Година след местните избори и месец след поредния парламентарен вот, управляваните от ГЕРБ общини в Хасковска област готвят съществено увеличение на местните данъци и такси за избирателите си.
От началото на следващата година хората на Бойко Борисов по места са приготвили сериозни изненади, като при някои налози увеличението е 10 пъти. Това на фона на думите на лидера на партията отпреди няколко дни, че е против вдигането на данъци и такси, макар и тогава да ставаше въпрос за налозите в държавата.
В мотивите за увеличението на местните данъци и такси се изтъква фактът, че такова не е имало през последното десетилетие, а през това време цените на горива, стоки и услуги са се вдигнали многократно, заплатите на местната власт – също.
Увеличението засяга 6 общини, а навсякъде местните кметове успокояват гражданите, че „оптимизирането” на тези данъци няма да засегне сериозно финансовия баланс на семействата.
В Харманли данъкът за моторни-превозни средства(МПС) се вдига с 20%. От сайта на Общината се разбира, че това се налага, защото на администрацията са й необходими повече средства, за да изпълнява своята функция. Там е публикуван проект за изменение на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на община Харманли. Става ясно, че се завишава годишният размер на данъка върху превозните средства с технически допустима максимална маса не повече от 3.5 тона. Последната му промяна е от 2018 г.
Обяснява се, че предлаганите промени са свързани с необходимостта от допълнителни средства за покриване на значително увеличените „разходни отговорности“ на общината – цените на тока и горивата, както и средствата, необходими за заплати на администрацията. През 2021 г. беше увеличен и размерът на данък сгради.
В Любимец се повишава размерът на три данъка – върху недвижимите имоти, при придобиване на имущества по безвъзмезден начин, при дарение на имущество и на леки и тежкотоварни МПС-та.
Това засяга налозите за леки и товарни автомобили до 3.5 т, за автокранове над 40 т. и данъка за товарни автомобили с максимална маса над 12 т.
От администрацията успокояват, че даже и с „оптимизирането“ на тази данъци предложеното увеличение запазва нивото на данъка върху МПС значително под максималното, определено в Закона за местните данъци и такси(ЗМДТ), което обосновава неговата социална поносимост.
В Симеоновград също е публикуван проект за изменение на наредбата за определяне на местните данъци на територията на общината, по-конкретно размерът на данъка върху недвижимите имоти, на данък при придобиване на имущество по възмезден начин и на този върху леки автомобили, товарни до 3.5 тона, мотопеди и товарни ремаркета за леки автомобили.
Според предложението, за сделки с недвижими имоти вече ще трябва да се плаща 3 промила върху данъчната оценка на имота.
При възмездно придобиване на имущество данъкът също е 3% върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна – върху тази на имота с по-висока стойност.
Интересно е положението в Свиленград, където освен жилищата има много скъпи имоти на казина, игрални зали, хотели, ресторанти, а данъкът върху недвижим имот е основен приходоизточник в бюджета.
Оказва се, че Общината събира 80% от дължимото за тези имоти.
На територията на община Свиленград са декларирани 14 309 жилищни и 2135 – нежилищни имоти. Постъпленията от данък недвижими имоти, заложени в бюджета за 2024 г. са 900 хил. лв., като към настоящия момент изпълнението е в размер на 656 хил. лв. или 80%.
В момента в община Свиленград, размерът на данък недвижими имоти е 1,80 и 2 на хиляда върху данъчната оценка за жилищни и нежилищни имоти на граждани и юридически лица, като се предлага ставката на всички да стане 2,50 на хиляда.
От т.нар. „Град на хазарта“ успокояват, че начисленият данък ще бъде по-малък от подобни по размер общини, каквито са Троян, Нова Загора, Елин Пелин и др. и „дори и с предложеното увеличение община Свиленград ще остане с данъчни ставки по-ниски от много по-малки градове“.
Друг основен приходоизточник в бюджета на Свиленград е данъкът върху превозно средство. Тук се ръководят от принципа „замърсителят плаща“ или въвеждане на данъчни облекчения за собствениците на автомобили, които съответстват на високите екологични стандарти и утежнения за тези, които не съответстват и замърсяват околната среда повече. И тук увеличението е 20%.
В Димитровград кметът Иво Димов ще предложи на Общинския съвет на сесията през декември промяна на данък недвижим имот от 2 на 3 промила, а такса придобиване, която в момента е 2.5, да стане 3. Той определи увеличението на сумите в порядъка от 5 до 25 лева на година за имот.
В Хасково само въздухът още не е обложен с данък
В областния град Хасково ще се увеличат всички възможни данъци, такси и услуги.
За имотите налогът от 2 става 2.5‰ на хиляда върху данъчната оценка.
В обясненията на кмета Станислав Дечев става ясно, че размерът на данъка върху недвижимите имоти на територията на цялата община ще се измени от 4 303 141лв. на 5 378 925лв. а общият размер на очакваните приходи от 4 340 000 лв. ще достигне нива от 5 425 000 лв., т.е. със около 1 085 000 лв. повече от приходите за 2024 г.
Така например, за жилище в Хасково с площ 75 кв.м и данъчна оценка 51 718,20 лв. сега се плаща 103,44 лв. Новият данък ще бъде 129,30 лв. Т.е. увеличението е 25,86 лв.
Данък при възмездно придобиване на имущество се увеличава от 2,6 на сто на 3,0 на сто.
В общината очакват постъпленията от собствени приходи да се увеличат с около 1 635 000 лв. годишно. Таксите и услугите ще се вдигнат между 20 и 1000%.
Таксата за издаване на разрешение за строеж скача от 30 на 300 лева – увеличението е 10 пъти. Обосновката е, че цената на тази такса не е променяна от 2003 г., а за 21 години цените на материалите, както и заплатите на служителите, са се увеличавали многократно.