BG | EN

Истината за ДС или носталгия по вкусната боза и билетчето от 6 ст.?

Снимка: Pixabay.

„За истината“ препубликува анализ на Емилия Милчева от „Дойче Веле“. Заглавието е на редакцията.

Кой може да предскаже какво би се случило, ако през зимата на 1990 г. на Кръглата маса беше взето решение за отваряне на досиетата? Щеше ли създаденото малко по-рано ДПС да помага за изтърбушването на държавата по време на прехода? Щеше ли една част от българския бизнес да е честна за своя първи милион – или пък кръгът “Монтерей” да е просто обедна сбирка на пенсионирани служители на бившите служби, до един свързани с БКП/БСП?

“Кого интересува ДС 35 години по-късно?!” ще възразят както хора с памет за онова време, така и младежи, които политиците оставиха безпаметни за най-новата история на България. Такъв въпрос зададе наскоро и депутатът от БСП-Обединена левица Румен Петков по bTV, същият, който обяви, че левицата иска закриване на Комисията по досиетата и прехвърлянето на документацията в Държавния архив. Нямало нужда, ДС не съществувала, а и Комисията имала голям бюджет от 10 милиона лева. Не е направил справка със Закона за държавния бюджет – за 2024 г. е 4,855 млн. лева, не е бил по-голям и в предишни години, а служителите са стотина човека.

Институт за националната памет – кога?

СДС има историческата отговорност да довърши започнатото преди години, когато не успя да осъществи създаването на Институт за националната памет. Днес партията е придатък към ГЕРБ, но през 2006 г., когато тогавашният ѝ лидер Петър Стоянов (президент в периода 1997-2002 г.) предложи идеята, ситуацията беше различна. Тогава страната беше управлявана от тройната коалиция – БСП, НДСВ, ДПС, в чието правителство Румен Петков за кратко беше министър на вътрешните работи.

През 2011 г., когато на власт беше първият кабинет на ГЕРБ и Бойко Борисов, Лъчезар Тошев от СДС-Синята коалиция отново внесе законопроект за създаване на Институт за националната памет за престъпленията срещу българския народ. Парламентът го отхвърли още на първо четене и така темата за тоталитарния режим и репресивния му апарат остана в папките на досиетата. Множество политически сили се постараха да я изтласкат от дневния ред на обществото, да я държат настрани от учебниците и публичния дискурс. Така на терена на забравата и политическото съглашателство избуя носталгията по социализма и прожектирането на идеализирани образи и спомени за времето на бозата и билетчето по за 6 стотинки.

Крайно време е Комисията по досиетата да бъде надградена в Институт за националната памет – в страните от бившия социалистически лагер, дори в Косово, тези комисии биват трансформирани, а не закривани, заяви по БНТ Екатерина Бончева от Комисията по досиетата. С внасянето на такъв законопроект се ангажира депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.

Как другите пазят паметта

България така и не създаде институция, която да разшири дейността на Комисията по досиетата, включвайки изследователска, образователна и културна дейност. Създаването на такъв институт дава възможност за участие в европейски и международни проекти съвместно със сходни организации от бившия социалистически блок по общи теми – преподаването на социализма например.

Това правят например институтите за памет в държави като Полша и Чехия – анализират историческите и социалните процеси, свързани с тоталитарния режим, и представят тези знания на обществото. Полският Институт за национална памет е особено активен, организира изложби, издава книги и филми, провежда международни конференции и дори реставрира паметници, свързани с историята на Втората световна война и съпротивата срещу комунизма.

Словашкият Институт за национална памет разкри, че бившият премиер Андрей Бабиш е бил агент на бившите тайни служби на социалистическа Чехословакия под кодовото име „Буреш“. Това предизвика сериозен обществен дебат за наследството на комунизма и интегритета на съвременните политици.

Не би било изненада, ако БСП-ОЛ се обяви против създаването на институция, наследяваща Комисията по досиетата, макар че предложението за закриване на Комисията не е било обсъждано на преговорите с ГЕРБ-СДС. Но никога не е късно да бъде осветен приносът на „партията на народа“ за несправедливия преход, създал големи неравенства и обогатил категории хора, за които се откриват обвързаности с ДС.

Ще има ли Музей на комунизма в София

Ако беше взето решение да се отворят всички досиета в зората на прехода – вместо половината да бъдат унищожени – това щеше да го направи по-болезнен и труден. Но същевременно обществото би започнало по-бързо да преживява собствените си травми и да изисква по-голяма отговорност от новите политически елити.

Преди 3 месеца кметът на София Васил Терзиев с пост във Фейсбук съобщи, че с екипа му правят “първи стъпки” в изпълнение на предизборното обещание за музей на българския комунизъм. Но още не е ясно какво точно има предвид. Миналото на семейството му стана повод за атаки срещу него по време на предизборната кампания, тъй като родителите му, дядо му и братът на дядо му, както и чичо му са били офицери от висшия ешелон на ДС. През есента на 2023 г. Терзиев беше обяснил, че иска да превърне старата сграда на МВР на Лъвов мост – известна като “народен дом на терора”, в музей.

Впрочем, решение за такъв музей взе първото правителство на ГЕРБ през 2010 г., но така и не се намериха средства. После инициативен комитет на репресирани от комунистическия режим искаше там да бъде изграден Мемориал на диктатурата. Но всякакви опити да се разкрие истината за репресиите на режима и ДС биваха блокирани. Дали най-сетне мъчилището на Лъвов мост не би могло да се трансформира в Институт за национална памет?

Без наказателна отговорност

В крайна сметка само паметта ни остава, след като не бяха взети политически, административни и законодателни решения за тоталитарния режим – освен една декларация, с която се осъжда този режим, но не бе потърсена наказателна отговорност от виновниците за престъпленията му. Иначе съвестта на обществото все така ще е в плен на забравата, а демокрацията – в капана на миналото. Разрушеният паметник на Червената армия-окупаторка в Княжеската градина е илюстрация за тази полусвобода. Уж солдатът с шмайзера го няма, но не съвсем, не съвсем.

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

monsterid
Емилия Милчева
Емилия Милчева е журналист, автор на "Дойче веле" и сайтът "Тоест".

Още от автора

Акцията в „Сараите“: Как Доган слезе по стълбата на властта

"За истината" препубликува анализ на Емилия Милчева от "Дойче Веле". Без имотите в Бояна и в Росенец Доган загуби и блясъка, и недосегаемостта си. А вчерашната му реплика към...

Теодора Георгиева и скандалът „Чирен“: Нови щети за България

"За истината" препубликува анализ на Емилия Милчева от "Дойче Веле". Теодора Георгиева не е отговорила на най-важния въпрос - наистина ли е на видеото от "Осемте джуджета". Каквото и...

Киселова и МЕЧ: Ще видят ли бял свят тия 43 секунди?

"За истината" препубликува анализ на Емилия Милчева от "Дойче Веле". "Изтриването" на групата на МЕЧ облекчава управляващите – по-лесно ще прокарват решения при потенциално по-малко противници. А тъкмо МЕЧ...

Още анализи

Не е вярно, че социологическо проучване показва масова подкрепа за Русия и Путин сред българите

„За истината“ препубликува анализ на „Fact check“. Социологическата агенция „Алфа рисърч” не е провеждала изследване, което да показва, че 77% от българите подкрепят Русия във войната, а 91% харесват Путин...

Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

"За истината" препубликува анализ на "Дойче Веле". "На руснаците не може да им се вярва. Правят се, че са съгласни да сключат договор, но не спазват нищо. Те ще...

„Ези – Украйна губи, тура – Русия печели“

"За истината" препубликува анализ на "Дойче Веле". Това е план за капитулация на Украйна: германските медии единодушно разкритикуваха плана на Тръмп за спиране на войната на Русия срещу Украйна....