BG | EN

Историята на...

История за менторството, като инвестиция в общото ни бъдеще

Менторът ти не винаги ще ти казва това, което искаш да чуеш, но винаги ще те подкрепя. На снимката: Калина Михайлова (третата вляво), ментор в програмата за индивидуално менторство на гимназисти ABLE Mentor, и участници в програмата

Тодор Попов гледа на житейския опит като на работно куфарче, което през годините пълни с инструменти – инструменти, служещи му както в личен, така и в професионален план като управител за България на международната технологична компания SumUp.

От миналата есен, като ментор доброволец в програмата за отборно предприемачество „Тийноватор“, Тодор „отваря“ своето куфарче за млади хора с интерес към стартъп културата и намирането на решения на социални предизвикателства.

„Те имат свежите идеи, имат това, което е носителят на новото, на тях им трябват първите инструменти, които всеки човек ползва.“

Тодор Попов, ментор в програмата за отборно предприемачество „Тийноватор“

Сред идеите, които обсъждат с екипа от младежи от две пловдивски училища, са създаване на животоспасяващи изобретения, преработка на отпадъци, енергоспестяващи приспособления, хранителни добавки и други. През следващите седмици екипът ще се фокусира върху една от тях и ще започне да работи по нейната реализация. В края на програмата през май съотборниците ще представят своя проект пред жури от предприемачи и потенциални инвеститори.

Все повече опитни професионалисти като Тодор споделят опита си с млади хора, търсещи развитие отвъд формалното образование и професионалните практики и стажове. Независимо дали го правят през менторски програми или други формати, обединяващо за менторите е желанието им да подпомогнат развитието на младежите, както и да са от полза на своите общности и средата в България като цяло.

Тодор (първият отдясно, отзад), менторите Светла Тодорова (първата вляво), Елена Стойчева (втората вляво) и Виолета Керемидчиева (първата вдясно, отпред) и Тийноватори от Пловдив.

Именно желанието да допринесе за развитието на средата мотивира Иван Пантелеев да се включи в програмата за индивидуално менторство на млади хора от 18 до 25-годишна възраст Mentor the Young. Иван е съдружник в агенцията за дигитален маркетинг Xplora BG и ко-водещ на подкаст за бизнес и дигитален маркетинг. Събеседници в подкаста често са му професионалисти и предприемачи, които споделят максимата на водещия „Първо дай, после ще получиш“ и за които създаването на по-успешна среда е също толкова важно колкото собственият им успех.

Менторски програми като Mentor the Young привличат „хора, които наистина искат да правят нещо хубаво – да помагат… От другата страна имаш едни млади хора, а всички обичат да работят с млади хора, защото те носят енергия“, споделя Иван.

Иван Пантелеев (вляво) и неговият младеж, Илия Дечков

Сходни подбуди водят и адвокатът, предприемач и „добротворец рецидивист“ Калина Михайлова, която е ментор в последните две издания на програмата за индивидуално менторство на гимназисти ABLE Mentor. Отгледана от родители лекари и баба учител – „хора, чиито професии са да дават на обществото“, Калина от години подкрепя различни каузи и да стане ментор на млад човек е естествено продължение на добротворческия ѝ път.

„Искам да помогна на младите да станат създатели, а не просто users – потребители“, използващи обществените блага, споделя Калина. С първото момиче, на което е ментор, създават кампанията „С книга към здраве“ за събиране на книги за лечебни заведения в област Плевен, а с второто изготвят проект за личностно и професионално развитие. И с двете момичета обсъждат ролята на отделния човек в обществото и как, работейки върху себе си, могат да подобрят заобикалящата среда.

Понякога менторът, подобно на родител, просто те подкрепя отстрани. На снимката: Калина Михайлова на финала на ABLE Mentor през февруари.

„Вярвам, че може да променим ситуацията, в която живеем, но няма как да целим промяна, без да погледнем напред. Ако не погледнем напред, ако не видим следващото поколение, ако не му дадем примера от нашите грешки, от нашите грешни надежди и заблуди, няма как да очакваме промяна“, категорична е Калина.

Според Тодор промяната идва от нас самите – от хората, които запретват ръкави и сами търсят решение на проблемите. Според него е важно у младите да бъде възпитавана нагласата за решаване на проблеми.

„Да се оплакваш, че нещо не работи, не е правилният начин на мислене. Правилният начин на мислене е, ако видиш, че нещо не работи, да помислиш как да направиш то да работи“, споделя Тодор. Благодарение на своята инициативност той създава една от първите аматьорски лиги за стрийтбол в България, а желанието му да промотира местните култура и талант в страната го подтиква да създаде медийната платформа Майна Town, включваща туристически гидове за няколко български града и комикс поредица, чиито герои са независими журналисти, местни артисти и предприемачи, работещи за развитие на своите общности.

Сред комикс героите на Майна Town са независими журналисти, предприемачи и художници. Тук: Ивайло Дернев, съосновател на пловдивския новинарски сайт „Под тепето“. Снимката е предоставена от Тодор Попов.

За Тодор менторските програми са „канализиран начин това мислене да се преподава. С тази програма имам възможност да подтикна други да решават проблеми. От това имаме нужда – хора, които се опитват да решат проблеми, а не хора, които се оплакват.“

Участващите в менторски програми младежи са именно такива хора: те желаят да улеснят забързаното градско ежедневие, полагат грижи за природата и по-онеправданите от тях, търсят решения на социални и екологични предизвикателства.

„В съвсем сигурни ръце сме“, убеден е Тодор. Според него „младите хора са бъдещето, което все още се кове и бъдещето, което всички ние, които имаме опит, можем да помогнем да се изкове по един по-устойчив начин“.

Присъединете се към Тодор и подкрепете млад човек, като станете ментор доброволец.

Конкретни изисквания и друга полезна информация ще намерите на сайта на съответната програма: ТийноваторABLE Mentor и Mentor the Young.

На финала на сезона 18 на ABLE Mentor, февруари 2022 г. На екрана е изписано: „Човек или е част от проблема, или е част от решението.“

Фондация „Америка за България“ работи за дългосрочното развитие на доброволчеството и менторството в страната, като подкрепя програмите Тийноватор, ABLE Mentor, Mentor the Young и други инициативи в областта на доброволчеството и филантропията.

*Текстът и снимките са част от редакционното съдържание на месечния бюлетин на Фондация „Америка за България“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Историята на...

Още от „Историята на...“