BG | EN

Кметове на ГЕРБ в Хасковска област вдигат данъци, такси и цени на услуги

Снимка: Иван Атанасов

Година след местните избори и месец след поредния парламентарен вот, управляваните от ГЕРБ общини в Хасковска област готвят съществено увеличение на местните данъци и такси за избирателите си.

От началото на следващата година хората на Бойко Борисов по места са приготвили сериозни изненади, като при някои налози увеличението е 10 пъти. Това на фона на думите на лидера на партията отпреди няколко дни, че е против вдигането на данъци и такси, макар и тогава да ставаше въпрос за налозите в държавата.

В мотивите за увеличението на местните данъци и такси се изтъква фактът, че такова не е имало през последното десетилетие, а през това време цените на горива, стоки и услуги са се вдигнали многократно, заплатите на местната власт – също.

Увеличението засяга 6 общини, а навсякъде местните кметове успокояват гражданите, че „оптимизирането” на тези данъци няма да засегне сериозно финансовия баланс на семействата.

В Харманли данъкът за моторни-превозни средства(МПС) се вдига с 20%. От сайта на Общината се разбира, че това се налага, защото на администрацията са й необходими повече средства, за да изпълнява своята функция. Там е публикуван проект за изменение на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на община Харманли. Става ясно, че се завишава годишният размер на данъка върху превозните средства с технически допустима максимална маса не повече от 3.5 тона. Последната му промяна е от 2018 г.


Обяснява се, че предлаганите промени са свързани с необходимостта от допълнителни средства за покриване на значително увеличените „разходни отговорности“ на общината – цените на тока и горивата, както и средствата, необходими за заплати на администрацията. През 2021 г. беше увеличен и размерът на данък сгради.

В Любимец се повишава размерът на три данъка – върху недвижимите имоти, при придобиване на имущества по безвъзмезден начин, при дарение на имущество и на леки и тежкотоварни МПС-та.
Това засяга налозите за леки и товарни автомобили до 3.5 т, за автокранове над 40 т. и данъка за товарни автомобили с максимална маса над 12 т.

От администрацията успокояват, че даже и с „оптимизирането“ на тази данъци предложеното увеличение запазва нивото на данъка върху МПС значително под максималното, определено в Закона за местните данъци и такси(ЗМДТ), което обосновава неговата социална поносимост.

В Симеоновград също е публикуван проект за изменение на наредбата за определяне на местните данъци на територията на общината, по-конкретно размерът на данъка върху недвижимите имоти, на данък при придобиване на имущество по възмезден начин и на този върху леки автомобили, товарни до 3.5 тона, мотопеди и товарни ремаркета за леки автомобили.

Според предложението, за сделки с недвижими имоти вече ще трябва да се плаща 3 промила върху данъчната оценка на имота.

При възмездно придобиване на имущество данъкът също е 3% върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна – върху тази на имота с по-висока стойност.

Интересно е положението в Свиленград, където освен жилищата има много скъпи имоти на казина, игрални зали, хотели, ресторанти, а данъкът върху недвижим имот е основен приходоизточник в бюджета.

Оказва се, че Общината събира 80% от дължимото за тези имоти.

На територията на община Свиленград са декларирани 14 309 жилищни и 2135 – нежилищни имоти. Постъпленията от данък недвижими имоти, заложени в бюджета за 2024 г. са 900 хил. лв., като към настоящия момент изпълнението е в размер на 656 хил. лв. или 80%.

В момента в община Свиленград, размерът на данък недвижими имоти е 1,80 и 2 на хиляда върху данъчната оценка за жилищни и нежилищни имоти на граждани и юридически лица, като се предлага ставката на всички да стане 2,50 на хиляда.
От т.нар. „Град на хазарта“ успокояват, че начисленият данък ще бъде по-малък от подобни по размер общини, каквито са Троян, Нова Загора, Елин Пелин и др. и „дори и с предложеното увеличение община Свиленград ще остане с данъчни ставки по-ниски от много по-малки градове“.

Друг основен приходоизточник в бюджета на Свиленград е данъкът върху превозно средство. Тук се ръководят от принципа „замърсителят плаща“ или въвеждане на данъчни облекчения за собствениците на автомобили, които съответстват на високите екологични стандарти и утежнения за тези, които не съответстват и замърсяват околната среда повече. И тук увеличението е 20%.

В Димитровград кметът Иво Димов ще предложи на Общинския съвет на сесията през декември промяна на данък недвижим имот от 2 на 3 промила, а такса придобиване, която в момента е 2.5, да стане 3. Той определи увеличението на сумите в порядъка от 5 до 25 лева на година за имот.

В Хасково само въздухът още не е обложен с данък

В областния град Хасково ще се увеличат всички възможни данъци, такси и услуги.
За имотите налогът от 2 става 2.5‰ на хиляда върху данъчната оценка.

В обясненията на кмета Станислав Дечев става ясно, че размерът на данъка върху недвижимите имоти на територията на цялата община ще се измени от 4 303 141лв. на 5 378 925лв. а общият размер на очакваните приходи от 4 340 000 лв. ще достигне нива от 5 425 000 лв., т.е. със около 1 085 000 лв. повече от приходите за 2024 г.


Така например, за жилище в Хасково с площ 75 кв.м и данъчна оценка 51 718,20 лв. сега се плаща 103,44 лв. Новият данък ще бъде 129,30 лв. Т.е. увеличението е 25,86 лв.
Данък при възмездно придобиване на имущество се увеличава от 2,6 на сто на 3,0 на сто.
В общината очакват постъпленията от собствени приходи да се увеличат с около 1 635 000 лв. годишно. Таксите и услугите ще се вдигнат между 20 и 1000%.

Таксата за издаване на разрешение за строеж скача от 30 на 300 лева – увеличението е 10 пъти. Обосновката е, че цената на тази такса не е променяна от 2003 г., а за 21 години цените на материалите, както и заплатите на служителите, са се увеличавали многократно.


Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Иван Атанасов
Иван Атанасов е издател и главен редактор на електронното и печатното издание "Сакарнюз". Занимава се с журналистика от 1996 г. Има публикации в почти всички централни медии.

Още от автора

Симеоновград се отказва от минералната вода след като  13 г. не направи нищо за ползването й 

Община Симеоновград ще върне на държавата минерални извори, защото 13 години не направи нищо, за да печели от тях. На последната сесия на Общински съвет мнозинството от ГЕРБ и...

Сметната палата: Десетки нарушения на финансовата дисциплина в Ивайловград

Десетки нарушения на финансовата дисциплина в Община Ивайловград е констатирала констатирала проверка на Сметната палата. Извършеният одит на консолидирания годишен финансов отчет обхваща приходи, разходи, касовото изпълнение, сметките за...

Любимец възлага обществена поръчка за улични ремонти за над 2 млн. лв.

Община Любимец е провела търг за възлагане на обществена поръчка за над 2 млн. лв. без ДДС за „Изпълнение на СМР по реконструкция и рехабилитация на част от...

Още за новините

Строители на вагони си търсят заплатите през съда, докато държавата „инвестира“ 30 млн. лв. във вагони втора ръка

За две години - 2023 г. и 2024 г. Районният съд в Дряново се е произнесъл по 73 дела за неизплатени заплати на работници във Вагонния завод в...

Делото за завода за боклук на Румен Гайтански тръгва отново

След една година и две заседания, които нищо не произведоха, делото за завода за горене на боклук край село Върбовка, община Павликени, отново влиза в съда. Първото, а...

Санкция в размер на 500 хил. лв. е наложена на Община Шумен заради нарушения в търг за ремонт на Летния театър

Летният театър в Шумен, обновен с европейско финансиране на стойност 1.6 млн. лв. Снимка: Община Шумен Община Шумен е санкционирана с близо 500 000 лв. заради поредица от нарушения в...