BG | EN

Когато Пеевски и Доган излязат на светло

Делян Пеевски
Депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Снимка: Свободна Европа

„За истината“ препубликува анализ от „Дойче веле“.

Когато ДПС обяви курс към модернизация и процесът е направляван от почетния председател на ДПС Ахмед Доган и председателя на парламентарната група (ПГ) на ДПС Делян Пеевски, каква модерност да се очаква? Дистопична. Политическите им биографии на свързани с групировката „Мултигруп“, на забогатяване чрез странни и неясни схеми и връзки с бившата ДС, за Пеевски – и със санкции по закона „Магнитски“, не дават други основания.

Ахмед Доган излезе с решението да поеме оперативното ръководство на партията след оставката на Мустафа Карадайъ. Неговото изгонване не изненада никого, особено след онзи поздравителен адрес от Доган с многозначителното „да намериш мярата“ три седмици след като Карадайъ посрещна в Кърджали основния съперник на Реджеп Тайип Ердоган в президентските избори в Турция – Кемал Кълъчдароглу.

Новият лидер или пък лидери на ДПС – председател и заместник, ще станат известни на националната конференция през февруари. Дотогава председател, говорител и гуру на ПГ на ДПС е Пеевски, след като и Йордан Цонев, активен допреди няколко месеца, съвсем замлъкна.

Геополитическо напрежение

За българското общество ДПС е затворена партия с преобладаващо етнически състав от авторитарен тип – говорят няколко строго определени лица, медийните участия са ограничени до конкретни издания и журналисти, действията са субординирани, а мненията за ДПС и ръководството ѝ са в двете крайности. Доган е „мъдрец“, „ерудит“ и „проклятие за България“, Пеевски – олигарх, „разрушител на бизнеси“ и „незаобиколим фактор в ДПС и държавата като цяло“, ДПС – гарант за етническия мир. Поляризациите винаги са били полезни за митологемите, с които обраснаха публичните им образи, представяйки ги като всесилни кукловоди.

За трусовете в ръководството на ДПС отношенията с Турция неведнъж са играли значима роля. Лютви Местан, Касим Дал, сега и Карадайъ, сближили се с Анкара, вече са извън партията. Местан, който подкрепи през 2015-а година Турция и НАТО след сваления от турските ВВС руски бомбардировач, беше отстранен от лидерския пост (някои медии и тогава го представиха като рестарт за ДПС, и тогава името на Филиз Хюсменова се завъртя като един от вариантите за лидер, както и сега). Почетният председател обвини тогавашния председател на ДПС в конфронтация с Русия.

Турски медии дори излязоха със заглавия, че Местан подкрепя НАТО, а Доган – Русия. Самият Местан се укри в резиденцията на турския посланик, след като охраната му от НСО бе свалена, понеже отхвърлил ултиматума на Пеевски да подаде оставка. Карадайъ също се оказа в Турция, когато бе обявена оставката му на седми ноември – и дори публикува снимка във Фейсбук пред паметник на бащата на турската република Ататюрк, който често е казвал, че Турция и България трябва да бъдат приятели.

През последните няколко години Карадайъ имаше няколко срещи с турския президент Ердоган, като тази година дори присъства на церемонията по встъпването му в длъжност през юни в Анкара, където беше и българският президент Румен Радев. На тържеството Карадайъ е имал специална среща с президента на Азербайджан Илхам Алиев – държавата, от която България получава синьо гориво по силата на дългосрочен договор. След закрита среща с Ердоган през август м.г. лидерът на ДПС заяви, че решенията за газа (за България – б.а.) минават през Турция. Четири месеца по-късно служебният кабинет на президента задължи България с 13-годишен договор с турската компания „Боташ“ за пренос на турски газ, определен от „Политико“ като възможност за Русия да си върне „задушаващата хватка върху газовите доставки за Европа“.

Русия и евроатлантическият избор

В началото на октомври обаче не Карадайъ, а Делян Пеевски осъди терористичната атака на палестинската групировка Хамас срещу Израел – позиция, различна от тази на Анкара. Пресцентърът на ДПС разпространи тогава становището му, в което се изразява дълбока съпричастност към израелския народ и се подчертава колко „важен и неотменим е цивилизационният ни избор и последователността ни в следването на евроатлантическите ценности“.

В интервю за „Дойче веле“ в началото на 2022-а година доцент Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Желю Желев (1990-1997), посочва, че голямата сила на върхушката на ДПС е в връзката ѝ с Русия. Има ли разделение в ДПС по оста Анкара-Москва? Пред „Капитал“ посланичката на Турция в България Айлин Секизкьок, в контекста на предложение за откровена дискусия за общото минало на двете държави, пита: „Защо има такава огромна благодарност към трета страна като спасител?“, без да назовава Русия.

До голяма степен атаката за отпадане на дерогацията за „Лукойл“ (изключението, направено от ЕС, в България да се преработва руски петрол – бел. ред.) съвпадна със стремглавото издигане на Пеевски като единствен говорител на ДПС в парламента – и апологет на евроатлантизма. Сега ДПС, заедно с ГЕРБ, се опитват да представят „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ като „проруски“, след като самите те са критикувани заради същото от години.

Трудно е за вярване, че евроатлантизмът и подкрепата за Украйна мотивират Пеевски и ДПС да се солидаризират с ГЕРБ за отпадане на дерогацията. Но енергийната комисия отхвърли законопроекта на Пеевски и Делян Добрев, а вероятно и в пленарна зала ще се повтори същото. Очаква се премахването на изключението за руския суров петрол да съвпадне с ротацията през март. Дотогава ще се потвърдят – или отхвърлят упоритите слухове, че бургаската рафинерия е в процес на продажба.

Вървят едни процеси

Факт е, че след местните избори ДПС е втора политическа сила в България след ГЕРБ по брой общински съветници и дори единствена е увеличила броя им, но гласовете за партията в абсолютно изражение намаляват. Тя е незаобиколим фактор в българската политика не заради електоралната си тежест, а заради мрежите на влияние в службите и съдебната система, както и заради икономическия ресурс, съсредоточен у неколцина. Сред доскорошния електорат на ДПС пробиват и други политически сили, зависимостта от ДПС по места отслабва, както и убедеността на българските турци, че само ДПС може да ги защити. Макар и бавен, този процес тече и би могъл да бъде ускорен с номинирането на повече кандидати от турския етнос в партийните листи.

В Кърджали, т.нар. крепост на ДПС, Доган смени изкаралия пет мандата кмет Хасан Азис, който беше и заместник-председател на партията, като при това не му спести публичното унижение от „състезанието“ с избрания вече Ерол Мюмюн. Макар ДПС да спечели кметската позиция от раз в Кърджали и да си осигури дори по-голямо абсолютно мнозинство в общинския съвет от 2019-а година, в редиците има тих ропот, а гласовете за съветници са с около 600 по-малко, по-малко са и гласовете за кмет.

„Времената на работа „на тъмно“ и задкулисните, безпринципни договорки приключиха“, цитира пресцентърът на ДПС Пеевски в закана към правителството на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“. Ако това се случи на ДПС, би било истинска модернизация.

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

monsterid
Емилия Милчева
Емилия Милчева е журналист, автор на "Дойче веле" и сайтът "Тоест".

Още от автора

Снегът ни затрупа: къде е големият проблем

Снегът пак ни изненада" е израз, който всеки българин разбира. Аксиома е - нещо като "влаковете в България винаги закъсняват", "нямам дребни да върна", абе, изобщо "българска работа".

Борисов обърна палачинката и показа, че ще се извиват ръце

"За истината" публикува коментар на Емилия Мирчева от "Дойче веле". С наближаването на изборите и ГЕРБ, и ДПС активизираха тихата битка срещу ПП-ДБ. Борисов за сетен път ги поставя...

Убитото дете и линчуваният шофьор: три български проблема

Шофьор на камион, етнически българин, уби ромско дете - но можеше и да е обратното. Линчуването на шофьора, прегазил внезапно изскочилото на пътя 6-годишно момченце, извади на фокус поне три от спящите проблеми, които в България разбужда само пролятата кръв.

Още анализи

Защо всичко сякаш се върти около Пеевски: теории и факти

"Защо националните телевизии се чувстват длъжни да коментират всяка дума на г-н Делян Пеевски? В крайна сметка имаме ясен случай на несъразмерни претенции за внимание и власт от страна на една партия и нейния лидер, които не само нямат достатъчна политическа тежест, за да подплатят тези претенции, но носят и огромен корупционен багаж", пише в анализ за "Дойче веле" Даниел Смилов.

Снегът ни затрупа: къде е големият проблем

Снегът пак ни изненада" е израз, който всеки българин разбира. Аксиома е - нещо като "влаковете в България винаги закъсняват", "нямам дребни да върна", абе, изобщо "българска работа".

Полет над кукувиче гнездо и логиката в политиката

В "лудницата" обикновено всичко е логично, ако се вникне в начина на мислене на пациентите. И понякога, както в "Полет над кукувичето гнездо" на Кен Киси или в "Пилето" на Уилям Уортън, пациентите се оказват по-здравомислещи и по-човечни, отколкото лекарите и надзирателите. Или пък просто се правят на луди.