Най-нисък брутен вътрешен продукт на човек от населението, незадоволително развитие на пазара на труда, слаба инвестиционна активност и една от най-лошите демографски картини. Това са част от констатациите за Област Силистра от изследването на “Института за пазарна икономика” (ИПИ) относно икономическото и социалното развитие на областите в България „Регионални профили 2024“.
Изследването обхваща периода от 2020 до 2023 г. и беше представено през ноември тази година.
Профилите на 28-те области в страната включват осем категории, оценени по 75 индикатора, всяка от които има отношение към качеството на живот и развитието на демография, икономика, данъци и администрация, инфраструктура, здраве, околна среда, образование и социална среда.
Характерно за цялостната картина на развитие на областите, представена в анализа на ИПИ, е икономическия растеж. Но същевременно с това нараства и неравенство между тях.
Водеща по икономически растеж според резултатите от изследването остава област София, следвана от Пловдив и Стара Загора. Напред в класацията са и Варна и Бургас заради възстановения туризъм. Но областите Видин, Силистра и Добрич остават с по-нисък растеж, което допълнително задълбочава различията в доходите и качеството на живот.
Каква е картината за Силистра според осемте категории на изследването
Силистра е областта с най-ниска оценка в категорията “Икономическо развитие”. Тя остава една от областите с най-нисък брутен вътрешен продукт (БВП ) – 10,0 хил. лв. на човек (при 20,2 хил. лв. в страната). Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 13,3 хил. лв. (при 18,7 хил. лв. в страната). Средната месечна пенсия нараства с рекорден за страната ръст, но е сред трите най-ниски в страната (преди тази в областите Кърджали и Разград). Тези показатели предопределят и високото ниво на бедност в областта. През 2022 г. делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, е третият най-висок (след тези в областите Монтана и Видин) – 34,4% (при 22,9% в страната).
Развитието на местния пазар на труда също е незадоволително. През 2022 г. Силистра е на предпоследното място, зад нея е само Област Монтана. Икономическата активност се понижава и е втората най-ниска в страната. Коефициентът на заетост на населението от 15-64 години е 56,3, при средно за страната 70,4. Много висок е коефициентът на безработица на населението на 15 и повече години – 10,4, при средно за страната 5,4.
Инвестициите също са слаби – броят на нефинансовите предприятия през 2021 г. е 38 на хиляда души от населението, при 60 на хиляда души в страната. Вътрешните и чуждите инвестиции също остават сравнително ниски – 400 евро преки чуждестранни инвестиции на човек за 2022 г., при средно за страната 4098.
Средното ниво на местните данъци в област Силистра е сравнително ниско, което е типично за бедните общини. През 2023 г. всички разглеждани местни данъци са били по-ниски от средните за страната. Трябва да се отбележи, че през 2024 с няколко решения на обшинския съвет бяха увеличени редица местни данъци и такси в Община Силистра.
Област Силистра не може да се похвали и с висока прозрачност на институциите – средният рейтинг за прозрачност в работата на органите на местното самоуправление, който се отчита от Програма “Достъп до информация” изостава значително спрямо този за страната – 58,8% в областта при 70,3% в страната.
Слаби са резултатите и в категорията социално развитие:
Силистра е сред трите области (заедно с Видин и Смолян) с най-влошена демографска картина през 2022 година. Населението застарява и това е отразено в съотношението на населението над 65 години към това на 0–14 години – то е 210,6% (при 165,9% в страната), а към това на 15–64 години – 45,9% (при 37,7% в страната).
Образователната картина също не е розова – резултатите на учениците в област Силистра са били сравнително слаби и през 2023 година. Средният успех на матурите по БЕЛ за 2022 е 3,69, при 3,93 средно за страната. Делът на населението с висше образование е 21,6, при средно за страната 29,8. Средният успех на изпита по математика след VII клас (в точки) e 26,8 (при 35,3 за страната)
Здравеопазването в област Силистра страда от липса на лекари специалисти, отбелязва изследването, а леглата в болниците и през 2022 година са били под средния брой на леглата в страната. Населението на един общопрактикуващ лекар (брой) e 1964, при 1678 за страната.
Индустриален парк, пътища, градска среда: Силистра актуализира плана за интегрирано си развитие
Пътната мрежа в област Силистра е почти идентична със средната за страната – 18 км. пътища на 100 кв. км от територията на областта. Доста под средния обаче е делът на първокласните пътища – 11,3% в областта при 18,5% средно в страната през 2022 година. Въпреки това качеството на пътната настилка е сравнително високо – 44% от пътищата са в добро състояние, при 41% в страната.
Силистра е сред първите по показателите, оценяващи реда и сигурността – броят на престъпленията се повишава, но остава сравнително нисък, а разкриваемостта е висока, или поне според официалната статистика. През 2022 г. регистрираните престъпления срещу личността и собствеността в областта са били 8,5 на хиляда души от населението (при 11,6 на хиляда души в страната). Разкритите престъпления са 62% (при 49% в страната).
Силистра е и сред областите с най-слабо представяне по показателите за околна среда. Една от основните причини за това е изключително ниският дял на предадените за третиране и рециклиране битови отпадъци – едва 19% (при 74% в страната).
В областта на културата и туризма резултатите също са незадоволителни. Посещенията на кината в областта нарастват, но остават ниски – 110 на хиляда души (при 590 на хиляда души в страната). Посещенията на местните музеи са 336 на хиляда души (при 619 на хиляда души в страната). Отчитат се и сравнително малко посещения на театрите. Посещенията в библиотеките, обаче, са над средните за страната.
Всички тези данни дават като извод и оценките в анализа за развитието на областта по осемте категории. По четири от категориите оценките за развитие са слаби. Такива са оценките по икономическо развитие, социално развитие и околна среда. По две категории са незадоволителни – демография и здравеопазване. Най-висока оценка – средна, е поставена на категориите образование и сигурност и правосъдие.
Сравнителен преглед с докладите на регионалните профили за Област Силистра за минали години показва, че ситуацията е без промяна и показателите са били незадоволителни.
Цялото изследване за Силистра “Регионални профили 2024 г.” може да бъде прочетено ТУК