Дебати по повод внесено предложение на последното заседание на Общинския съвет на Силистра за промяна на сумата, с която могат да разполагат управителите на предприятията с общинско участие за придобиване на активи, внезапно породи желание от страна на кмета Александър Сабанов да внесе още на следващото заседание предложение за смяна на статута на една от фирмите – “Синева” ЕООД и от дружество със сто процента общинско участие да стане изцяло общинско предприятие.
Търговско дружество или общинско предприятие – каква е разликата?
В момента “Синева” ЕООД е търговско дружество със сто процента участие на община Силистра и се управлява от избран от общинския съвет управител, който по закон е самостоятелен при вземане на решенията, но се контролира от Общинския съвет.
В дневния ред на последното заседание на Общински съвет Силистра беше внесена докладна от кмета за актуализация на Наредбата за участие на общината в търговски дружества, с която в една от точките се предлагаше да се увеличи прага на сумата, с която управителят на дружеството може да придобива движими материални активи без одобрението на общинския съвет от 10 хил. лв. на 25 хил. лв. без ДДС. Това беше мотивирано с нуждата от оперативна самостоятелност на управителя, който, според констатации в одитен доклад, е нарушавал лимита и е купувал активи без одобрението на Общинския съвет нееднократно.
Предложението в проекта за наредбата беше разкритикувано с публикации в социалните мрежи преди разглеждането му от общинския съветник от партия “Възражадне” Свилен Димитров. Той съзря в него стремеж от страна на кмета да се намесва в управлението на дружеството и опит да се заобикаля общинския съвет при вземане на решения за закупуване на активи на дружеството. Спорът продължи и в редовното заседание на общинския съвет, като прерасна и в личностни нападки между кмета и съветника. В отговор, на заседанието кметът заяви, че оттегля точката, с която се иска увеличаване на прага за разпореждане със средства от управителите и обяви, че на следващото заседание ще бъде предложено
предприятието да стане изцяло общинско.
Ако бъде одобрено такова предложение, предприятието ще се управлява от назначен от кмета по трудов договор директор, а не от управител, назначен от общинския съвет с договор за възлагане на управление. То ще се лиши и от самостоятелен бюджет, който ще премине към общинския. В момента отношенията на дружеството за предоставяне на услуги по сметосъбиране са регулирани с общината чрез едногодишен договор.
Чистотата в Силистра e с нов началник след конкурс на Общинския съвет
Защо сега?
Намерение за превръщането на “Синева” в изцяло общинско предприятие беше заявено от кмета на Силистра още в началото на годината, при общественото обсъждане на бюджета на общината за 2024 г. Конкретни действия обаче в тази насока не бяха предприети. Точно обратното, временният управител на дружеството – служителят от отдел “Местни данъци и такси” в общинска администрация Милен Неделчев – беше избран за постоянен, след като се яви като единствен кандидат на конкурс, организиран от общинския съвет. Той беше лансиран за поста именно от сегашния кмет и групата му съветници в местния орган за самоуправление, след като стария управител напусна поста “по взаимно съгласие” предсрочно. При избирането си той представи пред конкурсната комисия и отчасти разработена бизнес-програма за три годишен период, която мина на одобрение като цялостно разработена едва сега, на последното заседание на Общинския съвет, когато кметът обяви и намерението за закриване на предприятието.
Така заявеното намерение за промяна на статута на почистващото предприятие, което е учредено като дружество с общинско участие през далечната 1993 г. до голяма степен обезсмисля одобрената тригодишна бизнес програма за управление на управителя.
По-ефективни ли са общинските предприятия?
Иначе общинските предприятия са една от формите, посочени в Закона за общинската собственост, чрез която общините могат да осъществяват стопанска дейност. В последно време те са и предпочитаната форма за някои общини пред дружествата с общинско участие, с аргументи за по-голяма оперативност и ефективност на управлението, по-евтина издръжка и други предимства. Неотдавна подобно предприятие за чистота, с подобни мотиви беше създадено с решение на общинския съвет и по предложение на кмета в Община Бобошево, Област Кюстендил.
Пример за трансформация на дружество с общинско участие в общинско предприятие е решението на Общински съвет в Стара Загора от юли 2023 г. за прекратяване с ликвидация на общинското търговско дружество “Автосервиз на здравни заведения” ЕООД и създаване с неговото имущество на ново общинско предприятие “Паркиране и репатриране”. Става дума за закриването на предприятие, което 8 години е работило на загуба, а преди закриването си е имало задължения от 180 хил.лв.
Отчетите на силистренската “Синева” обаче показват, че тя не е на загуба и към юни 2024 г. реализира положителен финансов резултат – текущата печалба е в размер на 59 хил. лв. От тази гледна точка, при внасянето на едно бъдещо предложение в Силистра, ще трябва да се убедят общинските съветници в ползите от закриване на едно предприятие на печалба, решението за което изисква мнозинство от повече от половината от общия брой на съветниците – в случая 17 гласа от състава на общинските съветници.
Досегашната практика при гласуване на решенията, внасяни от кмета, показва, че това не е невъзможно.