BG | EN

Как една малка община се сдоби с игрална зала в нарушение на закона и въпреки съпротивата на местните хора

В селото не знаят кой е собственикът и кой работи в залата.
Снимка: Дияна Желязкова.

Село Венец, център на една от най-малките и бедни общини в Шуменска област, изненадващо за всички се сдоби с игрална зала. Въпреки измененията в Закона за хазарта, приети на 30 април 2024 г., според които „хазартни игри с игрални автомати и в игрално казино се организират само в границите на урбанизираната територия на населени места с над 10 хил. жители по официални данни на Националния статистически институт“.

Венец, макар че е общински център, е на „светлинни години“ от посоченото население – жителите му са само 940, а в цялата община са 6 200 души, по последни данни на НСИ. Селото не се класира и в изключенията, които новият Закон за хазарта разрешава – не е нито национален курорт, нито погранична зона. Така че според приетите изменения и допълнения в Закона за хазарта, игрална зала във Венец не може да има.

Обаче от две седмици на главната улица на Венец, на която се намират и общината, е отворила врати чисто нова зала за хазартни игри с няколко лъскави игрални автомати. Вътре е климатизирано и прохладно в горещините, и изобщо са създадени всички удобства за посетителите. Голяма табела на вратата уведомява, че работното време е от 00 ч. до 24 ч.

„Е как може такова нещо? Нали по закон не може да има игрални зали на село?“, възмущават се група мъже, събрали се на обичайното си кафе край кметството. Недоволството им е основателно, като се има предвид, че заплатите във Венец масово са около 800-1000 лв., и то за късметлиите, които имат работа. „Хората едва си изхранват семействата, сега и зала им направиха, да си харчат парите!“, ядосват се местните. И много искат да знаят кой е разрешил откриването на игралната зала.

Подозренията се насочват първо към общината, откъдето трябва да мине всеки стартиращ местен бизнес, дори за да си легализира работното време, например. Оказва се обаче, че и кметството е също толкова изненадано от появата на игралната зала.

„Изобщо не знаем кой е собственикът и кой работи в залата! Ние също искаме да знаем кои са“, заяви кметицата на Венец Нехрибан Ахмедова пред репортер на „За истината“. И допълни, че разрешенията за такива зали се издават от централното управление на НАП, но местната власт във Венец изобщо не е уведомена за новия обект. Преди два месеца в общината имало само питане дали близо до има социално заведение. „Отговорихме им, че в района няма социален дом и с това комуникацията ни с НАП приключи“, казва Ахмедова.

В момента тя и екипът й подготвят официално питане до приходната агенция с въпросите кога е дадено разрешение за игралната зала във Венец и как е било подписано това разрешение, след като има промени в Закона за хазарта, забраняващи разкриването на зали в малките населени места.

Кметството не е издавали никакви разрешителни за дейността на новия обект, включително за регистрация на работното време, твърди кметицата. „Идвали са от фирмата да питат какви документи трябва да представят, за да им дадем работно време. Юристката им е обяснила, че трябва да представят в общината регистрацията на фирмата, удостоверението, което са получили за този обект, становище от полицията за разкриването на залата, изобщо всичко, което се иска по закон. И след това никой нищо не е представил в общината. Не сме получили от тях никакви документи, така че те няма дори регистрирано официално работно време“,
заяви Нехрибан Ахмедова.

Тя призна, че игралната зала се посреща с огромно недоволство от местните хора и се съгласи с опасенията на съгражданите си. „Така е, ние сме беден район, в общината се чудим по какви проекти да назначаваме хората на работа, а една игрална зала може да доведе и до хазартна зависимост.

Само това им липсва на нашите хора!“, коментира Ахмедова. Тя е потърсила
съдействие и от полицията, за да се опита да реши проблема.


Според жители на Венец, собственик на сградата, в която се намира игралната зала, е бившият шеф на Горското стопанство Бейзат Яхя. Доскоро там е имало сервиз, но сега помещенията са преустроени и подслоняват лъскави игрални автомати. А на 50 метра оттам е детската градина, недоволстват местните.

„Всеки ден децата минават покрай залата и гледат. На какво ще ги научим“, питат гневни родители.

Продължаваме да следим случая и реакцията на институциите.


  „Този текст е създаден в рамките на проекта „Разкриване на злоупотреби в местното самоуправление в периферните и селските общини на Североизточна България“ на сдружение „Про веритас“, финансиран от German Marshall Fund„.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Дияна Желязковаhttp://www.radian.bg
Диана Желязкова Собственик и главен редактор на информационния сайт Radian.bg. Работи като журналист от 1987 г. Ръководила е екип на регионалния вестник „Шуменска заря“, била е кореспондент на БТА. Диана има опит като директор на местната „Телевизия Шумен“, като автор и водещ на телевизионни предавания и като кореспондент на национални телевизионни канали. Тя е носител на многобройни журналистически отличия.

Още от автора

След тричасови дебати, Общинският съвет в Шумен прие бюджета за 2025 г.

След продължили повече от три часа дебати, Общинският съвет в Шумен прие днес бюджета за 2025 г., който е в размер на 185 млн. лв. В гласуването участваха 35...

С 15 % по-високи заплати за общинарите в Шумен предвижда бюджет 2025

С 15 % по-високи заплати за общинските служители са заложени в бюджета на Шумен за 2025 г. Основните възнаграждения на общинарите се повишават със задна дата, от 1...

„Арена Шумен“, за която бяха похарчени 13 млн.лв. е обявена за опасна за спорт

Зала „Арена Шумен“, посторена за 13 млн.лв. и наречена от строителите си „бижуто на Шумен“, официално е обявена за опасна за спорт. Констатацията е на Националната баскетболна лига...

Още за новините

През поляната с предимство: На един километър крайселски път АПИ постави 39 знака

Село Богатово, през което минава главния път от Севлиево за Велико Търново, вече има по един пътен знак на всеки 28 метра. Това е резултатът от изпълнението на...

Синдикат подканя учителите в Габрово да подпишат петиция за въвеждане на предмет „Религия“

Синдикатът на българските учители подканя своите членове в Габрово да подписват подписка в подкрепа на предложения за задължителен предмет "Религия", разкри местното издание “За Габрово”. В съобщение до учители,...

„Мини Берлинска стена“: Батков – син и Костадинов устроиха на Разпети петък поредното политическо шоу на ГКПП „Елидже“

На връх Разпети петък, край затворения път за гръцкия гр. Ксанти на ГКПП „Елидже“ ехтяха мегафони. Тодор Батков-син и лидерът на прокремълската партия „Възраждане“ Костадин Костадинов наляха кафе в...