„Водата не става за пиене“. Това е надпис на бидон, поставен над мивките в санитарните помещения на Основно училище „Христо Ботев“ в с. Добромирка, община Севлиево. Селото е най-потърпевшо от години от недостига на вода. Първият училищен звънец днес там удари лично вицепрезидентът Илияна Йотова, която пожела на децата да пазят преди всичко здравето си, а впоследствие разбра, че задължителните противоепидемични мерки за хигиена струват сериозно усилие на училищния екип.
На 100 м от сградата на училището е докарана водоноска. Намира се пред Дома за стари хора в селото и вероятно трябва да обслужва двете сгради, плюс живеещите наоколо. Защото от днес, незнайно докога, хората, които живеят и работят в с. Добромирка са принудени да разчитат само на водоноски. Това е разпоредено със заповед на кмета на община Севлиево Иван Иванов (ГЕРБ) от 14 септември т.г. Мярката включва още пет населени места, за които в кметската заповед е уточнено, че вода изобщо няма да се подава.
В ОУ „Христо Ботев“ са направили необходимото, всъщност, каквото са могли, без вода. Сградата е излъскана, санитарните помещения са видимо стари и плачат за ремонт, но личи, че са чисти. В ъглите са поставени бидони с вода, навсякъде има дезинфектанти. Дано е така и след отпътуването на вицепрезидента.
При пълната липса на водоподаване от днес, бидоните ще трябва да се пълнят от водоноската. „Ще се справим“, казва жена от персонала.
В училището за тази учебна година са записани 43 деца, осем от тях са за първи клас. А в първия учебен ден децата получиха туби с вода за диспенсъра на първия етаж – единственото място, откъдето могат да пият, ако ожаднеят. Оказа се, че празничният 15 септември стана повод в училища на община Севлиево да се подарява вода. Дарението връчи народният представител Кристина Сидорова (БСП).
В края на август т.г. от Министерството на образованието и науката (МОН) публикуваха Насоки за работа в училищата в условията на Covid-19. В тях изрично е записано, че трябва да се осигури течаща топла вода и сапун във всяко санитарно помещение. В същите насоки има отделна точка, която указва, че учителите трябва да осигурят на децата навици за измиване на ръцете с течаща топла вода и сапун след посещение в тоалетната.
В насоките на МОН не са предвидени мерки за училища, в които не може да се осигури течаща топла вода. Вероятно в образователното министерство не си и помислят, че в края на двайсетте години на 21 век в България има училища, в които не само че няма течаща, нито топла вода, а изобщо няма вода.
В община Севлиево учебната година днес започна за 2412 ученици, от тях 447 ще учат в шестте основни училища в селата, където условията не са много по-различни от тези в с. Добромирка.