
Снимка: Елин Радев
Кметът на Доспат Елин Радев използва профил във „Фейсбук“, през който разпространява служебна информация, за да рекламира активно семейния си хотелиерски бизнес в града, установи проверка на „За истината“.
Само през летните месеци той е споделил 5 публикации.
На 9 август Радев разпространява публикация на Хотелски комплекс “Диамант”- гр. Доспат, в който пише: „Всеки ден ви очакваме с вкусно и разнообразно меню, приготвено с внимание и любов… „В „Диамант“ вярваме, че храната е емоция, а всяка среща е повод за празнуване. Постът завършва със сърчице: „Заповядайте в гр. Доспат – ще ви посрещнем с усмивка и ще ви изпратим с хубав спомен!“.

На 31 юли Радев е споделил публикация на Oasis Resort Rhodopes: „…кътче тишина и уют, сгушено на самия бряг на язовир Доспат“. Финалът на поста е „Очакваме ви!“ с линк към сайта complex-oasis.bg и телефон за контакт: 0897974066.

На 29 юни Елин Радев е споделил 2 публикации, в които рекламата е още по-красноречива: „Търсите идеалното място за лятната си почивка? Все още имате шанс да посетите Oasis Resort Rhodopes в гр. Доспат през юли и август!“ Следва подробно описание на комплекса – седем къщи с по два апартамента, механа и подробно изброени удобства и капацитет. И конкретна оферта „20% отстъпка през делничните дни през месец юли“.
Oasis Resort Rhodopes, хотелски комплекс „Диамант“ и къщи за гости „Комплекс Оазис“ са собственост и се стопанисват от „Гарант-99“ ЕООД, сочи регистърът на Министерството на туризма. Дружеството със седалище в Доспат е създадено през 2004 г. от Елин Радев с предмет на дейност ресторантьорство и хотелиерство. На 10.11.2015 г. той го прехвърля на съпругата си Аида, тъй като е избран за кмет.
Профил „личен“, функция – обществен
Профилът на Елин Радев във „Фейсбук“ е регистриран като личен, но очевидно изпълнява служебни функции. Профилната му снимка е заснета в кметския кабинет, на преден план стои отличието „Кмет на годината – 2022“. Там Радев редовно разпространява официални съобщения от „Фейсбук“-страницата си „Инж. Елин Радев – кмет на Община Доспат“ и сайта dospat.bg.
На 11 юли споделя „Кметът… обсъди с министри важни за общината въпроси“, на 4 август програмата за празника на Доспат, на 24 юли позицията си за премахнатите от него незаконни постройки на Цанко Карталов, на 17 юли – пътят до реализацията на улица „Крайбрежна“, на 1 юли – упрек срещу общинските съветници от опозицията, гласували „въздържали се“ на негова докладна за защитените училища и детски градини.

В същия поток се споделят търговските послания на „Гарант 99“ ЕООД, като в постовете присъстват класически елементи на реклама.
С профил и страница Радев е отделил личния си профил от обществената си функция, но само формално. Профилът му има видима връзка със служебното му положение (официални съобщения и институционална визуализация), където системно се разпространяват търговски послания („Очакваме ви“, „20% отстъпка“, телефон и сайт за резервации) и частен интерес в полза на съпругата му Аида Радева.
Законът за противодействие на корупцията забранява на лица, заемащи публична длъжност, вкл. кметове, да използват служебното си положение за търговска реклама. Когато промоционални послания за обекти на свързано лице се разпространяват през профил, който фактически служи за обществен канал, възниква не само етичен проблем. Но и обосновано съмнение за реклама в частен интерес чрез използване на служебно положение.
Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.












