BG | EN

И Сарафов ще си отиде след Гешев, но с него от съдебната система да си тръгнат и „силите на мрака“

Иван Гешев
Снимка: Скрийншот от видео в You Tube

Иван Гешев не беше проблемът на съдебната ни система, а само събирателен образ на корумпирания и политически зависим магистрат, поставен на най-висока позиция в държавата, за да защитава мафиотизираната власт.

Бившият вече главен прокурор се оттегля от професията, както разбрахме от негово изявление и вероятно много съжалява, че не можа да сбъдне мечтата си да стане българският Фалконе.

Затова пък си избра Васил Левски за пътеводна звезда в политиката, която ще очакваме да заблести с някой нов проект в името на народа.

Дали прозрението, че може да бъде по-добър политик, отколкото прокурор, го е осенило внезапно, насън или му е внушено от задкусилието на дълбоката държава?

Все едно – Иван Гешев си избра нов път и вече няма да безпокои сънищата на човека, който го постави на върха на прокуратурата. Същият сега задейства дистанционно членовете на прокурорската колегия да овластят, макар и временно Борислав Сарафов – част от котилото на Гешев и довчерашната му дясна ръка.

Той има само една задача до избора на новия главен прокурор и тя е да пази Борисов от правосъдие. Както и Делян Пеевски – ортакът, с когото управляват съдебната система и кадруват в нея.

След като беше пожертван, Иван Гешев се закани да проговори и да каже важни подробности около ключови и чувствителни, по думите му дела, оставени години на трупчета, за които обществото отдавна е загубило надежда да бъдат внесени в съда. Но Гешев не е глупак и знае какво очаква всеки, който наруши омертата. Затова може да се кълне в Левски и заветите му и да обещава, че ще продължи битката за истината,

но смелостта му ще се стопи, ако трябва да влезе в директен сблъсък с мафията.

По тази причина е съмнително тъй важните разкрития за делата с висок обществен интерес да са в папките, които бившият главен прокурор е внесъл в Народното събрание заедно с искането за сваляне на имунитета на Бойко Борисов.

Коалицията ПП-ДБ излезе с декларация срещу избора на Борислав Сарафов и нарече тази подмяна фарс. Още по-остро и категорично е Становището на УС на Съюза на съдиите в България.

В него решението на Прокурорската колегия на ВСС да назначи директора на Националната следствена служба за временно изпълняващ длъжността „Главен прокурор на Република България“ е определено като „срамно и тежко увреждащо авторитета на съдебната власт“.

Като посочва изнесените в медиите факти, които пораждат тежки съмнения относно интегритета на Борислав Сарафов, както и постъпилите уведомления за започване на разследване срещу него в качеството му на зам. главен прокурор и директор на НСС, Съюзът на съдиите в България призовава

Пленума на ВСС на извънредно заседание да избере нов заместник на Иван Гешев. А след това целият състав на ВСС да подаде незабавно оставки като морално делегитимиран.  

В Становището на УС на ССБ публично изявление на Борислав Сарафов за „чистка на гешевчетата по места“ е определено като абсолютно неприемливо до степен на абсурдност.

Заканата за разправа с приближени до Иван Гешев прокурори едва ли е изненадала някого. Но как Сарафов се е канел да разпознае „гешефтурата“, когато магистратите в апелативните, окръжните и районните прокуратура едва ли са си позволявали дързостта открито до оспорват разпореждания или действия на бившия главен обвинител. Може да е възнамерявал да използва услужливи прокурори по места, които бързат да правят кариера, а може би взаимното следене и доносите все още да се срещат в българската прокуратура, изградена по съветски модел, кой знае…

И Сарафов ще си отиде след Гешев. Дори мечтаната съдебна реформа може да се състои, ако необходимото затова мнозинство бъде осигурено и остане непровалено от „силите на мрака“, за които говори Гешев в обръщението си към скъпите на сърцето му братя и сестри българи.

Със или без главен прокурор или с такъв, който ще има повече представителни функции трябва да реши не само създадената комисия в парламента, а цялата магистратска общност в страната – конституционалисти, университетски преподаватели, съдии, прокурори, следователи, адвокати и техните съсловни организации. Същото се отнася и до това как ще изглежда един бъдещ Висш съдебен съвет и Антикорупционната комисия.

Но съдебната реформа не може да бъде самоцел, тя трябва да осигури необходимото качество на разследването и справедлив съдебен процес за всички участници в него.

И да направи, ако не невъзможен, поне много труден политическия натиск и кадруването в правосъдната система.

Но дори и най-перфектното законодателство не може да бъде гаранция затова как тази реформа ще се проведе на практика. Тя трябва да бъде приета вътре в системата и от цялото общество.

Но как ще се случи магистрати, довчера приемали подкупи, утре да се събудят с нов морал и съвест, която не е чувал да го изтръскаш от боклука и да го обърнеш от другата страна.

Или да се върне доверието на обществото към правосъдието, дълбоко корумпирано още от времето на соца? 

Тоест трябва очистване, но и самоочистване на системата, а затова освен добри закони, са необходими воля и морал.

И гражданско общество с нисък праг на търпимост към корупцията. С този, който имаме сега българите, никаква съдебна реформа няма да даде резултати.

Но да не забравяме, че към днешна дата не само реформата в сектор „правосъдие“, а съдбата на цялото правителство зависи от това ще останат ли Борисов и Пеевски недосегаеми за съдебно преследване. Какъв парадокс, нали?

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

monsterid
Венелина Попова
Венелина Попова е дългогодишен журналист в БНР, от 2001 година е кореспондент на програма "Хоризонт" от Стара Загора. Два пъти е заставала на подсъдимата скамейка за свои разследвания, излиза от тях с присъдата "невиновна". Носител е на наградата за гражданска доблест "Паница", има награди от Националния омбудсман и от Родовата фондация "Митрополит Методий Кусев".

Още от автора

До 20 г. „лишаване от свобода“ или доживотен затвор очаква двамата полицаи от Казанлък, обвинени в убийството на 47 годишен мъж по особено жесток...

До 20 г. „лишаване от свобода“ или доживотен затвор може да получат двамата полицаи от Казанлък, обвинени в убийството на 47 годишен мъж по особено жесток начин, ако...

По следите на изчезналите бюлетини

Делото, образувано в Конституционния съд(КС) по жалби на няколко политически партии след последните парламентарни избори в България, предизвика институционалното напрежение между КС, Централната избирателна комисия(ЦИК) и „Информационно обслужване“...

Съдът отмени дисциплинарното уволнение на доц. Лазарин Лазаров от Тракийския университет

Старозагорският районен съд призна за незаконно уволнението на доцент Лазарин Лазаров от ректора на Тракийския университет(ТрУ) проф. Добри Ярков и го възстановява на длъжността „Декан“ на Ветеринарно-медицинския факултет, заемана от...

Още анализи

Катинар и решетки: Защо пожарът в Кочани взе толкова жертви

"За истината" препубликува анализ на "Дойче Веле". Сградата не е имала адекватна противопожарна защита, казват властите. Само секунди са отнели пожарът да се разгори. Мнозина загиват в опит да...

Анализ на Liberties поставя България сред страните „разрушители” на демокрацията

Кризата на демокрацията в Европа се задълбочава през 2024 г., сочи нов доклад на Съюза за граждански свободи за Европа Liberties, посочват от Български Хелзински Комитет. Дори държави,...

Ликвидаторът на КТБ сега иска да създава „нармаг“, опакован в социалистически ретро шик

"За истината" препубликува анализ на Емилия Милчева от "Дойче Веле". Пеевски, ликвидаторът на "Булгартабак", LaFka и КТБ, е решил да възроди социалистическия "нармаг", като начало срещу 10 млн. лева...