
Дружеството „Сорико“, регистрирано в Сливен, има инвестиционно намерение за изграждане на площадка за третиране на отпадъци в землището на новозагорското село Езеро, уведомление за което е представила в РИОСВ Стара Загора.
В резюмето на предложението са посочени всички видове отпадъци, както и дейностите по събирането, съхранението и предварителната им обработка. В списъка са включени 67 вида с общ обем над 40 хиляди тона годишно, сред които и
пестициди, лекарства, бои, лепила и смоли, които съдържат опасни вещества, химични вещества и смеси, стари гуми, перилни и почистващи смеси с опасни вещества, батерии, акумулатори, утайки от почистване на отпадни води, асфалтови смеси и запалими отпадъци като RDF и модифицирани горива, получени от отпадъци и др.
Прави впечатление, че всички видове отпадъци са обозначени с код за съхранение R 13. В предложението е посочено, че на площадката ще действа сепарираща инсталация с капацитет от 200 тона на денонощие. В него още е записано, че след процедурата по превантивен контрол, ще бъде подадено заявление за промяна на действащ разрешителен документ с добавяне на нова площадка съгласно Закона за управление на отпадъците(ЗОУ).
Предложението, с прикачените към него файлове с точно описание на дейностите и отпадъците – тук
Имотът е с площ от 17.5 хил. кв. м. в землището на селото. Инвеститорът е записал в предложението си, че „не се очаква обектът да е източник на организирани и неорганизирани емисии, няма да се прилагат горивни процеси, нито пиролизни, химико-физични или други термични процеси на третиране“. Все пак в предложението е посочено, че се очакват локални миризми от сепарирането на отпадъци, но предвид това, че те ще са с органолептичен характер, а дейностите ще са в закрито помещение и далеч над 300 метровата зона от населени места, рискът от пренос на миризми от обработвания отпадък, най-вече този с битов характер, се определя като незначителен.
Инвестиционното намерение на фирма „Сорико“ ООД, чийто управляващ и съсобственик Минко Минчев е добре познат на гражданите в Нова Загора, не остана тайна за жителите на село Езеро.
На специално организирана среща те поставили важни въпроси, свързани с дейността на бъдещата площадка за съхранение на отпадъци. На нея представители на инвеститора на няколко пъти употребили думата „депо“, което предизвикало Кремена Петрова-съветник в ОбС на Нова Загора да ги попита дали ще изграждат депо или площадка за съхранение на отпадъци. В отговора липсвала конкретика, коментира тя пред „За истината“, станало ясно единствено, че площадката ще е закрита.
След срещата жителите на село Езеро изпратили писмо до служебния министър на околната среда и водите, до шефа на РИОСВ-Стара Загора и до кмета на Нова Загора, в което се подписали над 100 души.
Кремена Петрова, изненадана от този акт, го определи като преодоляване на страха от силните на деня в малките населени места.
Във възражението хората категорично се обявяват срещу инвестиционното намерение на фирма „Сорико“ ООД. На първо място, защото не е ясно какви количества от различните видове отпадъци ще се съхраняват на площадката от цялата страна, по какъв начин и за какъв срок от време. И най-вече, защото е по-вероятно да става дума изграждане на депо.
В писмото е посочено, че до 2015 година селото е било запрашавано от дейността на кариера за добив на инертни материали,
а жителите му са били жертва на съседно сметище, на което нерегламентирано са изхвърляни отстатъци от птицекланица(на известен старозагорски олигарх). А от 2014 година са принудени да търпят и миризмите от дейността на централата за биогаз на „Енерджи 2“ ООД на скандалните старозагорски индустриалци Ангелови.
Заедно с инвестиционното предложение за площадката за отпадъци в землището на село Езеро, в РИОСВ – Стара Загора е внесено и друго Инвестиционно предложение – за изграждане на 600 декара фотоволтаични електроцентрали(ФЕЦ) в защитената зона „Св. Илийски възвишения“, при което, според жителите на селото, ще бъдат унищожени местообитания на видове и ще бъде нарушено екологичното равновесие в района. На предстояща сесия ОбС в Нова Загора предстои да одобри ПУП-План за застрояване на ФЕЦ с
възложител „Нова Груп 2018“ ООД Нова Загора, в което 50 процента от собствеността са на „Сорико“ ООД.
В отделно писмо Кремена Петрова-общински съветник и председател на Инициативния комитет „Нова Загора иска да диша“ остро възразява срещу инвестиционното намерение на фирма „Сорико“ ООД,
лишено от икономическа и екологична обосновка и с рискове за околната среда и здравето на хората в село Езеро.
Според Петрова регионът не се нуждае от допълнителна площадка за съхранение на отпадъци, тъй като събираните разделно отпадъци от Нова Загора могат да бъдат третирани в Регионалното депо в Ямбол. Тя обръща внимание и върху възможните рискове за подземните водоизточници и земеделски земи в района, тъй като площадката трябва да бъде разположена върху нарушен терен на кариера за инертни материали, чиято концесия е все още действаща.
Ще припомним, че преди няколко години в подобна кариера край сливенското село Боров дол бяха открити загробени труповете на хиляди умъртвени животни, а анализ в сертифицирана лаборатория в София показа, че става дума за норки.
Тогава сливенската прокуратура започна разследване, което обществото не разбра как приключи, във всеки случай не с повдигане на обвинение.
Писмото, подписано от жителите на Езеро завършва с призив селото им да не бъде превърнато в център за събиране на отпадъци от цялата страна и заявяват категоричното си намерение да предприемат всички допустими от закона действия, за да не допуснат реализирането на инвестиционното намерение. Срокът за обжалването му изтече, предстои РИОСВ да излезе с решение за извършването на Оценка за въздействие върху околната среда-ОВОС. А „За истината“ ще проследи развитието на случая и чий интерес ще надделее при вземането на решението от екологичните власти – този на инвеститора или общественият.