„За истината“ препубликува анализ на Александър Детев от „Дойче Веле“.
Журналистките Дияна Желязкова и Мария Георгиева станаха жертва на заплахи и физическа саморазправа в изборния ден. И двата случая са свързани с „ДПС – Ново начало“. ДВ разговаря с тях:
„Държавата е изоставила тези хора и ги е дала на местните дерибеи да правят с тях каквото си искат“, казва Дияна Желязкова. Журналистката от сайта „За истината“ днес бе предупредена от кмета на Никола Козлево Исмаил Ибрям „да внимава“, докато отразява изборни нарушения в село Вълнари.
Кметът, който заплашва – журналисти и граждани
Желязкова получава сигнал, че от началото на изборния ден Ибрям влиза в секцията. „Отидох към 11:00, влязох в секцията, след като се легитимирах като журналист. Започнах да говоря с комисията, а този човек – кметът – връхлетя след мен и започна да ми се кара и да ми търси сметка защо проверявам какво се случва и да ми се заканва“, обяснява Желязкова.
„В самата секция записах част от комисията. Те признаха, че той от сутринта влиза в секцията. Аз ги попитах защо му разрешават, като няма право, а те стояха и мълчаха със забит поглед в земята.“ По-късно е направена и проверка по сигнал на Желякозва и са констатирани нарушения. „Дойде човек от РИК, който беше направил проверка и ми каза, че сигналът е основателен и има нарушения.“
Журналистката разказва, че е получавала редица сигнали за това как кметът, който е представител на ДПС и подкрепя формацията на Делян Пеевски, упражнява натиск над хората в общината. „Разказаха ми, че той заплашва цял ден, включително служители на общината. Ако не гласуват „правилно“, „ще видите утре колко глави ще паднат“, казвал им той“, обяснява тя и допълва: „Дори да не работиш в администрацията, си зависим от кмета. Защото хората чакат за дърва например.“
И дава много конкретен пример за страха, който властва там: „След като приключи скандалът, влязох в магазина на площада. С продавачката се разговорихме. Когато разбра, че съм имала конфликт с кмета, тя се шашна, че сега могат да ѝ направят и на нея нещо, защото са ме видели да влизам в магазина. „Леле, ако разберат, че си говорила с мен, какво ли могат да ми направят?“
Пред ДВ Исмаил Ибрям заяви, че ситуацията се преекспонира. „Просто ѝ казах един вид малко така по-спокойно да таковаме нещата“, коментира той. Попитан за констатираните изборни нарушения в село Вълнари, Ибрям отговори, че сега не му е удобно да говори по темата и прекрати разговора.
Физическо насилие срещу екип на Би Ти Ви в Хасково
Друг случай, този път на физическо насилие над журналисти от Би Ти Ви, стана ясен през изборния ден – в квартал „Република“ в Хасково. Там журналистката Мария Георгиева и операторът Петър Картулев бяха нападнати, докато се опитват да проследят странното движение на избиратели към секциите. „Виждахме непрекъснато как се карат някакви хора с коли. Ние тръгнахме да търсим по улиците откъде тръгват тези коли. Още отначало си личеше, че не сме желани. Казаха ни да се махаме и да отиваме в Чирпан“, разказва Георгиева.
Нападателите също се оказват свързани с „ДПС – Ново начало“. „Единият е районен наместник на квартала, а другият е синът му, който се оказа футболист“, казва журналистката. „И двамата са регистирани в РИК като представители на „ДПС – Ново начало“. Синът имаше и бадж, въпреки че не бяха в секция.“
Подобни случаи на агресия и саботаж явно целят да възпрепятстват работата на журналистите, убедени са Мария Георгиева и Дияна Желязкова.“Проблемът е, че тази история ми стопира работата. След като се обадихме на 112 и пристигна полиция, бе образувано досъдебно производство и оттам нататък, за да върви разследването, се наложи да даваме обяснения. Изгубихме пет часа, в които ръцете ни бяха вързани“, казва коресподентката на Би Ти Ви.
Запитана как работи в тази атмосфера, Дияна Желязкова отговаря така: „Много е трудно. Месеци наред ми трябват, за да намеря някой да си отвори устата. Трудно ми е да си извоювам елементарни права и свободи“, казва тя. В общините, управлявани от Движението за права и свободи и неговото „ново начало“.