BG | EN

Кой превзема изборите през институциите?

Снимка: Иван Атанасов

„За истината“ препубликува анализ на Веселин Стойнев от „Дойче Веле„.

Прокуратурата е на върха на институционалната вакханалия, която се разиграва покрай повторното преброяване на гласове от изборите. Каква може да е целта на тази брутална намеса?

Ако досега изборите се опорочаваха от партиите, вече го правят и институциите, от които зависи законността им. Финалът на преизчисляването на резултатите от последните парламентарни избори се оказа блокиран от Конституционния съд (КС), Централната избирателна комисия (ЦИК), „Информационно обслужване“ и Софийската градска прокуратура (СГП). Всяка от тези институции, навярно в тази възходяща линия, даде своя принос доверието на гражданите в изборите да бъде окончателно сринато.

След като Конституционният съд действаше при пълна непрозрачност и забрани на ЦИК да оповести данните от приключилата проверка, за пръв път в историята си председателят му направи обръщение по националната телевизия, а на другия ден даде и интервю по националното радио. Павлина Панова обяви, че съдът е саботиран някъде по горепосочената институционална верига и не може да се произнесе по вота, на което единствен има право.

ЦИК за всяко нещо пита КС и не поема никаква отговорност, а накрая прехвърля топката на „Информационно обслужване“, че ѝ е предала всички протоколи от проверката на вещите лица на КС, за да преизчисли вота. От държавната фирма пък подават сигнал до прокуратурата и първо казват, че са ѝ предали всички материали, а на следващата сутрин – че не са.

Прокуратурата – на върха на вакханалията

Намесата на прокуратурата е най-фрапантното действие в тази институционална вакханалия. Председателката на КС Павлина Панова заяви, че не е работа на „Информационно обслужване“ да сезира прокуратурата, нито прокуратурата може да иска каквото и да било от КС, докато той не се произнесе по делото. А правозащитници заговориха за преврат от страна на прокуратурата и насрочиха граждански протести. Оказа се дори, че прокуратурата със свое писмо е поискала от КС всички книжа по висящото конституционно дело, включително кои съдии и експерти са определили кои изборни книжа да се представят при изготвяне на оценката. Безпрецедентно: Прокуратурата се опитва да разследва самия Конституционен съд.

Всъщност схемата за брутална институционална намеса е вече отработена. Връзката прокуратура – „Информационно обслужване“ на местните избори през 2023 беше във вида ДАНС – ЦИК, когато машинното гласуване бе отменено два дни преди вота и възстановено от Върховния административен съд за втория тур, когато от него вече нямаше особена нужда. Нито тогава, нито на последващите парламентарни избори ДАНС и прокуратурата адекватно се намесиха срещу купуването на гласове, а държавното обвинение остана пасивно за видеозаписите от изборните секции за фалшифициране на вота.

Каква може да е целта на бруталната намеса?

Първо, да се повлияе на изборната бариера – тя може да се окаже такава, че „Величие“ не влиза в парламента, въпреки че не ѝ достигаха шепа гласове, а от видеонаблюдение в някои секции бе доказано, че е ощетена. Вещи лица, наети от ЦИК за повторното броене, обаче обявиха публично, че е имало и надписани за „Величие“ гласове. Но при създалото се недоверие в ревизията на вота истината, каквато и да е тя, ще си остане съмнителна.

Второ, може да се повлияе на разместването на депутати – в някоя парламентарна група може да се наложи един депутат да бъде заменен с друг, а това да не е изгодно.

Трето, може да се търси вариант да се скрие, ако една партия с близка до нея прокуратура е получила при проверените секции най-много надписани гласове.

Четвърто, може просто да се протака и без това проточилото се решение за частична ревизия на вота, а това е изгодно, когато управляващото мнозинство се клати отвътре. Най-малкото, има да се приема и бюджет и крехкото парламентарно мнозиство от 126 души може да се стопи на критичните 121, ако в НС влезе девета парламентарна група.

Пето, може да се търси път за бързи избори. Да се внуши, че този парламент е напълно нелегитимен, след като и поправката на броенето на вота е манипулирана. А при спешен нов вот, с още повече отвратени от изборите граждани, които ще си останат вкъщи, и при същите правила за гласуване, едно ново партийно начало може да излезе още по-напред.

Шесто, може пък и ударът по доверието в изборния процес и неговото отчитане да стопира всякакво желание за нови избори. Щом като и повторното преброяване е опорочено, трудно ще може да се разчита както на гражданска, така и на партийна енергия – било сред опозиция, било сред управляващи, за искане на предсрочни парламентарни избори в близко бъдеще. И да се стабилизира крехкото статукво.

Седмо, това може да е просто демонстрация, че пред прокурорската бухалка няма спирачка, тя може „да опраска“ и Конституционния съд, така че всеки, на какъвто и висок пост да се намира, здраво да си „наляга парцалите“.

Може ли да има и положителен ефект от дефекта?

Безпрецедентната акция срещу основите на демокрацията – изборите, обаче може да се окаже и много добър стимул за решителни действия срещу задкулисието, овладяло ключови държавни институции. Както заяви президентът Радев: „Залогът вече не е само честността на изборите, а функционирането ни като демокрация. Залогът е дали задкулисието ще погълне цялата държава или ще намерим сили да го отхвърлим“. Сега е моментът да се консолидира политическа воля в парламента, президента, и гражданското общество по няколко санитарни ключови стъпки.

Първо, тази гражданско-политическа воля да демонстрира подкрепа и натиск за бързо и справедливо решаване на висящото конституционно изборно дело. Второ, да се постигне широко парламентарно разбиране за прозрачен избор на независими членове на Висшия съдебен съвет, омбудсман и регулатори. Трето, да се промени Изборният кодекс с въвеждането на преброителни центрове и доказателствено валидно видеонаблюдение в секциите.

Крайно време е този път, когато гръм удари, ехото да не заглъхва. 

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

monsterid
Веселин Стойнев
Веселин Стойнев е дългогодишен журналист, колумнист на "Дойче веле".

Още от автора

ГЕРБ и еврото: назад с „Възраждане“ или напред с ПП-ДБ?

Костадин Костадинов(вляво) и Бойко Борисов Колаж: За истината "За истината" препубликува анализ на Веселин Стойнев от "Дойче Веле". Ще влезе ли България в еврозоната през 2026 година? Антиевропейската "Възраждане" предупреди, че...

Борисов и Пеевски: Власт в сянка и премиер за параван?

"За истината" препубликува анализ на Веселин Стойнев от "Дойче Веле". ГЕРБ създаде механизъм, за да ръководи коалицията гладко, без конфликти и блокаж в парламента. Това де факто ще помогне...

Деница Сачева или Надежда Нейнски за премиер?

"За истината" препубликува анализ на Веселин Стойнев от "Дойче Веле". Равноотдалечена, взаимно приемлива, не ярко партийна фигура - около тази формула може да се събере мнозинство за избор на...

Още анализи

Катинар и решетки: Защо пожарът в Кочани взе толкова жертви

"За истината" препубликува анализ на "Дойче Веле". Сградата не е имала адекватна противопожарна защита, казват властите. Само секунди са отнели пожарът да се разгори. Мнозина загиват в опит да...

Анализ на Liberties поставя България сред страните „разрушители” на демокрацията

Кризата на демокрацията в Европа се задълбочава през 2024 г., сочи нов доклад на Съюза за граждански свободи за Европа Liberties, посочват от Български Хелзински Комитет. Дори държави,...

Ликвидаторът на КТБ сега иска да създава „нармаг“, опакован в социалистически ретро шик

"За истината" препубликува анализ на Емилия Милчева от "Дойче Веле". Пеевски, ликвидаторът на "Булгартабак", LaFka и КТБ, е решил да възроди социалистическия "нармаг", като начало срещу 10 млн. лева...