
Снимка: скрийншот от БНТ
Извънредно заседание на Народното събрание ще се проведе днес след безпрецедентното изявление на председателя на Конституционния съд(КС) Павлина Панова от 10 март, в което тя обвини Централната избирателна комисия (ЦИК) и „Информационно обслужване“ за саботаж на делото за оспорване на незаконността на парламентарните избори от от октомври 2024 г.
„Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи“, каза тя.
По-рано вчера държавната фирма „Информационно обслужване“ съобщи, че не може да изпълни исаното от нея преизчисление на изборните резултати, тъй като е предала на прокуратурата всички материали, включително електронните носители. Документите бяха изпратени от Конституционния съд на ЦИК, а изборната кочисия се обърна към „Информационно обслужване“, която традиционно изчислява резултатите от изборите.
Според изявлението на Павлина Панова, от ЦИК три пъти са изпращали въпроси до КС, вместо да изпълнят решението на съда. По този начин двете институции възпрепятстват дейността на КС за приключване на делото по оспорване на законността на изборите, каза Панова.
След изявлението на председателя на КС политически формации призоваха съда да публикува всички материали по делото, а президентът Румен Радев да свика Консултативен съвет за национална сигурност. Делян Пеевски пък поиска оставката на всички членове на ЦИК.
„Свободна Европа“ припомня, че парламентарните избори от 27 октомври 2024 г. се проведоха на фона на сигнали за контролиран и купен вот, най-често в полза на „ДПС – Ново начало“ на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. След вота до Конституционния съд бяха подадени 5 жалби с искане за касиране на изборите.
Конституционният съд може да се произнесе по делото за изборните нарушения само след като Централната избирателна комисия извърши необходимите преизчисления.
Панова съобщи, че през последните дни КС няколко пъти е отговарял на запитвания от ЦИК, а на 10 март е получил уведомление, че ЦИК не може да изпълни задачата си. Причината е, че фирмата „Информационно обслужване“ е предала всички изборни материали и електронни носители на Софийската градска прокуратура без разрешението на КС.
„Считам за необходимо изрично да подчертая, че единствено компетентният съгласно Конституцията на Република България орган, който може да извърши преценка на законността на изборите за народни представители, е Конституционният съд. Всички държавни органи са длъжни да му оказват пълно съдействие, а не да възпрепятстват дейността му“, каза Панова.
Във вторник от „Информационно обслужване“ съобщиха, че не са предоставили на прокуратурата протоколите, изпратени от КС, или техни копия. Дружеството казва, че е върнало документите на ЦИК. Засега няма позиция на ЦИК за тези документи.
„Саботаж“ и „груби интервенции“. Как политиците реагираха на забавянето на делото за изборите
Делото е решаващо за партия „Величие“, която може да влезе в парламента, ако се признаят допълнителни гласове за нея. Това вероятно ще намали броя на депутатите в управляващата коалиция (ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Доган), пише още „Свободна Европа“.
Докато темата с работата на държавните институции ще се обсъжда в парламента, предстои да изтече и новият краен срок за преизчислението на мандатите от вота на 27 октомври. До 15 ч. „Информационно обслужване“ следва да предаде на ЦИК резултатите след повторното въвеждане на 2204 протокола от КС, допълва по темата „Дневник„.