BG | EN

Земеделски производител без опит в медицината влезе в борда на директорите на силистренската болница

Снимка: Профил на Росен Димитров във „Фейсбук“

Росен Димитров, син на общинския председател на ГЕРБ в Силистра Мария Димитрова влезе в борда на директорите на градската болница без никакъв опит в сферата на медицината или управлението на публични предприятия. Отпадналите в конкурса конкуренти на Димитров са били лекар и икономист с дългогодишен стаж и управленски опит.

Процедурата за избор на болничния директорски борд бе организирана по Закона за публичните предприятия и включваше избор на изпълнителен директор и двама членове – един представител на държавата и един независим.

Земеделският производител Росен Димитров.

е син е на  бившия председател на общинския съвет в Силистра и сегашен общински председател на ГЕРБ д-р Мария Димитрова.

Росен Димитров няма никакъв опит в сферата на мениджмънта или медицината. През последните години неизменно е назначаван за член на районната избирателна комисия от квотата на ГЕРБ. И всеки път е предлаган от майка си. А като член на комисията той получава и съответното заплащане, определено от ЦИК, което за периода на провеждане на изборите от 2 месеца е приблизително 4 хил.лв. Преди Димитров същата позиция беше заемана от баща му.

Докато изпълнява длъжността си на член на РИК, Росен  Димитров е подал и заявление за участие в конкурсната процедура за избор на нови управителни органи на силистренската болница.

Така от публикуваните данни в страницата на Министерство на здравеопазването стана ясно, че кандидатите за независим член на съвета на директорите на болницата са трима – първият, подал документи е Росен Димитров, вторият е досегашния член на съвета Георги Георгиев, а третият доктор  Максим Гайдев.

Другите две позиции в съвета на директорите са за изпълнителния директор – позиция, за която кандидатства досегашният титуляр д-р Васил Славов, и за представителя на държавата, където отново кандидат е д-р Десислава Панкова. 

Процедурата преминава през три етапа, които включват прием на документите на кандидатите, писмен изпит и устно събеседване пред комисия. Това, освен диплома в областта на икономиката, изисква от кандидатите и познаване на особеностите при управлението на публични предприятия, каквото е здравното заведение.

Росен Димитров е натрупал своя трудов стаж до момента като регистиран земеделски производител, без опит в управление на публични предприятия, каквото е МБАЛ АД – Силистра. Присъствали на процедурата твърдят, че събеседването с него е продължило само 5 минути. Това обаче било достатъчно комисията да достигне до заключение, че това е правилният човек за позицията. На другите двама кандидати, единият от които кандидатства за втори мандат и има опит в управлението, събеседването е отнело по 40 минути, но и те са се оказали недостатъчни, за да бъде убедено безпристрастното жури, че са подходящи за позицията в борда на директорите на болницата.

В крайна сметка сред тримата е избран Росен Димитров. Така след крайното класиране в съвета на директорите на болничното заведение влизат двама лекари – досегашният изпълнителен директор д-р Васил Славов, представителят на държавата д-р Десислава Панкова и неизвестния досега с управлениския си опит и качества земеделски производител Росен Димитров. 

За изпълнението на отговорните задачи членовете на съвета на директорите трябва да получават и съответното възнаграждение. Отчетът на болницата за 2023 г. показва в какви параметри се е движило заплащането на досегашните членове на управителния орган. Според него, за 2023 г. изпълнителният директор е вземал месечни възнаграждения в общ размер от 144 450 лв., което прави по 12 037 лв. на месец. Другите двама членове са получавали по 48 152 лв. годишно, което прави по 4012 лв. на месец.

Това означава, че новоназначеният на ръководна позиция в управителното тяло на болницата земеделски производител   Росен Димитров ще получава между 4 и 5 хиляди на месец. През това време Росен може да продължи да отглежда зеленчуци, тъй като работата в борда на директорите на болницата в Силистра не предполага постоянна заетост.

Назначението предизвика възмущение дори сред твърдите поддръжници на ГЕРБ в Силистра. То се възприема най-вече като опит за влияние върху управлението на на здравното заведение, тъй като гласовете на членовете на съвета имат същата тежест като този на изпълнителния директор.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините