BG | EN

За 5.3 млн. евро се продават 41 дка край с. Емона, част от които държавна собственост

Теренът край с. Емона, който е обявен за продажба
Снимка: „Бългерия пропърти“

Парцел от 41 дка на първа линия до морето в района на с. Емона, част от който е частна държавна собственост, е обявен за продажба от агенция за недвижими имоти за впечатлаващата цена от над 5.3 млн. евро. Това ставя ясно от публикувана обява, в сайта на агенцията. Според нея парцелът се намира близо до курорта Елените и Слънчев бряг.

Справка в сайта на Агенцията по геодезия, картография и кадастър обаче показва, че част от терена е частна държавна собственост.

„Парцелът е в регулация и готов за застрояване, пише в обявата. Параметрите позволят да се построи 49500 кв.м. жилищна площ. Основното му предимство е, че граничи с чудесен плаж. Място е изключително и уникално заради това, че е обкръжено от гори, които влизат в защитените зони по Натура 2000. Това значи, че застрояването на тези територии е забранено. Но парцелът, които Ви предлагаме, не влиза в забранената за строителство зона. На разстояние 3,5 км от терена минава неасфалтиран път. Уникалното разположение на имота и панорамата благоприятстват за построяване на луксозен комплекс от затворен тип, ваканционно селище или хотел. Парцелът се намира на възвишение, което позволява на повечето апартаменти в бъдещия проект да имат панорамна гледка. Това е единственото място в Европа, където живее стадо диви коне“, пише в обявата.

Руслана Бояджиева има имот в с. Баня и случайно попада на обявата за този терен. Това, което й прави най-силно впечатление в нея е, че теренът се намира в близост до гори от Натура 2000.

Видео: Разорано. Бетонирано. Черноморие.

„Горе-долу го локализирах в Кадастралната карта, разказва тя. Това, което намерих там е, че става въпрос за два имота. Единият от тях е частна държавна собственост в община Несебър, землището на с. Емона в местността Кокопера. Другият имот е частна собственост, той е урбанизирана територия с площ 19 дка. Това, което ме наведе на мисълта, че е същият имот, който се продава, е, че сборът от площта на тези два имот прави точно 41 дка“, обясни тя.

Плажовете „Корал“, „Кара дере“ и „Паша дере“ станаха част от „Натура 2020“

Бояджиева допълни, че има много лично отношение към тази местност. „Още когато бях малка, със семейството ми много често къмпингувахме на Иракли и сме били по цели месеци на палатки там. Имам добри спомени от детството си, свързани с местността. Лично за мен презастрояването на Черно море е недопустимо“, разказа тя.

Забрана на строителството и разваляне на горските заменки в Камчийски пясъци поискаха природозащитници на протест

Според Спас Узунов от Българската фондация „Биоразнообразие“ казусът провокира много въпроси. Той посочва, че така представена обявата наистина създава впечатление, че теренът включва и собствен плаж. Според българското законодателство обаче това е невъзможно. 

„И по Конституция морските плажове са изключителна държавна собственост, така че частен имот не би могъл да включва такава територия. По отношение на това, че се продава имот, това си е съвсем в реда на нещата. По-скоро трябва да обърнем внимание на това, че единият от продаваните имоти е частна държавна собственост. Въпросът е защо, по какви причини, на кого и по каква процедура държавата продава този имот? Няма ли други възможности за неговото използване? Какво е неговото предназначение? Как частна фирма продава държавен имот? Защо държавата е възложила точно на тази фирма да прави това, ако го е възложила държавата, разбира се?“, коментира Узунов.

Узунов казва също, че бъдещият собственик на подобен терен трябва да знае, че върху парцела тегнат определени ограничения, тъй като част от него попада в Натура 2000, а друга – се намира и в т. нар. Зона „А“ по смисъла на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

РИОСВ затваря популярния къмпинг „Айлякъ“

„Там се намира и един малък плаж, който не влиза в имота, но пък е ограден напълно от него, казва Спас Узунов. „При хипотезата, че този имот се продава за строителство, защото така е описано в обявата, това ще доведе до тотална изолация на плажа и невъзможност всеки гражданин, като съсобственик на този плаж, да го използва. Ние не можем да бъдем ограничавани в ползването на собственост, която е публична държавна собствменост, с обществена функция“, допълва Узунов.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Петя Михова
Завършила е бакалавърска степен по „Културология”, както и две магистратури – по „Вътрешнополитическа журналистика” и „Бизнес администрация – развитие на човешките ресурси” в СУ „Св. Климент Охридски”. През 2015 г. започва стаж в регионалния сайт „Gramofona.com”, след това работи в Радио „Фокус” – Бургас. От края на 2016 г. е репортер и водещ на новини в „Радио Бургас“. Тя постига най-добър резултат в „БНР – Академия 2018” с фичъра си „Далече от затвора”. През същата година е класирана в челната тройка на конкурса „Валя Крушкина – журналистика за хората“ в категория „Радио“ за материала си „Саниран блок в Бургас протече след по-малко от година“.

Още от автора

Съюзът и Камарата на архитектите оттеглят експертите си от устройствени съвети в Община Бургас

Като причина те посочват „липсата на прозрачност и нерегламентирано добавяне на точки в дневния ред, които не са съгласувани с експертите, както и търсенето на фиктивни теми за изместване на фокуса“.

На финала е 30-годишната съдебна сага с т.нар. „Дупка“ в центъра на Бургас

Бургаският районен съд излезе с решение по делото за делба на терена на т.нар. „Дупка“ в центъра на Бургас. Община Бургас беше там в съсобственост с четири дружества.

Зелената зона за паркиране в Бургас става целогодишна

Лятното работно време се запазва, както е до момента(от 11:00 до 20:00 часа от понеделник до неделя -б.р.), а зимното ще започва след края на септември и ще функционира като това на синята зона

Още за новините

Земеделският стопанин – член на директорския борд в силистренската болница е бил и личен асистент срещу 1000 лв. месечно

Росен Димитров - синът на общинския лидер на ГЕРБ в Силистра и бивш председател на общинския съвет в града Мария Димитрова, който отскоро стана част от съвета на...

Сделка по съседски: Севлиево прехвърли без търг общински имот на частен инвеститор

Когато сделката е между съседи, дори земята да е общинска, продажбата става без търг или конкурс, гласи Законът за устройство на територията(ЗУТ). През тази законова вратичка привлекателен общински...

„Ще смачкам всеки, който гъкне“: История за ректор, обвинен в плагиатство и 94 расови говеда

Жалба срещу служебния министър на образованието и науката Галин Цоков е внесъл в Административния съд в София в началото на годината доц. Лазарин Лазаров – бивш декан на...