Сигнал за плагиатство срещу ректора на Тракийския университет в Стара Загора професор Добри Ярков е депозиран в парламентарната комисия по образование и наука от дисциплинарно уволнения бивш декан на Ветеринарно-медицинския факултет доц. Лазарин Лазаров. В него той посочва, че „е изключително важно комисията да вземе отношение по този казус от гледна точка на високата обществена значимост на институцията „ректор“ от една страна и девалвацията на образователните и научни ценности в нашето общество през последните години“.
Приложен е и пълният текст на подадения от него на 5 септември т.г. сигнал за плагиатство срещу проф. Добри Ярков до Комисията по академична етика към министъра на образованието и науката.
Водени от убеждението, че плагиатството е особено порочна практика в академичните ни среди, а според Наказателният кодекс (чл. 173, ал. 1) и престъпление,
„За истината“ поиска по ЗДОИ справка от министър Галин Цоков колко сигнали за плагиатство (в това число и срещу ректори на ВУЗ-ве) е получил като министър на образованието и науката в два поредни служебни кабинета,
колко от тях са били допуснати и разгледани от Комисията по академична етика и по колко от тях има излезли решения, както и колко образователни и научни степени („доктор“ и „доктор на науките“) и академични длъжности („доцент“ и „професор“) са отнети в резултат на констатирано и доказано плагиатство.
По случайно съвпадение на 5 септември т.г. Административният съд в Стара Загора изпрати до министъра на образованието и науката определение на ВАС от 2 септември.
Галин Цоков трябва да се произнесе по компетентност дали изборът на Петър Илиев на академичната длъжност „доцент“ в Стопанския факултет на Тракийския университет е законен.
Делото във Върховния административен съд бе образувано по частна жалба на прокурора Петя Драганова от Окръжна прокуратура срещу определение на Административния съд в Стара Загора от април т.г. С него съдът остави без разглеждане протеста на прокурора за отмяна на решение по протокол на Факултетния съвет на Стопански факултет при Тракийски университет гр. Стара Загора от май миналата година за избора на Петър Илиев за „доцент“ и прекрати производството по делото. В частната жалба до ВАС прокурор Драганова излага доводи за неправилност на съдебния акт и иска отмяната му.
ВАС смята, че два пъти е имало просрочване при сезирането на съда – първият срещу решението на Факултетния съвет за избора на Петър Илиев на академичната длъжност „доцент“, вторият, когато е постановен мълчалив отказ срещу искането за възобновяване на процедурата по избора.
ВАС потвърждава, че има мълчалив отказ от страна на Факултетния съвет на Стопанския факултет, който е трябвало да отговори с „да“ или „не“ на предложението на прокурор Петя Драганова да бъде повторена процедурата. И въпреки, че оставя в сила определението на АС в Стара Загора,
ВАС потвърждава незаконосъобразността на акта на Факултетния съвет. Така и без да се произнася по същество, ВАС изразява позиция,
коментираха юристи пред „За истината“. Според тях, макар в Административно процесуалния кодекс да са изтекли всички срокове, по които може да се възразява,
министърът трябва да се произнесе, защото става дума за държавен университет.
Срещу ректора на Тракийския университет проф. Добри Ярков има и два сигнала до прокуратурата в Стара Загора, подадени от уволнения доцент Лазарин Лазаров.
Първият е за неправомерен трансфер на студенти.
В него Лазаров разказва как е бил притискан от ректора сам да подаде оставката си като декан, преди да бъде уволнен от Ярков дисциплинарно. В Кодекса на труда е разписана процедурата, по която това може да стане, но ректорът не я спазва и така нарушава трудовото законодателство. За (не)законността на заповедта на проф. Ярков предстои да се произнесе Административният съд в Стара Загора.
След предишната ни публикация за ректора на ТрУ, „За истината“ получи още сигнали за нарушения и злоупотреби, извършени от проф. Добри Ярков в предишния му и сегашен мандат като ректор на Тракийския университет, които предстои да разследваме. Сега ще посочим само един случай, който не се нуждае от коментар, нито от допълнителни уточнения, защото фактите са достатъчно красноречиви сами по себе си.
Става дума за обществена поръчка за осигуряване на самолетни билети и на хотелско настаняване
при служебни пътувания за нуждите Тракийски университет гр. Стара Загора по две позиция – бюджет и по проект за развитие на научните изследвания и иновациите в университета в услуга на здравето и устойчивото благосъстояние, финансиран от Next GenerationEU. Търгът е спечелен и по двете позиция от пловдивското дружество ВИСТАЛИС ЕООД. Прогнозната стойност на договора е в размер на 1 603 775 лв. без ДДС, а срокът за изпълнението му е две години(pdf). Според две клаузи в договора Тракийският университет
дължи на изпълнителя такса за издаване(обслужване) на самолетен билет в размер на 110,00 лв. без ДДС и такса за обслужване на един пътник за една нощувка за хотелско настаняване в размер на 30,00 лв. без ДДС.
Справка, извършена в регистрите на Националния център за информация и документация, показа, че през 2024 г. такива договори са сключили още Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна, Университетът за национално и световно стопанство в София и ЮЗУ „Неофит Рилски“ в Благоевград. В договора на Пловдивския университет таксата за обслужване за осигуряване на самолетен билет е 0,01 лв. без ДДС, 18 процента отстъпка от хотелско настаняване „цена рецепция“ към момента на резервацията и 25 процента отстъпка при групови пътувания. В договорите на ЮЗУ в Благоевград и на УННС-София размера на таксата обслужване на всеки билет е също 0,01 лв. без ДДС. В договора на Медицинския университет във Варна подобна така за обслужване не открихме. Красимир Златаров от „БЪЛГАРИЯ ЕР И ПОСОКА“ ДЗЗД, спечелило обществената поръчка, обясни пред медията ни, че когато Bulgaria Air лети по посочени дестинации и има възможност таксата за обслужване да е нула лева, дружеството не товари излишно възложителя.
Вторият сигнал срещу Добри Ярков до прокуратурата е за злоупотреба с власт и принуда.
В мандата на доцент Лазаров като декан на Ветеринарно-медицинския факултет в него е извършен само един трансфер на студентка от Гърция, но без неговото съгласие, а само с подписа на ректора. За четирите години, в които проф. Ярков е ректор на Тракийския университет, са извършени трансфери на над 70 студенти, твърди доцент Лазаров, който вече е дал допълнителни обяснения пред разследващите.
При такса 0,01 лв. без ДДС на пътник, посочена в договорите на другите университети, 110 лв. без ДДС , които ще плаща ТрУ на дружеството ВИСТАЛИС ЕООД като такса „обслужване“ за един самолетен билет изглежда космическа, но само разследващите органи могат да кажат дали става дума за корупционна схема.