са определени новите цени на ВиК-операторите от следващата година. Протокол от заседанието е публикуван днес на сайта на комисията.
Решението за Шумен е почти цинично, като се има предвид, че водата в града от години е с лошо качество и дори здравните власти на моменти препоръчват водата от чешмите да не се ползва за пиене и готвене.
Шуменци получават вода без пречистване от язовир Тича, тъй като в областния център все още няма работеща пречиствателна станция. Водата в язовира пък официално се води „поливна“, защото водоемът е строен преди 50 години за селско-стопански нужди и няма изградена санитарно-охранителна зона. За капак, построеният нов водопровод към Шумен, вместо да реши проблемите, ги задълбочи и от чешмите на шуменци дни наред течеше кална вода. Но докото гражданите и местната власт настояваха КЕВР да преразгледа работата на ВиК-Шумен и да намали цената на водата, комисията все точно обратното решение – увеличи цената, при това до една от най-скъпите в страната
КЕВР отхвърля всички жалби, не били по процедурата
КЕВР отхвърля всички жалби срещу поскъпването на водата и лошото качество на услугата, предоставяна от ВиК – Шумен, става ясно от публикуваното решение на комисията.
Във възражение до КЕВР областният управител на Шумен Бейнур Ахмед изразява отрицателно становище от името на регионалната Асоциация по ВиК. Ахмед изтъква, че услугата, която получават гражданите на област Шумен не е на необходимото ниво и не отговаря на изискванията, заложени в договора между Асоциацията по ВиК и ВиК оператора. Посочва също, че през последните месеци са правени няколко анализа на водата от страна на РЗИ-Шумен, като е било препоръчано водата да не се ползва нито за пиене, нито за готвене.
Ася Аспарухова, председател на общинския съвет в Шумен, представя в КЕВР становище на местния парламент срещу поскъпването на водата, подкрепено от близо 3 500 подписа на граждани. Аспарухова посочва, че водата в областта не отговаря на изискванията за питейно-битово водоснабдяване; няма изградена санитарно-охранителна зона около водоизточника – яз. Тича; има чести аварии и отскоро към мрежата е включен нов водопровод, който е създал множество проблеми. Затова председателят на общинския съвет настоява да се намали цената на водата в Шумен. Същото искат и кметът на Шумен Христо Христов.
Мая Манолова, председател на Сдружение „Изправи се.БГ“ заявява, че е против увеличението на цената на водата в условията на безпрецедентна водна криза и посочва, че председателят на Общинския съвет в Шумен, кметът на Шумен и областният управител на Шумен достоверно са описали проблемите с безводието, лошото качество и липсата на вода.
КЕВР разглежда на заседанието си всички тези възражения, но ги отхвърля до едно. От комисията не оспорват изтъкнатите факти за лошата вода в Шумен, но пращат шуменци да си търсят правата по съдебен ред, а Асоциацията по ВиК – да си намери друг оператор, щом не харесва този. И комисията гласува за поскъпване на водата, както е заложено в бизнес плана на ВиК-Шумен.
От КЕВР се оправдават, че не знаят как ВиК дружествата са си изпълнили бизнес плана за 2024 г., тъй като отчетните доклади се предоставят до 15 април на следващата година. „Към момента не може да бъде извършена преценка дали ВиК операторите са постигнали или не заложените нива на показателите за качество“, казват от КЕВР. В допълнение от комисията посочват, че вече има съдебна практика за намаляване на сметките за вода на гражданини заради мътна вода. Делото е от 2018 г. на Окръжен съд – Шумен. Магистратите са постановили, че ВиК операторът не е спазил вмененото му по закон задължение да доставя на крайния потребител годна питейна вода, поради което намалява наполовина задълженията на потребителя. С този пример КЕВР праща недоволните шуменци да си търсят правата в съда.
Водата в Шумен и 3 села не е годна за пиене, установи РЗИ след близо денонощие мътна вода в чешмите
Комисията се произнася, че жалбите на местните власти в Шумен срещу неизпълнение на задълженията на ВиК–оператора са „извън обхвата на процедурата по чл. 29 от НРЦВКУ за служебно изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2025 г.“ и ги оставя без разглеждане. И тук, както и при гражданите, КЕВР праща институциите да си търсят правата някъде другаде. „Ако общината (б.ред – Шумен) констатира съществено неизпълнение на договорните ангажименти (с ВиК), следва да се преценят възможностите за прекратяване на така сключения договор и определяне на нов ВиК оператор“, съветват от КЕВР. С две думи, и гражданите, и Общината са пуснати по пързалката, а водният монополист, който не си изпълнява задълженията, получава по-висока цена за некачествената си стока.
Със същите мотиви – че въпросите са извън процедурата по повишаване на ценате на водата, КЕВР отхвърля и жалбите срещу новия довеждащ водопровод от яз. „Тича“ до гр. Шумен, както и за липсата на санитарно-охранителна зона на язовира. Според КЕВР, двете ВиК-дружества в Шумен и Търговище, които ползват вода от язовира, трябва да предприемат действия за изграждане на санитарна зона. Що се отнася до ползването на поливната вода от язовира за питейни цели, от КЕВР си измиват ръцете с обяснението, че това се прави от други институции, а не от ВиК. „Издаването на разрешително за водовземане за питейно-битово водоснабдяване е в компетентността на съответната басейнова дирекция, а контролът върху качеството на водата, използвана за питейнобитови цели се извършва от регионалните здравни инспекции“, постановява КЕВР.
Така излиза, че единственото правомощие на КЕВР е да повишава цените, въпреки че ВиК-операторът в Шумен доказано не изпълнява бизнес плана си и не предоставя на гражданите и бизнеса качествена вода. Същата функция – да повишава цените, обаче може да изпълнява всяко ресорно министерство, без да се налага да се издържа такава институция като КЕВР, която за гражданите и бизнеса на Шумен е напълно излишна.
Загубите на вода в страната не намаляват, въпреки повишените цени
КЕВР отхвърля и становището на експертите на омбудсмана на Република България, които са категорично против увеличаването на цените на ВиК-услугите в 23 области от 2025 г. По данни на МРРБ, към 26 декември 2024 г. над 255 000 души в 13 града и 261 села в страната са с нарушено водоснабдяване, посочват от екипа на омбудсмана.
От институцията подчертават, че механизмът за определяне на цените, който е разработен от КЕВР през 2015 г., води единствено до значително поскъпване на водата, без да се подобрява качеството на предлаганите ВиК-услуги. Според представителя на Омбудсмана, с поскъпъването на водата не се решават проблемите във ВиК сектора, а се задълбочават, затова от институцията считат, че е необходима промяна на ценообразуването.
От Годишния доклад за ВиК сектора на КЕВР за 2023 г. се вижда, че общите загуби във водоснабдителната система средно за страната са били 60,21%, което е колкото през 2015 г. – 60,34% и през 2016 г. – 60,76%. Тоест многократното поскъпване на водата в България през последните 10 години изобщо не е намалило загубите на вода, нито пък е подобрило съществено услугите на ВиК-операторите, само е опразнило джобовете на потребителите.