
Община Ивайловград отдаде на дружеството „Арда рисайклинг“ ЕООД, регистрирано само преди месец общински имот, определен за сметище.
Теренът е отдаден за 10 години и е с начин на трайно ползване „депо за битови отпадъци“ (сметище). Месечната наемна цена е 660 лв. без ДДС.
В обявата за търга, публикувана на сайта на Община Ивайловград, е записано, че имотът е 2000 кв.м. В кадастралната карта обаче той е отбелязан с площ от 12 349 кв. м.
Справка в Търговския регистър показва, че едноличното дружеството „Арда рисайклинг“ е регистрирано с капитал от 200 лева, внесен на 20 март т.г. Негов собственик е Ива Атанасова Атанасова.
Обявата за търга, който компанията спечели, е публикувана в сайта на Общината на 15 април – три седмици след регистрацията на дружеството. А за закупуване на документи за участие и огледи са дадени две работни седмици.
Търгът е проведен на 30 април и още на същия ден кметът Диана Овчарова обявява, че е спечелен от новорегистрираното дружество. Заповедта може да видите в края на текста. Не става ясно имало ли е други участници, но се разбира, че първоначалната – стартова цена, обявена от Общината е надскочена от спечелилата фирма с 60 лв. на месец
Ако частната фирма „Арда рисайклинг“ е решила на дадения ѝ имот да направи сепарираща инсталация за разделяне на боклука, това ще е стъпка в правилната посока. В Харманли това се прави от общинска фирма и тя от години е на печалба.
В Община Ивайловград е дългогодишна традиция да се раздават общински земи на фирми еднодневки.
Преди няколко месеца кметът Диана Овчарова бе склонна да даде за 35 години най-ценния си ресурс на регистрирана преди 40 дни фирма на социално слабия Ахмед Хасан от с. Аврамово, община Якоруда. Тя внесе докладна в Общинския съвет, с която искаше да се гласува предварително съгласие за учредяване на възмездно право на строеж без търг или конкурс за срок 35 г. върху 1 105 120 кв. метра общинска земя.
След остра реакция от страна на опозицията, докладната беше оттеглена.
В Ивайловград има сериозен проблем с депонирането на битовите и строителни отпадъци. Голяма част от тях се изхвърлят на нерегламентирано сметище по пътя да село Драбишна и няма институция, която да спре това безобразие. От Регионалната инспекция по околна среда(РИОСВ) пишат предписания и съставят актове, но без да го затворят.