BG | EN

Изстъпления, които шокират: Цончо Ганев и „Възраждане“

Снимка: Фейсбук профил на Цончо Ганев.

„За истината“ препубликува анализ на Емилия Милчева от „Дойче Веле„.

Агресивните изстъпления на Цончо Ганев и „Възраждане“ дискредитират парламента и засилват апатията и цинизма сред хората. “Не ги закачат, защото са силни”, мислят си някои. Вярно е друго: защото са полезни някому.

Заместник-председателят на “Възраждане” Цончо Ганев няма място като заместник-председател на 51-вото НС заради поведението си на “локал”, което го дисквалифицира политически. ПП-ДБ инициира подписка за свалянето му, след като миналата седмица Ганев блъсна с все сила един от депутатите им – Явор Божанков, но шансовете да бъде свален Ганев от поста не са големи. 

Провокациите и грубиянският тон – запазена марка на “Възраждане”, както черните суичъри са емблема на тийнейджърските банди от моловете, зануляват и бездруго ниския авторитет на Народното събрание. Наказания няма. 

Имунитетът като щит за безнаказаност

А когато на депутатите на една партия всичко се прощава, парламентарният председател изглежда не просто безпомощен, а съучастник – Наталия Киселова наказа Ганев за нахвърлянето му с… “порицание”, подминавала е и други изстъпления на “възрожденците”. На фона на слабата си законодателна активност, Народното събрание произвежда предимно политически театър и батални сцени, а имунитетите се използват като щит за безнаказаност.

Това е поредната стъпка към селективна държавност, където властта решава не какво е извън закона, а срещу кого да го приложи. 

Селективна държавност

Дали Цончо Ганев ще загуби поста на заместник-председател на 51-вото НС не е само въпрос на санкция. Към ненаказаните безобразия на “Възраждане” се числи и вандализмът на техни депутати срещу Дома на Европа в София, чиито имунитети също добре се охраняват. През февруари Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров участваха в нападение срещу сградата на ЕК, която замеряха с червена боя и яйца заедно със свои агитки и противници на присъединяването на България към еврозоната. 

Въпреки че и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска прокуратурата да свали имунитетите им, за да бъдат разследвани и обвинени, ГЕРБ и другите от управляващото мнозинство осуетиха наказателното преследване. Покрай четиримата от “Възраждане”, от защитата се възползват и двама от ДПС-ДПС – Джейхан Ибрямов, който беше арестуван през октомври м.г. с белязани 100 хиляди лева, и съпартиецът му Марио Рангелов. 

“Студеният резерв” на ГЕРБ

ПП-ДБ са събрали необходимите 80 подписа, дори повече, за да внесат искането за отстраняване на Цончо Ганев от поста. Депутатът Йордан Иванов (ПП-ДБ) съобщи по bTV вчера, че под инициативата не се е подписал никой от ГЕРБ-СДС, нито от “ДПС-Ново начало”. Миналата седмица лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов защити подкрепата на партията му за “Възраждане” с аргумента, че: “Съдебният процес не се шиканира, а просто се замразява към момента, за да работи парламентът”. Но всички виждат, че парламентът работи ударно единствено когато се гласуват партийни назначения в регулаторите – а за първата сесия  е приел едва четири закона и 11 промени. 

Не е тайна, че ГЕРБ използват “Възраждане” като “студен резерв” – партията на Бойко Борисов има опит в дресурата на национал популисти, които ѝ се противопоставят само докато се позиционират като антисистемни, а после гласуват заедно. “ГЕРБ системно отглеждат “Възраждане” като удобна квази опозиция, която да атакува реалната опозиция в наше лице”, коментира съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов. 

Ако за ГЕРБ прошките, които дава на “Възраждане”, са тактически компромис, в действителност ефектът им е пагубен. Когато системно се прощават агресивни и унизителни действия на парламентарно представена партия, те престават да шокират. Физическото и словесно насилие се възприемат като „част от играта“, парламентът – като място, където се държат като футболни агитки.

Това отблъсква гражданите от политиката, тъй като насажда усещането, че правилата не работят. Наред с това засилва апатията и цинизма – ключови съюзници на всяка авторитарна тенденция.

Авторитарен модел

Агресивните изстъпления на „Възраждане“ дискредитират парламента и подхранват илюзията, че “твърдостта” и “биткаджийствого” са добродетели и спасението е в “силната” ръка. “Щом не ги закачат, значи са силни”, мислят си симпатизантите им. Верният извод е: “Щом не ги закачат, значи са полезни някому”. 

Но по-голямата опасност е, че се легитимира идеята, че демокрацията е слабост, а твърдият натиск – сила. Когато на „Възраждане“ се прощава всичко, други ще искат да получат същото. Същото означава да се приеме агресията като нормален инструмент – и ако се огледаме, ще видим, че обществото е възприемчиво. А това отваря още по-широко вратата за антидемократичен проект. Някой вече чука на нея.

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

monsterid
Емилия Милчева
Емилия Милчева е журналист, автор на "Дойче веле" и сайтът "Тоест".

Още от автора

Зрелищно задържане на „Калашниците“: Но защо чак сега?

Арестът на "Калашниците" беше зрелищен. Но обществото в България има право да попита: Дали ако не бяха умрели хора в ужасяващата катастрофа, причинена от безразсъдна гонка, арестите можеше...

Свръхдефицит: Меденият месец на властта приключи

България се оказа в процедура за свръхдефицит. Меденият месец на властта приключи бързо. Ако България иска да овладее разходите, трябва да върже ръцете на политици, които дават щедри...

„Много хубаво беше на Клептуза едно време“

Най-известният карстов извор в България – Клептуза, който е любим на велинградчани, а и на много българи, е в центъра на спор за бетон, тръби и институционални решения....

Още анализи

Зрелищно задържане на „Калашниците“: Но защо чак сега?

Арестът на "Калашниците" беше зрелищен. Но обществото в България има право да попита: Дали ако не бяха умрели хора в ужасяващата катастрофа, причинена от безразсъдна гонка, арестите можеше...

Колко пари ще загуби България от края на сделките за Украйна

България е спечелила стотици милиони от сделки за предоставяне на стара техника на Украйна, които са използвани за попълване на дефицита в бюджета, става ясно от отговори на...

Свръхдефицит: Меденият месец на властта приключи

България се оказа в процедура за свръхдефицит. Меденият месец на властта приключи бързо. Ако България иска да овладее разходите, трябва да върже ръцете на политици, които дават щедри...