BG | EN

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

Снимка: pixabay.com

„Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем. Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства“.

Това заяви пред БНР Камелия Димитрова, основател и изпълнителен директор на фондация „Дигнита“, която работи в сферата на противодействието на трафика на жени с цел сексуална експлоатация. 

По думите ѝ често жертвите тръгват от маргинализирани общности, където темата „Насилие над жени“ е забранена. Става въпрос за жени, които живеят в бедност, отпадат рано от образователната система, сключват ранни бракове или живеят на семейни начала с момчета, съответно стават абсолютно икономически зависими от мъжете в семейството. Това са едни патриархални общества, където няма никаква равнопоставеност и жените са системно дискриминирани и изключително несклонни да докладват тежките случаи на насилие, пояснява Димитрова. 

Тя дава пример с квартал „Кармен“ на Казанлък, където хората от фондацията са се натъкнали на това, че голяма част от младежите са зарибени по метаамфетамин „Перник“, който е силно халюциногенен и предизвиква тежки случаи на агресия. В следствие на това често жените стават обект на тежки форми на физическо насилие, а дългото изтезаване на жени води до приемане на насилието като нещо нормално. Освен това зависимостите на жени водят до принуждаването им да предоставят сексуални услуги.

От фондацията призовават за достъпни услуги за засегнатите семейства в общността, които да работят в конкретното населено място, както и да има програми за реабилитация на младежи.

Според Камелия Димитрова, често институциите си затварят очите пред т.нар. ранните бракове в тези общности, защото смятат, че това е културна специфика. „Не, това не е културна специфика, а престъпление“, казва тя и настоява услугите да бъдат доведени до общността, защото там има проблем.

Само преди дни полицията в Казанлък съобщи, че 28-годишна жена е пребита от 24-годишният ѝ бивш приятел, а вчера жена на 28 години е приета в кома, с черепно-мозъчна травма и счупени ребра, вследствие на възникнал семеен скандал в Габрово.

Държавата да предоставя близо половин милион лева годишно за мерки за борба с домашното насилие предвижда националната програма за превенция и защита от домашното насилие до 2026 година, стана ясно през миналата седмшца.

Програмата включва мерки, които трябва да предприемат всички отговорни институции за превенция и защита от домашно насилие. 

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините