Добри намерения срещу 30 млн. лв. държавно финансиране за частно търговско дружество. Така изглежда едно решение на служебното правителство, взето дни преди изборите. Твърди се, че с тази сума се финансира строителството на стадион във Варна. Но има един въпрос: кой ще получи парите?
Почти 20 години хората във Варна чакат да бъде построен нов стадион на мястото на разрушения „Юрий Гагарин“. Началото на проекта е през 2005 г. по време на управлението на кмета Кирил Йорданов. По негово предложение е учредено дружеството „Спортен комплекс Варна“ между общината и частната фирма „Химимпорт“. Общината дава имоти, а фирмата трябва да строи стадион.
Историята е дълга и противоречива, но едно е сигурно: стадион няма.
Четири дни преди извънредните парламентарни избори на 27 октомври служебното правителство на Димитър Главчев реши да отпусне 30 млн. лева за довършването на стадиона като стане акционер в дружеството на общината и „Химимпорт“. Решението е взето след искане на председателя на Общинския съвет във Варна Христо Димитров („Алтернатива на гражданите“).
Общинският съвет първо одобрява тази схема, а по-късно гласува ограничаване на правомощията на кмета Благомир Коцев.
В „Студио България“ на Свободна Европа Генка Шикерова разговаря с кмета на Варна Благомир Коцев за това каква е връзката между тези събития.
Няколко милиона преди изборите
Коцев намира за необяснимо отпускането на 30 млн. лв от служебното правителството за довършването на стадиона във Варна. После добавя: „или пък би могло да бъде обяснено само с едно, а то е за получаване на подкрепа от местната група на „Химимпорт“ и на ТИМ, тъй като те са тези, които получават средствата, с които да изграждат, по техни думи, стадион „Варна“.
„Химимпорт“ е холдингово дружество. Неофициално то е известно като ТИМ.
През 2005 г. кметът на Варна Кирил Йорданов прави съвместно дружество между общината и „Химимпорт“. Общината дава 136 декара, а целта е да се изгради стадион на мястото на съществуващия „Юрий Гагарин“, който е стар и амортизиран.
Първоначалният срок за завършване на стадиона е 2010 г., но това не се случва. Близо 20 години след учредяването на съвместното дружество между общината и частната компания ма мястото на стадиона има изградена една трибуна. Част от общинските терени са продадени или застроени.
Кметът на Варна Благомир Коцев каза, че е атакуван от няколко партии в общинския съвет, защото е попитал за гаранции, че с 30 млн. лв. от държавата стадионът ще бъде завършен.
По думите му тези пари са „отпуснати в последната минута на служебното правителство, за да могат да направят тази спойка, предизборно, между електората на местните бизнес групи и на партиите ГЕРБ и „Възраждане“.
Бизнес партиите във Варна
Бизнес партиите имат голямо влияние във Варна, каза Благомир Коцев. „Затова и смятам, че г-н Борисов се насочи именно натам – за да може да почерпи от тяхната подкрепа за изборите, защото голяма част от тези бизнес партии имат определен електорат, който дежурно присъства в общинските съвети“, каза Коцев.
По думите му „това е корпоративен вот, контролиран вот, който успява да издигне голям брой общински съветници, когато те искат, когато е ниска избирателната активност и варненци не гласуват“.
Според Коцев „ГЕРБ направиха всичко възможно да спечелят всеки един глас в града, всеки един корпоративен и контролиран вот искаха да бъде за тях и тези 30 милиона, според мен, бяха една зестра за сватбата между ТИМ и ГЕРБ“.
Свободна Европа изпрати въпроси до „Химимпорт“, но не получи отговор.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.