BG | EN

И резиденция „Банкя“ попадна в списъка с „ненужните“ държавни имоти, ще я продават

Снимка: „Фейсбук“ страницата „Ново архитектурно наследство“.

Бившата партийно-правителствена резиденция „Банкя“ е в списъка с 4400 държавни имота за продажба поради „отпаднала необходимост“. 

За това алармират от фондация „Ново архитектурно наследство“ в своята “Фейсбук” страница. Организацията се занимава и изследване, популяризиране и създаване стратегии за развитие на архитектурата, построена след Втората световна война.

Освен нашумелия амфитеатър в София, нос Червенка до Созопол или сгради културно наследство в София и Варна например, интерактивната карта на активиста Боян Юруков показва, че за продажба е пусната и цялата бивша партийно-правителствена резиденция “Банкя”.

Вероятността след подобна продажба забележителният сграден комплекс да бъде разрушен и да бъде използвана само земята е много голяма, а загубата за българската архитектура би била огромна, смятат специалистите.

Те припомнят накратко хронологията от последните няколко години:

  • Бившия правителствен балнеосанаториум в Банкя една от категорично уникалните сгради от втората половина на ХХ в. у нас. Тя е специфична вариация на следвоенния регионализиран модернизъм, проектирана е по поръчка на МВР – Управление безопасност и охрана (УБО) с главен проектант арх. Павел Николов (Главпроект) и е завършена през 1977 г.
  • Първоначално постройката е трябвало да бъде санаториум за заслужили дейци, но в крайна сметка Тодор Живков прави мястото своя резиденция. През 1990 г. тя е предадена на новосъздадената Българска асоциация за туризъм и отдих, а после на Столичния народен съвет. Година по-късно Столичен общински съвет основава дружество „Софийски голф и кънтри клуб“ заедно с фондация „Масако Оя“.
  • През 1992 г. общинският съвет на София дава 51% от имота на новоучреденото дружество и до смъртта си през 1999 г. японската милиардерка Масако Оя живее в резиденцията, която започва да работи като хотел. Той функционира до 2009 г., когато с решение на правителството управлението на резиденция „Банкя“ е прехвърлено на НСО, която да го използва за тренировъчен център. Службата ползва имота по-малко от година, след което сградата е предадена на областния управител.

От дълги години вече резиденцията не се поддържа и се руши. 

  • През 2021 г. Резиденция Банкя беше предложена от НАН и Софияплан за статут на недвижима културна ценност от национално значение. В Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) беше внесен подробно попълнен фиш за предварителна оценка, но резултат от този експертен труд все още няма. 
  • През 2023 г. Общинските съветници от групата на „Спаси София” предложиха общината да поиска от държавата да придобие безвъзмездно резиденцията в Банкя, която е публична държавна собственост. Мотивите на искането са оценени от експертите като логични и в съответствие с направената преди това експертна архитектурна оценка: комплексът е ценен архитектурен образец на следвоенния модернизъм, имотът се руши и е в риск, а паркът около него пустее.

 „Спаси София“ предложиха, след като го придобие, Столична община да го възстанови като „специализиран балнеоложки и конферентен център за профилактика и/или долекуване“ – нова функция, максимално близка до автентичната, което обикновено е правилен подход за успешно опазване на културни ценности. 

  • През април 2023 г. инициативата на „Спаси София“ бе спряна от ГЕРБ с мотив, че кметът на Банкя Рангел Марков (също от ГЕРБ), не е запознат с него. Марков намеси теми като реституционни претенции, липсващо обществено обсъждане и получени в общината инвестиционни намерения от ректорите на три университета (УНСС, НСА и ЛТУ), които искали да получат резиденцията за своя изнесена база. В крайна сметка прехвърлянето беше спряно.
  • През май 2025 г. целият имот на резиденция “Банкя”, заедно със сградите в нея, се появяват в списъка с държавни имоти “с отпаднала необходимост” за продажба.

След новината, че резиденцията е попаднала в списъка с 4400 сгради и имоти за продажба, от “Спаси София” заявиха, че за втори път ще я поискат от държавата, за да я стане тя общински балнеоложки и конгресен център.

 От десетилетия огромната сграда и прилежащия ѝ парк  тънат в разруха след като преминаха през поредица от неуспешни проекти и липса на визия. Резиденцията е включена в проекта „Ново архитектурно наследство на София“ – поръчан и платен от Столична община, и е идентифицирана като един от най-ценните образци на следвоенния модернизъм в България, заявяват от партията.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

Още от автора

Окръжният съд в Монтана върна на поста отстранения кмет на Лом

Окръжният съд в Монтана отмени мярката на кмета на Лом Цветан Петров (ГЕРБ), който беше временно отстранен от длъжност, след като беше обвинен в умишлено престъпление срещу политическите...

Организаторите на „Шествието за семейството“: Не сме канили Калина Сакскобургготска

Организаторите на Националното шествие за семейството разпространиха официална позиция, с която опровергават появили се публикации и внушения, че княгиня Калина Сакскобургготска е била сред официалните лица и е...

Общинският съвет в Балчик отмени свое решение за финансиране на няколко фестивала

Общинският съвет в Балчик отмени днес решението си за финансиране на няколко фестивала, взето на 22 май 2026 г., информира БТА. Това се случи след като областният управител...

Още за новините

Да задържим младите лекари: кауза инвестира в бъдещето на педиатрията

Българската здравна система се изправя пред критичен недостиг на педиатри точно в момента, когато нуждата от тях расте. Новата програма „Лекари на бъдещето“ поставя обществото в центъра на решението, като отваря път за младите...

Над 1,6 млн. евро загуба в държавния конезавод „Коньовец“: Води ли се предприятието към фалит?

Над 1,6 млн. евро е загубата на единствения у нас държавен конезавод „Коньовец“ край Шумен. Работниците в предприятието не са получавали заплати от четири месеца, огромни са задълженията...

Активист на Пеевски започва ремонт за 1.2 млн. евро на улица в Тутракан

Община Тутракан стартира с „първа копка“ инфраструктурен проект  „Ремонт на уличната и тротоарната настилка на ул. „Димитър Благоев“ в гр. Тутракан“. Проектът се реализира по договор за безвъзмездна помощ,...