„Не съм съгласна се решението на ВАС и не съм длъжна да се съобразявам с него!“.
Така Десислава Христова, председател на общинската избирателна комисия в Никола Козлево (от квотата на ГЕРБ), обяснява защо тя и още четирима членове на комисията отказват да прекратят мандата на местния кмет Ешреф Реджеб (ГЕРБ), въпреки че той е в доказан конфликт на интереси и по случая има влязло в сила съдебно решение на Върховния административен съд.
Като осъден за конфликт на интереси, Реджеб трябва да бъде отстранен от поста си, тъй като законът не му дава право да заема публична длъжност. За да бъдат прекратени правомощията му обаче, трябва да има решение на Общинската избирателна комисия, а ОИК–Никола Козлево отказва да се съобрази с решението на ВАС и остави кмета на поста му.
В събота, 15 юли, ОИК проведе заседание по казуса и отхвърли предложението за предсрочно прекратяване на пълномощията на козлевския кмет. На заседанието са присъствали 10 от общо 11 членове на комисията. Петима от тях са гласували „за“ отстраняване на кмета, но останалите петима, начело с председателката Христова, са гласували „против“. Така комисията оставя Ешреф Реджеб на поста му, тъй като за отстраняването му са необходими гласовете на две трети от присъстващите.
Против отстраняването на кмета, респ. против решението на ВАС, са гласували всички трима представители на ГЕРБ, включително председателката Десислава Христова. Освен тях, против са гласували един представител на БСП и един от Воля.
„За“ изпълнение на съдебното решение и предсрочно прекратява на кметския мандат са гласували трима от БСП, един от ВМРО и един от ДПС.
Протоколът от заседанието е публикуван на сайта на ОИК – Никола Козлево
Тупкане на топката до края на мандата
Още през 2021 г. Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) обвини кмета на Никола Козлево в конфликт на интереси, след като установи, че в продължение на години той е плащал с пари от бюджета на фирмата на сина си. Заради това Комисията наложи на Ешреф Реджеб глоби в общ размер на 10 000 лв. и постанови да му бъде отнета сумата от 88 862 лв. Комисията установи, че кметът на Никола Козлево е разходвал неправомерно бюджетни средства, като е сключвал договори с фирмата на сина си за доставка на храни за детски и социални заведения. Отделно от това, Реджеб е отпускал общински средства в полза на местен футболен клуб, в чийто управителен съвет фигурира неговият син.
Реджеб, който управлява общината вече втори мандат и е едно от „остриетата“ на ГЕРБ в региона, обжалва решението на Антикорупционната комисия първо пред Административния съд в Шумен, после пред Върховния административен съд. Делата се проточиха две години и козлевският кмет си изкара необезпокояван почти целия мандат, тупкайки топката със съдебни процедури.
През 2022 г. Административният съд в Шумен потвърди решенията на КПКОМПИ и постанови, че козлевският кмет е в конфликт на интереси за това, че между 2018 г. и 2021 г. като кмет на общината лично е подписал 8 платежни нареждания в полза на „Футболен клуб – Община Никола Козлево“, в което член на Управителния съвет е неговият син. Съдът потвърди наложената на Реджеб глоба от КПКОНПИ в размер на 5000 лв. и постановеното отнемане в полза на държавата на сумата от 43 170 лв., представляваща получената материална облага.
Освен това съдът констатира конфликт на интереси и за това, че Реджеб е подписал разходни касови ордери по издадени фактури от семейната фирма „Ешрефоглу“ ООД и в нарушение на закона е разходвал бюджетни средства в полза на търговското дружество, в което съдружници са неговите синове и свързани с него лица. Така кметът незаконно е платил над 27 000 лв. бюджетни средства в полза на роднините си, като тази сума трябва да се върне на държавата, постанови първата съдебна инстанция. Ешреф Реджеб беше осъден да плати на община Никола Козлево и надниците си за този период от над 16 000 лв
И тези съдебни решения бяха обжалвани от козлевския кмет, докато в края на юни 2023 г. ВАС постанови окончателно решение по казуса, като потвърди присъдата на шуменския Административен съд и окончателно осъди козлевския кмет за конфликт на интереси.
Междувременно, докато случаят се влачеше по съдебни инстанции, през 2022 г. Ешреф Реджеб си определи почти депутатска заплата от 4 390 лв. основно възнаграждение. По същото време депутатите от 47-то Народно събрание вземаха 4 858 лв.
Решението на ВАС по случая „Ешреф Реджеб“ беше обявено на 29 юни 2023 г., но в продължение на две седмици ОИК-Никола Козлево не насрочваше заседание за прекратяване на кметските правомоция. На 15 юли избирателната комисия в Никола Козлево най-после се събра, но отказа да се съобрази със съдебното решение и да прекрати мандата на кмета.
Десислава Христова: Не съм съгласна с решението на ВАС и не съм длъжна да се съобразявам с него!
Не съм съгласна с решението на ВАС (за конфликта на интереси на козлевския кмет, б.р.) и не съм длъжна да се съобразявам с него – така председателката на ОИК–Козлево Десислава Христова обясни гласуването си. Според Христова, обвинението към Реджеб за конфликт на интереси било „абсурдно“. Разговарях с нея по телефона, за да разбера как Общинската избирателна комисия, която трябва да е гарант за законността, решава да не се съобрази със закона.
Ето и интервюто с Десислава Христова, която дава изключително любопитни коментари:
–Какви са мотивите ви, за да откажете да изпълните съдебното решение?
–Така сме преценили. За мен решението на ВАС /по казуса Реджеб,б.р./ е непълно. Запознах се със съдържаниет на всички книжа и не съм съгласна с решението на ВАС! Нямам задължение да се съглася с влязлото в сила решение, постановено от ВАС, нямам такова задължение! При гласуване на решения в ОИК можем да гласуваме със „за“ и „против“, и аз съм преценила, че не се съобразявам със съдебното решение.
–От вас, като избирателна комисия, се очаква да гарантирате спазването на закона. Как ще го гарантирате, след като не изпълнявате съдебни решения и не спазвате закона?
–Ние сме спазили закона. От получаването на книжата сме насрочили заседание, то беше проведено днес, гласувахме поименно и явно, гласувахаме така, както ни разпорежда ЦИК – със „за“ или „против“. Така че сме си изпълнили законовото задължение.
– В случая има непълнота в закона, от която вие се възползвате. Има установен конфликт на интереси, доказан е от съда и този човек /Реджеб, б.р./ не може да заема публична длъжност. Вие обаче се възползвате от тази възможност, която ви дава право да гласувате, и на практика отказвате да се съобразите със закона
–На нас ни е дадена възможност да гласуваме „за“ или „против“, не сме длъжни да се съгласяваме със съдебното решение!
–Ако беше друг казус и някой обикновен човек беше осъден за престъпление, за него щеше да има последствия. В този случай обаче вие петимата, които сте гласували „против“, отказвате да изпълните съдебното решение
–Няма закон, който да ни задължава да гласуваме само „за“ съдебното решение. В самото решение на ЦИК е постановено как се прави гласуването. И тук /в случая „Реджеб“, б.р./ има влязло в сила съдебно решение за престъпление, но няма влязла в сила присъда, която да казва, че той е осъден да напусне поста си. Така сме преценили, така сме гласували.
–На всички е ясно, че спасявате кмета за едни два месеца до изборите, като предизвиквате огромен обществен скандал. Защо го правите?
–Ами какво ще се промени, дори и да се прекрати предсрочно мандата му? Какво ще се промени за тези два месеца?
–Просто гражданите ще са удовлетворени, че съдебните решения се изпълняват, че има някакво правосъдие. Този човек /Реджеб, б.р./ е с установен конфликт на интереси вече две години!
–Ох, разбирате ли, че този конфликт на интереси е толкова абсурден, че….
–Кое е абсурдно, като е доказано, че кметът е наливал бюджетни пари във фирмата на сина си? Това е явен конфликт на интереси
– Ами всеки едни от заместниците /на кмета, б.р./ да ги беше подписал тези разписки, нямаше да има конфликт на интереси. Избрали са тази фирма, защото тя е дала най-ниската цена, избирали са между наколко оферти.
–Въпросът е защо въобще са допуснали семейната фирма на кмета до обществената поръчка? Абсурдно е един кмет да налива обществени пари в семейната си фирма
–Вижте сега, аз съм изпълнила задълженията като председател на тази комисия. Получила съм книжата, свикала съм заседание, провели сме гласуване, всичко е законово! Това, че има влязло в сила /съдебно/ решение, ами добре, нека да има.
–Но вие отказвате да изпълните съдебно решение. Каква избирателна комисия сте, нали трябва да гарантирате законността?
–Вижте сега, не сме първата, не сме и последната /избирателна комисия/. Ако погледнте, ще видите, че и други общини го правят това.
Юристи: Случаят „Козлево“ показва абсурдността на българските закони
Случаят „Козлево“ показва абсурдността на българското законодателство по определени казуси – така опитни шуменски юристи коментираха ситуацията. Общинската избирателна комисия в Никола Козлево е в правото си да гласува, както прецени, въпреки съдебното решение, тъй като никой не задължава комисията изрично да го спазва. А понеже ОИК е колективен орган, тя не подлежи и на търсене на отговорност за решенията си
„Законът е калпав. Законът е дал възможност това да се случи. В подобни случаи правомощията на кмета трябва да се прекратяват по силата на съдебното решение, а не да се иска решение от ОИК. Защото ОИК може да вземе и друго решение, както стана в Козлево“, коментира дългогодишен шуменски адвокат с практика в избирателните комисии.
Според юристите, има формална логика в решението на ОИК–Никола Козлево: щом законът им дава възможност да гласуват, те са в правото си да вземат такова решение, каквото преценят. „Друг е въпросът доколко това решение (на ОИК) е морално и съобразено с обществените очаквания. Но как искаш едни хора, които смятат, че кметът е техен човек, да се съобразят с това?“, попита риторично шуменски юрист. И коментира, че ако ставаше възможност за някой друг „простосмъртен“ кмет, отдавна „щеше да е подхванат от прокуратурата, заедно с избирателната комисия“
Решението на ОИК – Никола Козлево не е окончателно и може да се обжалва в 7-дневен срок пред Административния съд в Шумен. Така въпросът отново ще попадне за решение в съда, който трябва да бъде сезиран от заинтересована по казуса страна.
„Дори и да се обжалва, случаят няма да се реши до изборите, така че ще е безсмислено упражнение“, коментират юристи.
Все пак влязлото в сила съдебно решение ще има едно последствие – Ешреф Реджеб няма да може да се кандидатира за трети мандат. Но пък може да се кандидатира синът му, или пък по-вероятно снаха му (бивш зам. областен управител на Шумен при правителството на ГЕРБ), така че кметският стол пак да остане в семейството…