На 27 октомври избирателите от шест дряновски села ще трябва да стигнат до секцията в с. Скалско. Тя е единствената, в която могат да упражнят правото си на глас, живеещите в селата Геша, Караиванца, Ритя, Балалеа и Янтра.
Организирано с бус, като на екскурзия
За да стигнат до с. Скалско хората, които нямат собствени коли или близки, които да ги закарат, разчитат на отпуснат от Община Дряново бус. Той отива до всяко от петте села в предварително определен час, взема гласуващите, откарва ги до с. Скалско, изчаква ги да упражнят правото си на глас и ги връща обратно.
Какво става, ако желаещите да гласуват са повече от местата в буса?
Прави два курса, казва пред „За истината“ жителка на с. Янтра. Тя лично ще гласува в Габрово, където е постоянния й адрес и ще използва изборния ден, за да отиде до областния град и се види с децата си.
„Не знам колко хора са си извадили удостоверения за гласуване по настоящ адрес, може да има около трийсет души, на които постоянния адрес е другаде, а настоящия в с. Янтра“, казва собственичката на единствения магазин в селото, без да се ангажира с прогноза колко от живеещите там ще отидат до секцията в с. Скалско в неделя.
И в кръчмата разговорите за политика замират
„Не им се ходи на хората да гласуват. Знам, че всеки си има любима партия, но все по-малко спорят за политика“, казва жената, която в магазина си, който е едновременно селското кафене и кръчма, се е наслушала на всякакви разговори.
Казва, че преди време хората повече спорили за политика. Имало и лагери – едните сядали от едната страна на кафенето, други от другата и си подмятали реплики и закачки. Днес същите групички пак идват, събират се, но вече не водят разговори за политика. А след закриването на секцията им през юни т.г., съвсем се отказали да участват в избирателния процес.
Пълни села, малко жители
В с. Скалско по списък има 78 избиратели. По-малко са от избирателите на предишния извънреден вот, когато право на глас са имали 94 гласоподаватели. От тях 43 са отишли до секцията, което прави една сериозна избирателна активност от 67%.
Колкото и да е висок процента на гласували, това не променя цялата картина в региона – селата се пълнят само в събота и неделя, когато идват семейства, закупили имоти. Ползват ги като вили за почивните дни и отпуските, през останалото време селата пустеят.
Най-добра илюстрация на това е село Ритя, за което казват, че през почивните дни се пълни с хора, но постоянно там живее само едно възрастно семейство. В друго близко село – Балалеа, по официални данни няма постоянни жители, но и там щом се обяви къща да продан, бързо си намира купувач.
Обезлюдяването на селата, което е причина за по-малкото инвестиции в тях, е основната причина хората да приемат живота си такъв, какъвто е. Отказали са се да чакат промени и не вярват, че ще доживеят такива. А може пък в неделя все пак да решат, че няма да се лишат от правото на избор.
Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.