BG | EN

Какво пропусна да спомене кметът на Русе в отчета за първата година от втория си мандат

На 30 януари кметът на Русе отчете свършеното през първата година от втория си мандат. Поводът беше отбелязан от Пенчо Милков (БСП) първо с изслушване пред общинските съветници, на които той представи дългия си 186-страници отчет. След това последва своеобразен маратон из местни медии, на които Милков даде дълги интервюта, в които не му беше зададен нито един критичен въпрос

На 30 януари кметът на Русе отчете свършеното през първата година от втория си мандат. Поводът беше отбелязан от Пенчо Милков (БСП) първо с изслушване пред общинските съветници, на които той представи дългия си 186-страници отчет. След това последва своеобразен маратон из местни медии, на които Милков даде дълги интервюта, в които не му беше зададен нито един критичен въпрос

На първи февруари сайтът „Анонс“ публикува близо 50-минутен разговор с Милков. Ден по-късно това направи и русенския в-к “Бряг”. Сред обсъдените “горещи теми” в двете интервюта попаднаха въпроси като кои са любимите места на Пенчо Милков в Русе, коя е последната прочетена книга, как са децата му, иска ли да става посланик в Румъния или в Сингапур и други.

По болезнените за русенци проблеми от години като мръсния въздух, градския транспорт, буферните паркинги край Дунав мост 1 и летището край с. Щръклево кметът, който заема този пост вече втори мандат, не навлезе в конкретика. Нямаше и кой да го предизвика да направи това. 

Какво пропусна да спомене кметът на Русе?

През първия мандат от управлението на Пенчо Милков две негови решения за разпореждане с публична собственост привлякоха обществено внимание – буферните паркинги край Дунав Мост 1 и Летище Русе. 

Въпреки че Милков неколкократно е бил засичан да казва как тези два инфраструктурни проекта са негов приоритет, в отчета му, дълъг внушителните 186 страници, няма нито дума за ТИР паркингите, нито за летището.

На този фон разследвания на в-к „Капитал“ и Антикорупционния фонд осветлиха през изминалата година съмнения за злоупотреба с обществени средства, загубени ползи за данъкоплатците и незаконни действия от страната частната фирма „Тир Паркинг Русе“ ЕООД, която стопанисва най-големия частен буферен паркинг близо до Дунав мост 1. В двете си интервюта, които Пенчо Милков даде, той за пореден път повтори, че темата се използва от “определени политически сили и граждани за политически цели”. 

Журналистите от „Капитал“ и Антикорупционния фонд разкриха, че фирмата, която построи един от двата буферни паркинга близо до границата, е свързана с финансиста Емил Хърсев. Те осветлиха и съмнения за прилики със схемата „Капитан Андреево“, където се появиха връзки с мрежата от частен бизнес на групата на Размиг Чакърян – Ами. Той от своя страна, според публикации в медиите, е доверено лице на бизнесмена Христофорос Аманатидис – Таки.

В първите дни след влизането на България в Шенген по суша, репортаж на Нова телевизия разкри, че въпреки вдигането на граничния контрол по северната и южната граница, „Тир Паркинг Русе“ ЕООД е продължила да събира такси от шофьорите, за да ги впише в т.нар. витуална опашка без да е имало трафик. Въпросната виртуална опашка беше изградена и се администрира от „Тир Паркинг Русе“ ЕООД по силата на споразумение между дружеството и русенската община. Целта е шофьорите да получат номер за изчакване, така че да не се образува тапа на граничния пункт. Виртуалната опашка обаче би следвало да не функционира, ако няма натоварено движение през границата. 

Летището

Летище Русе е другата тема, която беше пропусната в отчета на Пенчо Милков, въпреки че самият той неколкократно е заявявал публично, че възстановяването на гражданската авиация в крайдунавския град е един от неговите приоритети. 

През февруари 2023 г. летището беше дадено след експресно гласуване в общинския съвет за безвъзмездно ползване за срок от 10 години на частно новоучредено дружество. За пред гражданите Милков и двамата бизнесмени, собственици на фирмата “Еърпорт Русе”, заявиха, че целта е да се възстановят гражданските полети от и до Русе. Зад сделката обаче прозират съвсем различни интереси.  

 В интервюто си пред Анонс кметът Милков потвърди информацията, че между двамата съдружници има разногласия, като се очаква скоро един от тях да поеме изцяло контрола на “Еърпорт Русе” ООД, а оттам и върху развитието на летището. 

“Летище Русе е наша цел и към момента са направени гигантски крачки от общината. (…) Лошото за нас е, че между двамата съдружници има противоречия. В момента те установяват техните отношения. Уверяват ни и двамата, че скоро фирмата ще продължи от единия от тях и реално Генералният план вече се изработва, ще бъде внесен и продължаваме с летището със забавяне от може би няколко месеца”, каза Милков в интервюто си пред Анонс и заяви, че “когато се изяснят техните отношения, няма да има спирка пред нас [община Русе – бел.а.]”.

До момента няма информация за какъвто и да е интерес от авиооператори, които да обслужват пътнически самолетни линии от и до Русе. Последният такъв беше от българската авиокомпания “Гъливеър” преди няколко години, но без реален резултат. На този фон в края на месеца изтича и две-годишния срок, в която “Еърпорт Русе” ООД трябваше да изпълни 15 стъпки, за да получи правото да стопанисва летището за целия 10-годишен период на договора. Публично известно е, че собствениците на “Еърпорт Русе” ООД имат бизнес интерес да стопанисват русенското летище заради бизнеса им със самолети за борба с градушките.

По думите на кмета Пенчо Милков “Еърпорт Русе” ООД все още не е изпълнил две от най-важните точки в договора – да изработи Генерален план за развитие на Летище Русе и да изработи и съгласува специализиран подробен устройствен план (ПУП) за територията на Летище Русе. Предстои да се разбере дали след изтичането на двегодишния срок на 27 февруари тази година общината ще предприеме действия, за да си върне обекта, каквато клауза е записана в договора между общината и частната фирма.

И малко дезинформация за чистотата на въздуха

В двете си интервюта пред „Анонс“ и пред в-к „Бряг“ Пенчо Милков се похвали, че Русе бил един от големите градове без наднормени нива на фини прахови частици.

“В последните години Русе е от големите градове, в които, без 2022 г. за която бях наказан (тук Милков явно пропуска причината за наказанието си, бел. авт.). От 2020 до 2023 Русе е град, в който няма наднормени нива на фини прахови частици”, каза той пред сайта Анонс. Пред в-к Бряг на изречението от страна на журналистката “Да попитам и за въздуха, защото този въпрос тревожи много русенци…” кметът заяви:  Да започнем от там, че по информация на Министерството на околната среда и водите за миналата година Русе НЕ е сред петте града в България със замърсен въздух. Това показват измервателните уреди, а не че някой в София, в министерството ни мрази и има някакъв комплот срещу русенци. Просто уредите показват това.”

“За истината” се свърза с пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в опит да разбере дали има такава класация. Оттам изпратиха активен линк към Системата за информиране на населението за качеството на атмосферния въздух. Чрез нея обаче може да се провери качеството въздуха, отчетено от една станция, но не и да се сравнят показателите на всички измервателни пунктове в страната.

В телефонен разговор от пресцентъра на МОСВ заявиха, че не знаят министерството да е изготвяло класация за градовете с най-чист въздух. При проверка на последните публикации на сайта на ведомството също не се открива подобна информация.

Ежедневно институцията публикува бюлетин за състоянието на въздуха в страната. От него се вижда, например, че на 30 януари – един ден преди да бъде публикувано първото интервю на Пенчо Милков – отчетените ФПЧ от станцията в Русе са 69,45 µg/m при средноденонощна норма 50. Предишния ден, 29 януари, също са отчетени завишени нива на ФПЧ – 76,32 µg/m.

Задаването на въпроси е привилегия

На фона на двете медийни изяви на Пенчо Милков в контролирана среда, авторът на онлайн проекта “Русенски живот” Петко Петков написа във „Фейсбук“, че лично е поканил русенския кмет да вземе участие в неговото предаване.

“Не получих отказ, но не получих и съгласие. Добре, че не се е получило, защото нямаше да мога да се справя на нивото на „Анонс“, а и едва ли щеше да обиколи три места с мен.”, написа Петков в страницата на “Русенски живот” във „Фейсбук“.

“За истината” изпрати официални въпроси до кмета на Русе Пенчо Милков за липсващите теми за буферните паркинги и местното летище в отчета му за първата година от втория му мандат начело на Община Русе, както и на каква информация стъпват твърденията му за чистотата на въздуха. До публикуването на този текст отговори не бяха получени.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините